У Києві презентували книгу

У Києві презентували книгу "Ісламська спадщина Кримського ханства"

Фото
Укрінформ
Нещодавно видана праця "Ісламська спадщина Кримського ханства" систематизує інтелектуальну історію держави, містить багатий матеріал про науки, мову, мусульманську теологію, що там розвивалися.

Про це на презентації книги в Укрінформі сказав її автор — кандидат історичних наук, український сходознавець і дослідник ісламського світу Михайло Якубович.

"Ісламська спадщина Кримського ханства" — це бібліографічний словник і каталог рукописів... Книга містить багато фактичної інформації про інтелектуальну історію Кримського ханства, про науки, що там розвивалися, — від арабської мови до логіки, мусульманського права, мусульманської теології — всього того, що формувало внутрішній світ ісламу в Кримському ханстві", — розповів Якубович.

За його словами, займаючись тематикою вивчення ісламу в Кримському ханстві, він зацікавився багатством інтелектуальної історії Криму і вирішив систематизувати цю інформацію в окремому дослідженні.

"У мене з'явилася думка ... особливо приділити увагу тим рукописам кримських вчених, над якими я працював у різних бібліотеках світу: у США — в Прінстоні, Німеччини, Польщі, Туреччини, Саудівської Аравії, Швейцарії та інших країнах", — повідомив учений.

Презентація книги Михайла Якубовича "Ісламська спадщина Кримського ханства" в Укрінформі / Фото: Геннадій Мінченко, Укрінформ

Робота над рукописами кримських мислителів дозволила йому зробити висновок про те, що жодна мусульманська традиція в світі не зазнавала такого нищення, як кримськотатарська.

"Вся ця робота допомогла мені сформувати погляд на кримськотатарську спадщину як на надзвичайно багату, але в силу різних подій, і особливо політичних, розкиданих по всьому світу. Жодна мусульманська традиція так не постраждала в 20 столітті, як кримськотатарська — її просто спеціально знищували", — зазначив Якубович.

Як підкреслив дослідник, у виданій ним книзі містяться біографії близько півсотні кримськотатарських авторів, а також близько 100 згадок про збережених рукописах.

"Ясно, що це не всі вчені, які творили в Криму. Цю цифру потрібно помножити на 10 або 20. Зроблене нами — це тільки перші кроки з вивчення цієї теми", — підкреслив учений.

За його словами, найчастіше вчені в Кримському ханстві виконували роль суддів та інших службовців, які обіймали адміністративні посади.

"Коли читаєш джерела 14-15 століть, і там називаються цифри по кількості вчених у Кримському ханстві — мова йде про 600 вчених і 300 муфтіїв — тих, хто мав найвищий релігійний авторитет у суспільстві і творив фетву (рішення релігійно-правового характеру — ред.), чесно кажучи, дивуєшся... Політична сила Кримського ханства дозволяла забезпечити функціонування такого великого апарату вчених, багато з яких перебували на адміністративних посадах — були кадіями (суддями). Це були освічені люди, які у вільний від роботи час писали свої праці", — розповів Якубович.

На його думку, Кримське ханство було в той період центром створення і передачі наукових знань. І вперше ставку на Крим як центр релігійних знань, зробив хан Узбек — засновник найстарішої кримської мечеті.

"Коли хан Узбек зробив своєю ставкою Крим, коли іслам став державною релігією Золотої орди, він, очевидно, збирався зробити Крим зразковим регіоном. Туди було запрошено дуже багато вчених з усього мусульманського світу", — підкреслив Якубович.

Він зазначив, що найменш вивченим періодом інтелектуальної історії кримського ісламу залишається період з 15 по 17 століття.

"Є така загальна проблема — період між середньовіччям і сучасністю, наприклад 15-17 століття, не дуже добре вивчений, хоча дуже важливий для розуміння... Забуття було штучно створене після 1944 року, коли багато рукописи, навіть ті, що перебували в приватних колекціях, були розграбовані і знищені, а почалося все в 18-му столітті в часи окупації Криму Російською імперією", — повідомив Якубович.

Читайте також: Нове в кримськотатарської гуманітаристики — юні дослідники звітували перед МАН

За його словами, видана книга допоможе залучити до малодослідженої темою нових учених. Монографія видана двома мовами — українською і кримськотатарською, причому латинкою, що дозволить прочитати її не тільки в Криму, але й у Туреччині.

Нагадаємо, перша книга Михайла Якубовича «Історія філософської думки Кримського ханства» була презентована в Києві у квітні 2016 року на виставці «Книжковий Арсенал».

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-