13 січня: народний календар і астровісник

13 січня: народний календар і астровісник

Укрінформ
Сьогодні Щедрий вечір; ласуємо щедрою кутею, водимо Маланку і яким буде Петра-Павла 

Нині преподобної Меланії Римлянки, Щедрий вечір, Щедра кутя. У давні часи Маланки, Василі та Водохреща пов’язували з новорічним циклом так званого Сонячного кола. Найважливішим з них було дайбозьке свято Щедрого Бога, яке пізніше почало називатись Маланки, або Щедрий вечір, і яким завершувалися Святі вечори. В Україні не всюди однаково відзначали Щедрий вечір, найпишніше його святкували на Лівобережжі та Гуцульщині. Натомість для північного Поділля така обрядовість характерна в переддень Водохреща. Якщо перед Різдвом готували Багату вечерю, то напередодні Нового року або Василя – Щедру. У деяких регіонах, зокрема на Поліссі, варили другу кутю, заправляючи її смальцем. Існувала величезна кількість обрядів і звичаїв на Меланки. На Гуцульщині перед вечерею влаштовували «свято печі». Напередодні її білили, прикрашали, «бо цілий рік вона робить службу, а на Василя іде у танок і віддається», а щоб їй «не тяжко було танцювати» - з неї все знімали, не спали на ній, а лише засипали овес «на коровай, як на весілля, аби мала чим коня годувати, як їхати в місто на грець». Повечерявши, сусіди йшли один до одного миритися, «щоб Новий рік зустріти в мирі та злагоді». А хлопці, котрі недавно сваталися, але отримали гарбуза, вдруге засилали сватів. Ввечері на Меланки дівчата-підлітки бігали щедрувати. До оселі не заходили, робили це переважно під вікнами. Найвідомішим театралізованим обрядом була «Маланка» – дійові особи перевтілювалися в Меланку, діда, бабу, цигана, циганку, лікаря, сільського старосту, жандарма, смерть тощо, обличчя приховували за масками й у супроводі музик ходили від хати до хати з новорічними побажаннями. А ще цей день вважався одним із найсприятливіших для ворожіння.

Примічайте: якщо на Меланії відлига, то слід чекати теплого літа. «Яка Меланка, - казали з цього приводу, - такі й Петро з Павлом» (12 липня).

З іменинами вітайте Меланію та Петра.

Сьогодні 8 і 9-ий місячні дні. Ілюзії, обмани, страхи, тривоги, похмурі думки, просто поганий настрій – все це можливо сьогодні. День віщих знаків, здебільшого негативних. Потрібен активний захист і протидія агресивним нападам темряви. Намагайтеся все сприймати без сплесків негативних емоцій. Пробачайте кривдників, женіть подалі злість і образу, за нові важливі справи ліпше не братися – існує ризик суттєво переоцінити власні сили. Ідеальний день для фізичних навантажень, мандрів і веселого відпочинку.

Згідно з даними Центральної геофізичної обсерваторії України, найхолоднішим цей день у Києві був у 1950 році – -26,2, а найтеплішим у 1993 –  +10,3.

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-