18 січня: народний календар і астровісник

18 січня: народний календар і астровісник

Укрінформ
Сьогодні голодний Святвечір; як козаки Голодну кутю проганяли і чи потрібна овечкам гречка

Сьогодні Голодна кутя, Голодний Святвечір. Такі назви були пов’язані з традицією не їсти скоромного (жирного) у цей день, постувати, аби завтра вранці напитися святої йорданської води. А ще на Голодну кутю вже не закликали вечеряти святих душ та Щедрого бога. Основні елементи святкування повторювали святвечірні традиції. Як і на Багату кутю, на Голодну готували лише пісні страви, але в меншій кількості. З Голодною кутею пов’язані цікаві обрядодії «закликання морозу». Перед тим як сісти за вечерю, господар брав ложку куті, підходив до вікна і тричі казав: «Морозе, морозе, йди до нас куті їсти!» Після паузи знову звертався: «Не йдеш? То не йди ні на жито, ні на пшеницю, ні на всяку пашницю!» Деінде господар виходив на вулицю, окликаючи: «Морозе, морозе, йди до нас вечеряти, та не морозь наших коней, биків, курей, свиней, жита й пшениці! А якщо не йдеш, то йди собі на жіноцьку цибулю!» Іншим видовищним дійством цього вечора було «проганяння куті». Після закінчення вечері всі присутні в хаті (інколи тільки діти) виходили надвір і галасували, били поліном об ріг хати, по порожніх відрах, воротах тощо. Парубки виходили на вулицю і стукали макогоном у ворота й тини, вигукуючи: «Геть, кутя, з покутя, а ти, озвар, іди на базар!» На Дніпровських порогах у давнину запорожці після вечері виходили зі своїх паланок і вчиняли гучну стрілянину, а наступного дня, на Йордана, палили вже з гармат. Ввечері в церквах робили відправу і святили «вечірню воду» - її вважали особливо помічною від нечистої сили. Але то забобони – цілющою є вся освячена на Водохреще вода.

А ось і прикмети на сьогоднішній вечір: «Як на Голодний вечір темно, то вродиться гречка»; «Яркі зорі на Голодну кутю – щедрий приплід білих ягниць».

З іменинами вітайте Йосипа, Євгенію, Семена, Григорія.

13 і 14-ий місячні дні, місяць у Близнюках. Період з 18 по 21 січня (день місячного затемнення в Леві) – важкий. Існує підвищена вірогідність травм, конфліктних ситуацій, аварій. Якщо зовсім нещодавно ви літали в хмарах, то сьогодні мусите мерщій спуститися з небес на землю. Так-так, годі мріяти – настав час рішучих дій! Культурні та громадсько-політичні заходи аж до 4 лютого обіцяють бути вкрай змістовними, масштабними і яскравими. Хвороби цього дня на довго не затримуються – вони легкі та швидко проходять.

Згідно з даними Центральної геофізичної обсерваторії України, найхолоднішим цей день у Києві був у 1950 році – -22,8, а найтеплішим у 2007 –  +9,4.

Приєднуйтесь до наших каналів Telegram, Instagram та YouTube.

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-