В Анкарі відзначають 100-річчя Курултаю кримських татар

В Анкарі відзначають 100-річчя Курултаю кримських татар

Укрінформ
У столиці Туреччини  Анкарі розпочалися урочистості на честь 100-річчя Курултаю кримських татар.

Про це повідомляє прес-служба українського посольства у Тwitter.

"В Анкарі розпочалося урочисте прийняття на честь 100-річчя  Курултаю кримських татар  за підтримки @UKRinTR та за участі народного депутата України, голови Меджлісу кримськотатарського народу Рефата Чубарова", - зазначається у повідомленні.

Як сказав на урочистостях посол України в Туреччині Андрій Сібіга, "Історичні долі українського та кримськотатарського народів нерозривно поєднані".

Він також вручив посвідчення закордонних українців двом представникам кримськотатарської діаспори Туреччини.

Перший Курултай кримськотатарського народу відкрився 9 грудня 1917 року.

Як відомо, Курултай у тюркських народів, в тому числі і кримськотатарського, є традиційним інститутом вищої державної влади, який скликався в переломні і доленосні епохи історії. Таким доленосним мав стати 1917-й: після розвалу Російської імперії, коли народи цієї імперії отримали право виражати свої думки відкрито, кримські татари зробили відчайдушну спробу реалізувати своє право на самовизначення.

25 березня 1917 року в Сімферополі було скликано Всекримський мусульманський з'їзд. Тоді у його роботі взяли участь близько півтори тисячі представників народів Криму. З'їзд обрав Тимчасовий Кримсько-Мусульманський Виконавчий Комітет на чолі з Номаном Челебіджіханом.

Мусульманський виконком став проводити активну діяльність з управління внутрішнім життям кримських татар: готувалися зміни в сфері освіти, випускалися газети, робилися кроки зі створення кримськотатарських військових частин. Встановлювалися і зміцнювалися зв'язки з національними рухами на території Російської імперії.

14-15 жовтня 1917 року Мусульманський виконком провів з'їзд представників кримськотатарських організацій, на якому було вирішено, що подальшу долю Криму повинен вирішити Курултай. Разом з тим, була створена комісія з підготовки Курултаю і призначена дата виборів делегатів. Зрештою, на Курултай були обрані 76 делегатів. Сам Курултай відкрився 9 грудня в Ханському палаці Бахчисарая. У церемонії відкриття першого Курултаю взяла участь делегація Української Центральної Ради. Біля самого палацу зібралося багато людей, грав військовий марш. Коротку вступну промову виголосив Муфтій Криму, Голова Центрального виконавчого Комітету Мусульман Криму Номан Челебіджіхан.

Читайте також: Крим - це Україна: у парламенті Канади вшанували сторіччя Курултаю

Засідання Курултаю тривали протягом грудня 1917 року. На ньому розглядалися питання державного ладу Криму, взаємини кримських татар з іншими національностями на півострові, політика національного уряду, вироблення законів, що визначають різні сфери суспільного життя кримських татар, проведення корінних реформ. Курултай оголосив створення Кримської Народної Республіки, прийняв Конституцію, державну символіку, після чого оголосив себе парламентом. Головою парламенту був обраний Асан Сабрі Айвазов, головою національного уряду - Номан Челебіджіхан. Однак більшовицький уряд Росії не визнав Кримську Народну Республіку і кримськотатарський уряд. Вже 13 лютого, після півтораденних кровопролитних битв між більшовиками і кримськотатарськими ескадронами, які були розбиті через 10-кратну чисельну перевагу більшовиків, в Криму почався масовий "червоний терор". Голова кримськотатарського уряду Номан Челебіжіхан був заарештований і страчений.

За часів більшовицького режиму кримськотатарський народ зазнав виселення зі своєї історичної батьківщини, багато років поспіль поневірявся на чужині, чимало кримських татар сиділо в тюрмах за всіх радянських правителів, починаючи зі Сталіна, й закінчуючи Горбачовим. Після анексії Росією Криму, геноцид Кремля щодо кримських татар не припиняється, а методи в окупантів майже такі самі, як у їхніх попередників-чекістів.

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-