Українці відновили заборонений в СРСР німий фільм про козаків

Українці відновили заборонений в СРСР німий фільм про козаків

Фото, відео
1806
Укрінформ
Українці реставрували німий козацький фільм "Тарас Трясило", який був заборонений для показу в СРСР.

Про це повідомляє 24 канал.

"Він мав приголомшливий успіх за кордоном, а от в радянському Союзі його зняли з прокату через націоналізм і криваві сцени. Німий козацький бойовик "Тарас Трясило", знятий в Україні у 1926 році, у кінці 30-х взагалі загубився. 17 років тому одну з його копій знайшли у Парижі і нещодавно цією стрічкою відкрили фестиваль німого кіно", - йдеться у повідомленні.

На екрані – популярний у 1920-ті роки актор Амвросій Бучма. Він виконує роль головного героя – селянина, котрий втік на Січ і підняв козаків проти польської шляхти. Та, переконує Трясило, не кращий татар, яких козаки вважають головним ворогом. Події відбуваються в середині XVII ст. Зйомки відбувалися в Києві, Житомирі, Дніпрі та Умані. А в Одесі побудували ціле містечко – курені, хати, церкви. 

Радянські рецензенти фільм забракували і зняли з прокату. Через націоналізм та жорстокість. І не стільки до поляків, як до татар.

"Козаки воюють з іншою нацією – турками і татарами. В Радянському Союзі турки і татари мали ставати друзями. А українська нація мала бути уніфікована разом з Радянським Союзом в одне ціле", – сказала кінознавець Національного центру Довженка Анна Онуфрієнко.

"Цей фільм прихильно зустріла не лише Європа, зокрема Париж, а й США завдяки своїй етнографічності та екзотичності. Масовка, 10 тисяч козаків, коні скачуть – воно вражало своєю візуальністю", - розповіла зберігач фондів Національного центру Довженка Тетяна Майборода.

Відтак, не дивно що у "загашниках" паризького кіноархіву і збереглась копія фільму. З французькими субтитрами. Плівку в кінці 90-х віднайшов тамтешній кінознавець українського походження – Любомир Госейко. Два роки тому її купила Україна, а у Центрі імені Довженка 72 хвилинний блокбастер рік покадрово вручну відновлювали. Результат критикам сподобався.

Кінознавці сподіваються, що в європейських кіноархівах можливо є й інші українські шедеври, котрі радянська влада забракувала.

Фото, відео: 24 канал
Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-