Календар на всю голову. 1 вересня

Календар на всю голову. 1 вересня

Укрінформ
У цей день в Полтаві вперше поставили п'єсу «Наталка Полтавка» Котляревського, а американський журнал «Life» повністю надрукував повість «Старий і море».

1 вересня 325 року на І Вселенському соборі в місті Нікея (нині - місто Ізнік, Туреччина), скликаному імператором Костянтином I, прийнято рішення - перенести початок нового року з 1 березня на 1 вересня.

1 вересня 1482 року військо кримського хана Менглі Гірея розграбувало Київ і Києво-Печерський монастир. Величезну кількість невільників татари взяли в Крим в якості ясиру, в тому числі воєводу Івана Ходкевича з сім'єю. За словами Псковської літописі, в результаті походу впали ще 11 міст, вся округа була розорена. Велике князівство Литовське було серйозно послаблено.

 Людовик XIV де Бурбон
Людовик XIV де Бурбон

1 вересня 1715 року в місті Версалі під Парижем помер король Людовик XIV де Бурбон на прізвисько «Король-Сонце». Він прожив 77 років з них 72 правив Францією. Можна сказати, він встановив абсолютний рекорд перебування на троні серед європейських монархів.

1 вересня 1715 року в Парижі помер Франсуа Жирардон - знаменитий французький скульптор. З 1666 року він багато працював у Версалі і створив скульптурні групи «Викрадення Прозерпіни Плутоном» (Колоннада Мансара в парку Королівського палацу), «Аполлон і німфи», рельєф водоймища «Купаються німфи», скульптура «Зима» і ін.

1 вересня 1819 року на сцені Полтавського театру вперше поставлена п'єса «Наталка Полтавка» Івана Котляревського. Сам твір був написаний під впливом української вертепної і шкільної драми, інтермедій XVIII ст., а сюжет підказало саме життям українського суспільства.

1 вересня 1856 року в Києві народився Сергій Виноградський - французький мікробіолог і грунтознавець українського походження, засновник екології мікроорганізмів і ґрунтової мікробіології. Він відкрив хемосинтезуючі мікроорганізми - «автотрофну живу систему 2-го роду», які виконують важливу роль в геохімічних процесах земної кори. У 1923 році Сергій Виноградський став почесним членом Російської Академії наук, це був єдиний в її історії випадок обрання емігранта.

1 вересня 1859 року в США побудований прообраз пульманівського спального вагона «British Pullman» який отримав свою назву на честь американця Джорджа Мортімера Пульмана. У 1864 році Джордж Пульман сконструював вагон «Pioneer» («Піонер») - перший залізничний вагон, створений для справжнього комфорту пасажирів, а в 1882 році «Pullman Car Company» поклала початок панування комфорту в сфері залізничних подорожей на поїздах класу «люкс», яке триває й донині.

1 вересня 1863 року в Харкові народився Олександр Андріяшев - український історик, архівіст, археограф. Член Історичного товариства Нестора-літописця. Почесний член Новгородського товариства любителів старожитностей.

1 вересня 1866 року відкрита залізнична магістраль на ділянці Одеса-Балта, протяжністю 257 верст, перейшла в підпорядкування Міністерства шляхів сполучення Російської імперії.

 Едгар Берроуз
Едгар Берроуз

1 вересня 1875 року в місті Чикаго, Іллінойс, народився Едгар Берроуз - американський письменник, який отримав велику популярність завдяки серії книг про Тарзана і Джона Картера. Успішний автор ери pulp-журналів. Всього Берроуз написав 11 романів «марсіанського» циклу і 26 романів про Тарзана.

1 вересня 1887 року американський винахідник Еміль Берлінер отримав патент на грамофонну пластинку. Диски спочатку виготовлялися з ебоніту, потім - шеллака. Перша в світі грамплатівка була цинковою. Різець, прикріплений через поводок до вібруючої, що сприймає звуки мембрані, наносився на лаковому диску (спочатку - на шарі сажі, потім воску) модульований спіральний слід, який при тиражуванні переносився на платівку.

1 вересня 1887 року в місті Ла-Шо-де-Фон, кантон Невшатель, народився Блез Сандрар - видатний французький поет швейцарського походження.

«Подорож на Місяць»
«Подорож на Місяць»

1 вересня 1902 року у Франції відбулася прем'єра фільму «Подорож на Місяць» («Le Voyage dans la lune»), який зняв режисер Жорж Мельєс. 14-хвилинна стрічка стала одним з перших науково-фантастичних фільмів, в якому химерні ефекти досягалися за допомогою кінотрюків.

1 вересня 1906 року в Вінницькій області народився Олександр Пащенко - український графік, народний художник УРСР (1960), член-кореспондент Академії мистецтв СРСР (1954).

Ігор Качуровський
Ігор Качуровський

1 вересня 1918 року в Чернігівській губернії народився Ігор Качуровський - український поет, прозаїк, перекладач, редактор. У 1968-1990 рр. журналіст служби «Радіо Свобода» в Мюнхені.

1 вересня 1923 року в місті Броктон, Массачусетс, народився Роккі Марчіано - американський боксер-професіонал, чемпіон світу у важкій вазі 1952 - 1956 років. Єдиний боксер-важкоатлет з титулом, який жодного разу не зазнав поразки на професійному рингу в 49 проведених боях. Після закінчення професійної кар'єри він розвинув себе як успішний бізнесмен.

1 вересня 1923 року в Японії стався руйнівний землетрус в історії, який забрав життя 142 807 осіб. Тільки в Токіо і Іокагаме в руїни перетворилися 575 тис. будинків. Епіцентр удару стихії прийняла рівнина Канто.

Ігор Юхновський
Ігор Юхновський

1 вересня 1925 року в Рівненській області народився Ігор Юхновський - український фізик-теоретик. Доктор фізико-математичних наук, професор, академік НАН України, народний депутат Верховної ради України I-IV скликань, почесний громадянин Львова.

1 вересня 1930 року в штаті Нью-Джерсі успішно пройшли випробування першої в Сполучених Штатах електрички.

1 вересня 1934 року в Дніпропетровській області, народився Анатолій Пазенко - український актор, народний артист України (1987), лауреат Державної премії України імені Т.Г.Шевченка (1983). З 1970 року актор Національного драматичного театру імені Лесі Українки. Він знявся у фільмах: «Від Бугу до Вісли», «Якщо ворог не здається ...» і «Злочин з багатьма невідомими».

1 вересня 1937 року в Харківській області народився Микола Сядристий - український майстер мініатюр, заслужений майстер народної творчості України.

Баррі Гібб
Баррі Гібб

1 вересня 1946 року в місті Дуглас, о. Мен, народився Баррі Гібб - британський співак, композитор і продюсер, учасник культового поп-тріо «Bee Gees», командор ордена Британської імперії.

1 вересня 1947 року в Хмельницькій області народився Микола Мозговий - український естрадний співак, композитор-пісняр, народний артист України (1993).

1 вересня 1951 року в Лондоні відкрився перший в світі супермаркет - універсальний магазин самообслуговування. Тепер такі торгові точки є майже в кожному населеному пункті в світі.

1 вересня 1952 року американський журнал «Life» повністю надрукував повість «Старий і море» (The Old Man And The Sea) американського письменника Ернеста Хемінгуея. Успіх перевершив всі очікування: за 48 годин розпроданий тираж склав 5.318.655 номерів. Критика співала дифірамби. Харві Брейт назвав «Старий і море» книгою «надзвичайно мужньою». А журнал «Тайм» стверджував, що в новому творі немає й натяку на «колишню агресивність Хемінгуея», зводячи повість в ранг «зразка високої майстерності». 8 вересня 1952 року нью-йоркський видавничий дім «Charles Scribner's Sons» книгу «Старий і море» відразу впустив тиражем 50 тис. примірників.

1 вересня 1953 року в авіакатастрофі над французькими Альпами під час чергового перельоту на концерт в Азію трагічно загинув Жак Тібо - французький скрипаль.

1 вересня 1957 року в місті Гавані, Куба, народилася Глорія Естефан - американська співачка і автор пісень. Продавши понад 100 млн платівок і вигравши п'ять нагород «Grammy», солістка претендує на титул королеви латиноамериканської поп-музики.

1 вересня 1964 року в Києві відкрився перший в Україні широкоформатний кінотеатр «Україна». Нова будівля на місці колишнього цирку «Гіппо-Палас», власником якого був відомий на всю Росію дресирувальник коней Крутиков, було зведено авторами проекту: архітекторами Анатолієм Косенко і Анатолієм Добровольським. У кінотеатрі було два зали: малий місткістю 220 місць і великий - 700 місць.

1 вересня 1964 року на телеекрани СРСР вперше вийшла в ефір передача «На добраніч, малюки!». Першою ведучою програми стала Валентина Леонтьєва, її називали «всесоюзної мамою», адже вона «вкладала спати» всіх дітей країни. Спочатку вона вела передачу з двома ляльками: зайцем Тепой і Хлопчиком-Шустриком, на зміну яким прийшли порося Хрюша, заєць Степашка, ворона Каркуша і собака Філя.

1 вересня 1969 року був створений білоруський ВІА «Пісняри». У 1970 році квартет почав гастролювати по Радянському Союзу. Їх пісні відразу стали впізнаваними і улюбленими: «Бивайце здарови», «Біла Русь» та інші. У 1971 році зовсім ще молодому ансамблю присвятили музичний фільм. У 1971-1975 рр. ВІА брав участь в різних конкурсах і фестивалях, писав музику для кіно і театру.

Франсуа Моріак
Франсуа Моріак

1 вересня 1970 року в Парижі помер Франсуа Моріак - французький письменник, автор «Підліток минулих часів», «Пустеля любові», «Плоть і кров», «Долі», «Дорога в нікуди», «Фарісейка», член Французької академії (1933 ), лауреат Нобелівської премії в галузі літератури (1952), кавалер Великого хреста ордена Почесного легіону (1958). Один з найбільших католицьких письменників XX ст.

1 вересня 1971 року в Києві помер Михайло Покотило - український кіноактор, театральний режисер, народний артист УРСР (1953). Краща роль в кіно - Калина Сердюк у фільмі «Педагогічна поема» (1955) за однойменним романом А.С.Макаренко. З 1962 року він служив в Українському драматичному театрі імені Франка в Києві. Актор знявся у фільмах: «Педагогічна поема», «Oдин прекрасний день» і ін.

1 вересня 1971 року в місті Братиславі помер Милий Дезидерій - лемківський живописець і мистецтвознавець, один із знакових художників лемківського походження, заслужений художник ЧССР (1962), народний художник ЧСФР (1971).

1 вересня 1974 року найшвидший переліт через Атлантику здійснили два американця: майор Джеймс Салліван і майор Ноел Уіддіфілд. Вони вилетіли з Англії в східному напрямку на літаку «Локхід» SR-71А і перелетіли через Атлантику за 1 год 54 хв 56 сек. Середня швидкість цього стратегічного надзвукового розвідника, зменшилася через дозаправки в повітрі аеротанкером, склала 2908,02 км / ч. Від Нью-Йорка до Лондона машина промчала 5570,8 кілометрів.

1 вересня 1982 року в місті Сан-Бернардіно, Каліфорнія, почався рок-фестиваль «US Festival». Головним атракціоном стали молоді «Mötley Crüe», які щойно підписали контракт з етикеткою «Elektra Records». Вперше поряд зі звичною апаратурою організатори виставили гігантські, розміром з триповерховий будинок, телеекрани.

1 вересня 2001 року в Україні набув чинності новий Кримінальний кодекс, в якому вища міра покарання була замінена на довічне ув'язнення.

1 вересня 2006 року в Сімферополі розпочав мовлення на Крим перший в світі справжній кримськотатарський телевізійний канал - «ATR».

1 вересня 2008 року на Першому національному каналі стартував мультиплікаційний серіал «Легенди України» виробництва Львівської художньо-анімаційної студії «Компанія Арт-відео».

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-