Календар на всю голову. 29 липня

Календар на всю голову. 29 липня

837
Укрінформ
Народження і смерті, скандали і перемоги, відкриття і казуси - у нашому календарі вихідного дня.

29 липня 626 року під час ірано-візантійської війни авари і союзні їм племена слов'ян, булгар і гепідів почали десятиденну облогу Константинополя - столиці Візантійської імперії.

Фото з сайту vinterior.co
Фото з сайту vinterior.co

29 липня 1507 року в Лісабоні помер Мартін Бехайм - німецький вчений, купець і мореплавець. Саме він створив найстаріший глобус, що дійшов до наших днів, - Земне яблуко (1492).

29 липня 1616 року в повіті Ліньчуань (нині провінція Цзянси) помер Тан Сяньцзу - видатний китайський драматург і поет часів династії Мін. Найбільш відомими п'єсами автора вважаються: «Пурпурова флейта», її переробка «Пурпурова шпилька», «Піонова альтанка», «Сон Наньке» і «Сон в Ханьдань». Крім того, в даний час відомо про сім його поем, а найбільш вдалою визнана «Чотири сни в залі Юй Мін».

29 липня 1696 року з другої спроби московсько-козацьке військо захопило фортецю Азов. Турецька фортеця капітулювала під натиском українських козаків, якими командував чернігівський полковник Яків Лизогуб.

Фото: wikimedia
Фото: wikimedia

29 липня 1776 року останній український кошовий отаман Петро Калнишевський відправлений на Соловецькі острови, де провів в ув'язненні 25 років.

29 липня 1836 року на паризькій площі Зірки (нині - пл. Шарля де Голля) урочисто відкрилася Тріумфальна арка. Автором проекту став архітектор Жан-Франсуа Шальгрен.

29 липня 1858 року через тиск Сполучених Штатів Японія відкрила для іноземців Токіо і Осаку.

Фото: Олександр Лапін
Фото: Олександр Лапін

29 липня 1865 року в селі Прилбичі народився Андрей Шептицький (в миру граф Роман Марія Александр Шептицький) - видатний український громадський і церковний діяч, Митрополит Галицький та Архієпископ Львівський - предстоятель Української греко-католицької церкви в 1901-1944 рр., граф, доктор теології, депутат Галицького сейму і Австрійської палати панів, меценат, діяч українського національного визвольного руху. За порятунок євреїв в роки II Світової війни Єврейська громада України визнала Андрія Шептицького Праведником світу.

29 липня 1870 року народився Джордж Діксон - американський боксер, перший чорношкірий, який виборов звання чемпіона світу з боксу.

29 липня 1874 року майор британської армії Уолтер Уінгфілд запатентував розбірний тенісний корт. Ще в 1873 році він розробив поле для нової гри на свіжому повітрі, яку назвав «sphairistike», пізніше - лаун-теніс.

29 липня 1880 року відкрилася Феодосійська картинна галерея імені І. К. Айвазовського. Експозиція стала першим у Російської імперії музеєм одного художника, а зібрані картини тут постійно змінювалося, бо роботи художника відправлялися на виставки і вже не поверталися.

Фото з сайту factor-e.ru
Фото з сайту factor-e.ru

29 липня 1883 року в місті Предаппіо народився Беніто Муссоліні - італійський політичний, державний і військовий діяч, публіцист, лідер Національної фашистської партії (НФП), очолював Італію як прем'єр-міністр в 1922-1943 роках, перший маршал (1938) Імперії. Муссоліні - автор терміну «фашизм». Після 1936 року його офіційно титуловали: «Його Високоповажність Беніто Муссоліні, глава уряду, Дуче фашизму і засновник Імперії».

29 липня 1890 року в г.Овер-сюр-Уаз, Франція, в 1:30 ночі, стискаючи руку молодшого брата Тео Ван Гога, помер Вінсент Ван Гог - голландський художник-живописець, постімпрессіоніст. Ван Гог був похований в Овер-сюр-Уаз 30 липня 1890 року, труну засипали соняшниками - улюбленими квітами художника.

29 липня 1899 року завершилася I Гаазька конференція миру. Участь в конференції взяли 26 країн. Розроблені і прийняті на ній документи, так звані Гаазькі конвенції 1899 року, заклали фундамент сучасного міжнародного права. Поклавши початок міжнародного діалогу в області роззброєння, конференція зробила досі безпрецедентний крок до практики врегулювання конфліктів між державами мирним шляхом.

29 липня 1900 року на королівської віллі Монци італійський анархіст Гаетано Бреши чотирма пострілами з револьвера вбив італійського короля Умберто I.

29 липня 1905 року народився Робер Річчі - французький бізнесмен, засновник парфумерної компанії «Nina Ricci».

29 липня 1918 року в Петербурзі більшовики закрили газету «Нове життя», яку у квітні 1917 року видавав Максим Горький. Це був орган соціал-демократів, туди входила частина меншовиків - прихильників Юлія Мартова і деякі інтелігенти, близькі до більшовиків. Виходячи зі складу редколегії, газета «Нове життя» виступала за гуманістичні ідеали, права і свободу особистості, критикувала і вела запеклу полеміку з більшовиками.

29 липня 1921 року за рішенням надзвичайних зборів Адольф Гітлер став головою Націонал-соціалістичної робітничої партії Німеччини (НСДАП).

29 липня 1925 року на о. Хіос народився Микис Теодоракис - грецький композитор і політичний діяч, автор популярних пісень та опер, учасник Руху Опору, міністр. Він прославився танцем сіртакі, написаним спеціально для фільму «Грек Зорба».

29 липня 1957 року відповідно до рішення ООН від 4 грудня 1954 року було створено Міжнародне агентство з атомної енергії (МАГАТЕ). Агентство входить в систему ООН, з якою пов'язане спеціальною угодою.

29 липня 1958 року президент США Дуайт Ейзенгауер підписав акт про створення Національного управління з аеронавтики і дослідженню космічного простору. Є думка, що тодішній господар Білого дому був проти створення NASA, але пішов на цей крок під тиском всіх демократів, більшості республіканців, вчених і провідних оглядачів газет.

(зліва направо): Микола Бажан /редактор/, Ванда Василевська та Олександр Корнійчук. 1941 рік. Репродукція. Із фондів УКРІНФОРМу
(зліва направо): Микола Бажан /редактор/, Ванда Василевська та Олександр Корнійчук. 1941 рік. Репродукція. Із фондів УКРІНФОРМу

29 липня 1964 року в Києві померла Ванда Василевська - українська письменниця, громадський діяч, розвідниця. Василевська - автор трилогії «Пісня над водами», в якій вона описала боротьбу поляків за національну незалежність. Її книги, на думку критиків, були «обвинувальним актом проти капіталізму в Польщі».

29 липня 1965 року в Лондоні відбулася прем'єра фільму «Help!», В якому знялися «The Beatles». Своєю присутністю подію вшанувала королева Великої Британії. Пізніше картина отримала перший приз на кінофестивалі в Ріо-де-Жанейро.

29 липня 1968 року Папа Римський Павло VI своєї енциклікою «Humanae Vitae» («Людське життя») заборонив будь-які штучні методи контролю за народжуваністю дітей.

29 липня 1979 року в місті Штарнберг, Баварія помер Герберт Маркузе - великий німецький і американський філософ, соціолог і культуролог, представник Франкфуртської школи, ідеолог лівих екстремістів Заходу. Маркузе автор фундаментальних книг «Розум і революція», «Ерос і цивілізація», «Радянський марксизм: критичний аналіз», «Одновимірна людина».

29 липня 1981 року в Лондоні відбулося весілля спадкоємця англійського престолу принца Чарльза і Діани Спенсер, яка потім стала принцесою Уельської.

Фото: Lehtikuva/Укрінформ
Фото: Lehtikuva/Укрінформ

29 липня 1981 року в Ов'єдо, Іспанія народився Фернандо Алонсо - іспанський автогонщик, дворазовий чемпіон світу з автогонок у класі Формула-1.

29 липня 1982 року в місті Прінстон, Нью-Джерсі помер Володимир Зворикін - російсько-американський інженер. Він у 1918 році емігрував в США, де став одним з винахідників сучасного телебачення.

29 липня 1983 року в місті Мехіко, Мексика від цирозу печінки помер Луїс Бунюель - іспанський кінорежисер, сценарист, продюсер, актор, монтажер, композитор. Він зняв фільми «Золотий вік», «Вірідіана» (картина викликала скандал своєю антирелігійною спрямованістю й була під забороною в Іспанії, але принесла режисерові «Золоту пальмову гілку» в Каннах (1961), «Назарін» і т.д. У 1973 році майстер став лауреатом премії «Oscar» за стрічку «Скромна чарівність буржуазії».

29 липня 1984 року в Києві народилася Анна Безсонова - українська гімнастка, абсолютна чемпіонка світу з художньої гімнастики 2007 року, дворазова бронзова призерка Олімпійських ігор 2004 і 2008 рр.

29 липня 1987 року завершився судовий процес над винуватцями аварії на Чорнобильській АЕС. Судова колегія у кримінальних справах Верховного суду СРСР визнала винними і засудила: В.Брюханова, колишнього головного інженера ЧАЕС М.Фоміна і колишнього заступника головного інженера А.Дятловим до десяти років позбавлення волі. Колишнього начальника зміни Б.Рогожкін - до п'яти років позбавлення волі, колишнього начальника реакторного цеху О. Коваленко - до трьох, колишнього державного інспектора Держатомтехнадзору СРСР Ю.Лаушкіна - до двох років позбавлення волі.

29 липня 1987 року президент Франції Франсуа Міттеран і прем'єр-міністр Великобританії Маргарет Тетчер підписали угоду про початок будівництва Євротунелю під Ла-Маншем, який повинен з'єднати дві країни.

29 липня 1993 року перуанець Філіп Карбонелл за 60 хвилин розповів 345 анекдотів. До сих пір це досягнення не може повторити жоден оповідач.

29 липня 1994 року в Тбілісі помер Григол (Григорій) Абашидзе - грузинський поет і письменник, співавтор тексту Гімну Грузинської РСР (1944).

29 липня 1995 року в Києві від онкологічного захворювання помер Леонід Бакштаєв - український актор театру і кіно. Відомий за картинами «Бумбараш», «Білий птах з чорною ознакою», «Наказ: вогонь не відкривати», «Ати-бати, йшли солдати», «Убити «Шакала ».

29 липня 1998 року американець Девід Шамма запустив бумеранг на 174 метра з точним поверненням назад.

29 липня 1998 року в Нью-Йорку помер Джером Роббінс (Джером Рабинович) - американський балетмейстер і театральний режисер, видатний багатогранний хореограф. Однією з найвідоміших постановок став мюзикл «West Side Story».

29 липня 1999 року в Козині, Обухівського району помер Анатолій Солов'яненко - український оперний співак (лірико-драматичний тенор), Герой України (2008), лауреат Державної премії України ім. Т. Шевченка (1997).

29 липня 1998 року в Лос-Анджелесі американець С. Рід на мотоциклі зробив найдовший в історії стрибок з даху 14-поверхового будинку на дах іншого будинку - він пролетів 19,8 метрів.

29 липня 2012 року в Парижі помер Кріс Маркер - французький режисер, сценарист ( «12 мавп», режисер Террі Гілліам; 1995), монтажер, оператор, продюсер, композитор, актор, фотограф і письменник.

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-