Пам’ятник українському священику Ковчу з'явиться у польському Любліні

Пам’ятник українському священику Ковчу з'явиться у польському Любліні

1116
Укрінформ
Пам'ятник українському священику Омелянові Ковчу, якого ще називають "парохом концтабору Майданека", встановлять поруч з Музеєм концтабору Майданек у польському місті Люблін. 

На це одноголосно дала згоду Рада міста під час сесійного засідання у четвер, 22 лютого, повідомляє gazeta.ua.

"Сьогоднішнє рішення Ради міста є важливим символічним жестом, значення якого виходить далеко поза межі Любліна. Будівництво пам'ятника отцю Ковчу - це й знак вшанування пам'яті усіх жертв нацизму та важливий крок для об'єднання зусиль українського та польського народів проти новітньої загрози для Європи і світу, яку несе сучасний кремлівський авторитарний шовінізм", -  наголосив голова комітету із вшанування пам'яті Блаженного священномученика Омеляна Ковча Іван Васюник.

Також у засіданні Ради взяли участь генеральний консул України в Любліні Василь Павлюк, отець-митрат УГКЦ у Любліні Стефан Батрух, а також автори проекту - скульптор Олександр Дяченко й архітектор Марта Дяченко та виконавчий секретар комітету з питань будівництва пам'ятника Орест Чебеняк.

"Рішення Ради демонструє, що навіть у складних ситуаціях взаємних стосунків можна знайти порозуміння, а особа блаженного Омеляна Ковча є для цього добрим символом", - зазначив отець-митрат Стефан Батрух.

У резолюції сесії сказано, що постать отця Ковча є "символом поєднання та примирення людей".

Омелян Ковч був українським греко-католицьким священиком, що загинув 1944 року у концтаборі Майданек у віці 60 років.

Його відкритість до кожної людини, незалежно від національної чи релігійної приналежності особливо проявилися у найважчі часи Другої світової війни.

"Перебуваючи у нацистському концтаборі Майданек о. Омелян Ковч зберіг дух самопожертви, щоденно провадячи священниче служіння для ув'язнених", - вказується в проекті резолюції, яку підготував Департамент архітектури і будівництва міста Любліна.

У дозволі на будівництво пам'ятника, визначено не лише місце розташування, але й скульптурне та архітектурне вирішення. Зокрема, на постаменті будуть слова отця Омеляна з його листа з Майданека 1944 року: "Тут ми всі рівні: поляки, євреї, українці, росіяни, латиші та естонці. Я єдиний священник серед них. Я навіть не можу собі уявити, як вони будуть тут без мене. Тут я бачу Бога, який є однаковим для всіх нас, незалежно від наших релігійних відмінностей. Можливо, наші церкви різні, але один і той же Великий і Всемогутній Бог веде нас усіх. Коли я молюся, кожен теж молиться... Вони вмирають по-різному, і я допомагаю їм пройти цей маленький місточок до вічності".

Напис буде трьома мовами: українською, польською та на івриті.

Нагадаємо, що 9 березня 2016 року відбувся візит отця та глави Української греко-католицької церкви Блаженнійшого Святослава (Шевчука) та Івана Васюника, голови комітету із вшанування пам'яті Блаженного священномученика Омеляна Ковча, під час якого були досягнуті домовленості з владою Любліна щодо початку процесу підготовки та будівництва пам'ятника.

Кошти на пам'ятник планується отримати від пожертв приватних осіб та організацій.

Доброчинців, які готові підтримати будівництво пам'ятника отцю Омеляну Ковчу, просимо звертатись: Е-пошта – orestch@gmail.com, тел. моб.: 0(98) 150 67 00.

Прес-центр Центру досліджень визвольного руху: history@cdvr.org.ua, тел./факс: 0(32) 247 45 22, 0(63) 628 68 69

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-