В Асоціації видавців сказали, що потрібно для існування української книги

В Асоціації видавців сказали, що потрібно для існування української книги

Укрінформ
Для існування української книги потрібні програма читання, єдиний електронний каталог видань, кредитні кошти і мережа книжкової торгівлі.

На цьому наголосив під час круглого столу в Укрінформі президент Асоціації видавців та книгорозповсюджувачів Олександр Афонін.

"Є концептуальні речі, які створюють умови для існування будь-якої книги. Перше - це читач. Поки не працюють з читачем, нічого не буде. А Україна - єдина держава на європейських теренах, яка не має своєї програми читання. Всі наші спроби об'єднати Мінкульт, Мінмолодьспорт, Держкомтелерадіо, Міносвіти, які працюють на свідомість людини, і зробити цю програму закінчувалися нічим", - сказав Афонін.

Щодо коштів він зазначив, що видавцям потрібні кредитні кошти, але за доступними нормами, бо книга має тривалий строк споживання, і ті кредитні відсотки, які сьогодні є, не дають можливості працювати.

Принагідно він зазначив, що українська видавнича галузь - найбідніша з точки зору капіталізації, там обертаються надзвичайно малі гроші.

Читайте також: “Піратських” книг з РФ ввозять на десятки мільйонів доларів — Афонін

"За останні роки вони сумарно, разом з бюджетними програмами, складають суму десь в межах 140 млн євро. Це абсолютно жебрацька сума. І програми, які є - програма закупівлі, програма "Українська книга", програма МІПу, - сьогодні не вирішують проблеми. Більше того, в усьому світі бюджетні програми вважаються прямою корупцією. Протягом 10-ти років я пропонував і пропоную сьогодні: ці програми мусять бути відмінені. Ми маємо перейти до скандинавської, швейцарської моделі - обов'язковий платний примірник, який держава закуповує, на всі ринкові видання, за винятком рекламних, політичних тощо", - підкреслив Афонін.

За його словами, це не такі великі суми, і в кожному регіоні буде присутній весь асортимент книжок, які сьогодні видаються.

"На жаль, сьогодні в регіонах присутні лише близько 30-35% книжок, які видаються в Україні. Левова частка - 60% - залишається в тому регіоні, в якому видана, бо книжки виходять накладом 500-600 примірників. Тож ніхто більше не знає про їх існування", - зазначив він.

Афонін також наголосив, що тільки тепер видавці, а не держава, підійшли до створення єдиного електронного каталогу видань, які виходять, і він запрацює з 1 грудня. "Ми будемо пропонувати видавцям вносити туди свої видання і давати доступ бібліотекам", - сказав президент асоціації.

Афонін також підкреслив, що системних дій влади вимагає і книжкова торгівля.

"В 1990-ті роки вбивали систему "Укркнига". І сьогодні ще добивають залишки магазинів, які залишились. Зокрема це робить Голосіївська адміністрація, яка знищує Київський бібліотечний колектор. Щоб виправити ситуацію, треба, щоб у закон про державні і соціальні гарантії був внесений пункт про забезпечення книготорговими послугами", - наголосив він.

Президент асоціації додав, що Україні сьогодні треба йти європейським шляхом - у бюджети всіх рівнів, починаючи з державного, внести окремим рядком відсоток, який щорічно, незалежно від ситуації, виділяється для фінансування бібліотек.

"І це мусить іти зверху донизу, аж до громад. І треба почати закупівлю по ідентифікаційному коду ІSBN, а не просто як товарну групу книги, - це позбавить необхідності проводити тендери і поверне свободу бібліотекам у виборі тієї літератури, якої сьогодні потребує споживач", - вважає Афонін.

Резюмуючи, він зазначив, що це все має бути предметною роботою фахового середовища і тих держслужбовців, які відповідають чи є дотичними до цієї теми.

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-