В Любляні вшанували видатного українського філософа Григорія Сковороду

В Любляні вшанували видатного українського філософа Григорія Сковороду

Фото
Укрінформ
У столиці Словенії вшанували видатного українського філософа, просвітителя, поета Григорія Сковороду з нагоди 297-ї річниці від його дня народження.

Про це повідомляє пресслужба Посольства України в Республіці Словенія.

«Сьогодні, 3 грудня, вшановуючи 297-му річницю від дня народження відомого українського️ письменника, філософа, поета Г.С.Сковороди, співробітники Посольства️ здійснили покладання квітів до його пам'ятника, який було встановлено у Любляні у 2016 р.», - йдеться у повідомленні.

Як нагадує Укрінформ, 3 грудня відзначається день народження Григорія Сковороди (1722-1794), видатного українського просвітителя-гуманіста, філософа, поета, істинного християнина і просто вельми оригінального чоловіка.

Григорій Савич Сковорода народився в селі Чорнухи Лубенського полку на Полтавщині, в сім’ї малоземельного козака. В 1734-1753 рр. з перервою навчався в Києво-Могилянській академії. Протягом кількох років (1741-1744) обдарований юнак був співаком придворної капели в Петербурзі. Потім знову навчався в Академії, а в 1745 виїхав до Угорщини (1745-1750).

На початку 1751 році викладав поетику в Переяславській семінарії, де розробив курс лекцій, згодом заборонений місцевим єпископом. Після звільнення з семінарії Сковорода знову вчився, а потім був домашнім учителем. З 1759 року він працював на посаді викладача в Харківському колегіумі, але через вільнодумство і сутички з наставниками колегіуму знову був змушений залишити улюблену педагогічну роботу.

В 1768 Сковороду востаннє запросили викладати у додаткових класах при Харківському колегіумі, де він прочитав власний курс лекцій з етики. Та, оскільки просвітительська концепція моралі у Сковороди розходилась з офіційно-церковною, його звільнили з посади, позбавивши можливості педагогічної роботи, до якої у нього були і хист, і відповідні знання.

Читайте також: У Данії відбувся творчий вечір української письменниці Галини Горицької

Останні 25 років свого життя Сковорода провів у мандрах по Україні, поширюючи своє філософське вчення серед народу – чернець без ряси, мандрівник, самітник. За способом мислення – філософ, богослов, містик. За способом діяння – учитель, письменник, проповідник, «мандрівний університет». Жив по садках, монастирях, пасіках, де міг справді відчути, як тихо збігає час, де мав нагоду влаштувати своє життя за порадами здорового глузду, згідно із заповідями Ісуса Христа.

Саме в цей період і створив він основні філософські твори. Помер Сковорода 9 листопада 1794 року в с. Іванівці на Харківщині (нині с. Сковородинівка, Золочівського району). Вмираючи, мандрівний філософ попросив написати на його могилі такі слова: «Світ ловив мене і не спіймав». Це була квінтесенція цілого його життя.

Фото: Embassy of Ukraine in the Republic of Slovenia у Facebook

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-