Проект

Проект "Чумацький шлях" зруйнує радянські міфи про Крим і Україну

Укрінформ
Масштабний міжмузейний проект "Чумацький шлях", присвячений взаємовпливу кримськотатарської та української культур, відкриється 27 квітня у Києві.

Про це повідомив організатор проекту, куратор Георгій Браїловський на прес-конференції в Укрінформі.

"Ми відкриваємо наш проект 27 квітня, завтра, о 17:00 в Софії Київській, галерея "Хлібня". Цим проектом ми хочемо показати, що Крим для нас - цивілізаційний центр ще з прадавніх часів, ми розглядаємо Крим як невід'ємну від України територію з точки зору культури. І це перша спроба зробити такий масштабний проект, який охоплює різні сторони культури і мистецтва двох народів. Він актуальний, тому що руйнує радянські міфи і стереотипи, успадковані від царської історіографії, про антагонізм між кримськотатарським і українським народами, про те, що вони постійно були в конфлікті і агресії", - наголосив Браїловський.

За його словами, на предметному ряді, який сформував художник Рустем Скібін, розглядається взаємовплив двох культур, який не міг відбутися за умов агресії.

"Ми показуємо, що він міг бути тільки за умов мирного співіснування, торгівлі, постійної комунікації. Ми робимо акцент на тому, що кожна культура зберегла свою самобутність, але має такі от впливи", - зазначив Браїловський.

Він розповів, що поштовхом для створення проекту стала перемога Джамали на пісенному конкурсі "Євробачення", що привернула увагу світової спільноти до України і Криму зокрема. Саме тоді вони зі Скібіним вирішили розповісти українському суспільству і світові про взаємопроникнення української та кримськотатарської культур. "З цієї точки зору ми дивимось на сьогодення і кажемо, що проблема Криму має не тільки політичну складову, ми кажемо про те, що Крим - наш з точки зору культури, що це невід'ємна частина нашої культури і тому ми не можемо сприймати його окупацію Росією. Це та територія, яка формувала нас як українців", - підкресдив Браїловський.

За його словами, у проекті беруть участь 5 відомих музеїв - заповідник "Софія Київська", Музей Івана Гончара, Національний музей українського народного декоративного мистецтва, Музей української діаспори, Національний художній музей України. А також фонд Олександра Фельдмана та музей Олексія Шереметьєва, які надали експонати, що ніколи раніше не демонструвались у публічному просторі. Зокрема, фонд Фельдмана надав на виставку алем - навершя одного з двох прапорів кримського хана, що датується XIV ст., музей Шереметьєва - каталог кримськотатарської архітектури 1789 року, який був створений за наказом імператриці Катерини II і є своєрідною інвентаризацією захопленого у Криму майна.

У проекті також беруть участь більше 20 сучасних українських художників, зокрема Олег Тістол, Микола Маценко, Андрій Зелінський, Олександр Дяченко, Петро Антип, Єгор Зігура, Олексій Малих, Юрій Пікуль, Зінаїда Ліхачова, Антон Логов, Микола Журавель, Олексій Ант, Владислав Шерешевський та ін.

Браїловський  зазначив, що є намір показати цей проект гостям Євробачення. "Ми дуже хочемо на цей проект привести гостей Євробачення. Треба, щоб люди приїхали не просто розважитись і побачити Україну зовні. Ми хочемо, щоб вони дізналися, що спільна історія України і Криму набагато ширша, ніж про це заявляє російська пропаганда", - сказав він, додавши, що у планах - зробити каталог цієї виставки і презентувати його в дипломатичних та культурних представництвах України, але програма максимум - показати проект за кордоном.   

Радник міністра інформаційної політики з питань інформаційної політики щодо Криму Юлія Каздобіна, у свою чергу, наголосила, що проект "Чумацький шлях" "несе дуже важливі і дуже потрібні на сьогодні смисли".

"Коли ми говоримо про інформаційну політику щодо Криму, перше, з чим ми стикаємося, - що насправді не є сформованим наше розуміння того, яким є місце Криму в Україні, і розуміння відносин між українським і кримськотатарським народами. А без цього розуміння ми не можемо будувати наше спільне майбутнє. І саме цей проект допомагає нам досягти цього розуміння", - сказала вона.

Каздобіна також зазначила, що МІП докладе зусиль, аби залучити гостей Євробачення до відвідання цієї експозиції. "Це буде для них дуже корисно і дуже цікаво. Ми будемо поширювати цю інформацію серед журналістів, серед гостей, які приїдуть на Євробачення", - підкреслила вона. 

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-