Кейс Верхувен, депутат голландської партії D-66 - ініціатора кампанії за асоціацію Україна-ЄС
Шанси на референдумі зараз - 50 на 50
Інтерв'ю 19.02.2016 10:03 1289

6 квітня у Нідерландах пройде консультативний референдум щодо Угоди про асоціацію Україна-ЄС. Голландська партія D-66 належить до табору активних прихильників асоціації з Україною. Нещодавно ця політична сила розпочала у Нідерландах інформаційну кампанію на підтримку угоди. "Укрінформ" поговорив із депутатом D-66 Кейсом Верхувеном про те, якою буде ця кампанія, які настрої панують у голландському суспільстві і якими можуть бути результати майбутнього референдуму.

- Пане Верхувен, розкажіть, будь-ласка, детальніше про кампанію, яку проводить ваша партія. Наскільки маштабною вона буде? Як довго триватиме?

- Кампанія складатиметься з трьох елементів. По-перше, ми намагаємось бути присутніми у медіа-середовищі, брати участь у дискусіях на телебаченні та на радіо, приєднуватися до дебатів у місцевих радах та інших громадських місцях. Там ми пояснюємо, чому ми підтримуємо Угоду про асоціацію з Україною.

Крім того, кампанія якомога більш активно проходитиме на вулицях у 20 містах Нідерландів у останні три тижні перед референдумом. Крім того, проводитиметься кампанія онлайн. Ми створили веб-сайт, де люди можуть знайти багато інформації про угоду та про Україну. Також ми записали невеликі ролики з людьми з України, а також із Нідерландів, які мають бізнес в Україні. Тобто, ми намагаємося якомога активніше поширювати інформацію про цю угоду.

- Як вам здається, який настрій зараз панує у нідерландському суспільстві довкола референдуму?

Частка людей, які планують проголосувати "так" на референдумі, протягом останніх тижнів зросла

- З самого початку люди були налаштовані негативно. Коли було оголошено про цю ініціативу щодо референдуму, настрій по відношенню до Європейського Союзу був надзвичайно негативний. Не стільки щодо України, як саме щодо ЄС. Було загальне враження, що ЄС робить все більше сам і не слухає людей.

Зараз з'явилося більше інформації про угоду, про те, що це нормально - мати такий договір. Поступово ця думка починає домінувати. Тобто, настрій змінюється у більш позитивний бік. Хоча досі за угоду виступає близько 40%, а проти - близько 60% людей. Але частка людей, які планують проголосувати "так" на референдумі, протягом останніх тижнів зросла.

Крім того, дискусія нормалізувалася. Тепер у ній менше емоцій та більше обговорення самої угоди. Тому люди налаштовані більш позитивно, ніж кілька місяців тому.

- Які аргументи ви наводите у свої кампанії "За" угоду, щоб переконати тих людей, які ще не визначилися, або тих, хто зараз хоче голосувати проти?

- Найперше, ми намагаємося переконати всіх прийти і проголосувати. Референдум буде визнаний дійсним, якщо на виборчі дільниці прийде 30% виборців. І нам потрібно більше тих, хто прийде і проголосує "так". Cправа в тому, що ті виборці, які голосуватимуть "ні", вони вже визначилися. Але залишається ще багато людей, які досі не визначилися.

Звичайно, коли ми розповідаємо про угоду, то говоримо про найбільш важливу її складову - торгівлю. Ми кажемо, що для Нідерландів, України та ЄС вигідно мати кращі можливості для торгівлі.

Також, угода важлива у плані боротьби з корупцією та захистом демократичних прав і прав людини в Україні. Крім того, це і геополітичне питання. Ми кажемо, що країна, в якій стабільна ситуація і яка співпрацює з Європою - це краще, аніж країна, розділена під впливом Путіна. Ми кажемо, що хочемо мати можливість працювати разом з Україною. І що таким чином ми матимемо стабільну країну на кордоні ЄС.

- Багато експертів кажуть, що раніше у Нідерландах було мало відомо про Україну, як і про Угоду про асоціацію. Але зараз тут почалося багато різноманітних кампаній - як, наприклад, ваша. Це питання постійно піднімається у медіа. Ви помічали, що люди тепер більше знають про Україну?

Досі бачу, що немало людей у Нідерландах думають про Україну, як про далеку досить корумповану країну, яка не співставляється з Європою

- Я досі бачу, що багато людей у Нідерландах думають про Україну, як про далеку досить корумповану країну, яка не співставляється з Європою. Наприклад, багато людей не знають, що Київ - це досить красиве місто, де багато молодих людей ведуть абсолютно сучасний спосіб життя. Мені здається, це може змінитись, якщо ми покажемо голландцям людей з України, і якщо українці зможуть більше розказати про їхнє життя.

Також у нас дуже багато дискусій про саму угоду. Багато людей думає, що вона стосується членства України в ЄС. Але ж це не так. Спочатку, коли люди говорили про угоду, вони казали, що не хочуть, щоб Україна стала членом ЄС. Але зараз є розуміння, що угода не стосується цього. В останні кілька місяців люди починають краще розуміти, чим саме є цей документ насправді.

- Ваша партія проводила якісь дослідження, опитування, щоб зрозуміти - скільки людей проголосує на референдумі "так"?

- Так, ми робили дослідження. І виявили дві цікаві речі. Перша - це те, що багато людей все ще не визначилися. Таких людей близько 30%. Нам здається, що це створює прекрасну можливість, щоб отримати позитивні результати на референдумі. Якщо ми переконаємо тих, хто ще не визначився, ми врешті виграємо цей референдум.

Другий момент, який показали дослідження, - що людей, які не визначилися, можна переконати, якщо надати їм якісну інформацію. Тобто, якщо протягом наступних тижнів ми зможемо показати, що все це означає, надати більше інформації про Україну та про Угоду, цих людей можна буде переконати.

- Які, за вашою оцінкою, зараз шанси, що результати референдуму у Нідерландах будуть на користь ратифікації угоди?

- Я думаю, зараз шанси 50 на 50. Як я вже сказав, багато людей ще не визначилися. Тобто, це як підкинута у повітря монета. Два місяці тому всі казали, що результат буде точно "ні" і що кампанія на підтримку угоди не має жодних шансів. Але зараз ситуація змінюється. Я дійсно вірю, що можна отримати позитивний результат.

- Чому ваша політична сила прийняла рішення організувати цю кампанію?

- Нідерландський парламент у 2014 році голосував за цю угоду, і 120 зі 150 депутатів сказали "так". Наша партія теж голосувала за неї. Водночас, ми були ініціаторами закону про консультативний референдум. Ми, звичайно, не ініціювали конкретно цей референдум, але підтримували закон про референдум загалом. Тобто, ми за угоду і за референдум.

Тому коли ми опинилися в ситуації, коли референдум стосуватиметься Угоди про асоціацію, ми вирішили, що маємо організувати кампанію, що ми не маємо ховатися. Ми маємо пояснити голландцям, чому ми проголосували "Так" у парламенті і чому хочемо, щоб вони сказали "так" на референдумі.

- Ми знаємо, що ваша партія підтримує Угоду про асоціацію. Але якою є позиція щодо того, як має повести себе уряд Нідерландів із результатами, які є консультативними, особливо - якщо вони будуть негативними?

- Це питання має вирішувати прем'єр-міністр. Деякі партії у Нідерландах вже сказали, що уряд має слідувати результатам референдуму. Але ми зараз нічого казати не будемо. Спочатку треба провести кампанію і зробити все, щоб результат був "так". А вже тоді, якщо ми побачимо, що результат все ж негативний, як бути із цим фактом - ми визначимося 7 квітня.

Марина Гонта, Гаага.

Фото: www.flickr.com, https://upload.wikimedia.org

При цитуванні і використанні будь-яких матеріалів в Інтернеті відкриті для пошукових систем гіперпосилання не нижче першого абзацу на «ukrinform.ua» — обов’язкові. Цитування і використання матеріалів у офлайн-медіа, мобільних додатках, SmartTV можливе лише з письмової згоди "ukrinform.ua". Матеріали з маркуванням «Реклама» публікуються на правах реклами.

© 2015-2017 Укрінформ. Усі права застережені.

Дизайн сайту — Студія «Laconica»
Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-