Спортивний листопад: визнання Басової, прогрес Світоліної, нокаут Ломаченка
Українці досягли успіхів у боксі, баскетболі, волейболі, гандболі, гімнастиці, велоспорті, фехтуванні, футболі й шахах
  •
  •

Зимовому сезону завжди передує насичений на спортивні події останній осінній місяць. Не став винятком і листопад-2016, що залишив шанувальникам спорту масу вражень.

***********

У перший день зими Національний олімпійський комітет визнав Любов Басову кращою спортсменкою листопада в Україні. Представниця вітчизняного велотреку тричі піднімалася на п'єдестал етапів Кубка світу. На рахунку Любові два "срібла" (кейрін, індивідуальний спринт) в Глазго (Велика Британія) та медаль найвищого гатунку в кейрінгу у голландському Апелдорні.

***********

А розпочався листопад футбольними єврокубками. У Лізі чемпіонів УЄФА чергової невдачі, на жаль, зазнало київське "Динамо". Другий поспіль програш португальській "Бенфіці" (цього разу у Лісабоні - 0:1) та нульова нічия за три тижні в італійському Неаполі з "Наполі" остаточно позбавили команду Сергія Реброва можливості зіграти у плей-офф єврокубків. Заключний матч групового турніру 6 грудня на столичному НСК "Олімпійський" проти турецького "Бешикташа" турнірне становище "біло-синіх" вже не виправить. "Динамо" фінішує на останньому, четвертому місці у квартеті В. Втім, команда 19-річних футболістів-киян достроково завоювала пряму путівку до 1/8 фіналу Юнацької ліги УЄФА.

************

Донецький "Шахтар", у свою чергу, ще за два тури до завершення групової стадії Ліги Європи УЄФА став учасником 1/16 фіналу розіграшу. В активі "гірників" у квартеті Н п'ять перемог поспіль при різниці м'ячів 17:3. А ось дебютант турніру луганська "Зоря" у листопаді спочатку втратила очки у домашній грі з голландським "Феєноордом" (1:1), а потім програла у Стамбулі турецькому "Фенербахче" (0:2). Цього "вистачило" команді Юрія Вернидуба, щоб 8 грудня в Одесі поєдинком з іменитим англійським клубом "Манчестер Юнайтед" завершити свій єврокубковий сезон. Вище четвертого місця у групі А "Зорі" піднятися не під силу. Навіть у разі перемоги над підопічними Жозе Моурінью.

На мажорній ноті завершила рік національна збірна України з футболу. Одеська перемога над командою Фінляндії (1:0) підняла команду Андрія Шевченка на друге місце у відбірковій групі І чемпіонату світу-2018. Наступний поєдинок "синьо-жовті" проведуть 24 березня у Загребі проти збірної Хорватії, яка на 2 очки випереджає українців у турнірній таблиці. Становище після 4-х турів: Хорватія - 10 очок, Україна - 8, Ісландія - 7, Туреччина - 5, Фінляндія - 1, Косово - 1.

*************

Президент Союзу європейських футбольних асоціацій (УЄФА) Александер Чеферін під час перебування в Україні із дводенним візитом відвідав НСК "Олімпійський" у Києві - стадіон, на якому відбудеться фінальна зустріч Ліги чемпіонів УЄФА сезону 2017-2018 років. Глава Союзу ознайомився з інфраструктурою головної арени країни у супроводі президента ФФУ Андрія Павелка, віце-президента УЄФА Григорія Суркіса, мера Києва Віталія Кличка і міністра молоді та спорту України Ігоря Жданова. Столичний НСК "Олімпійський", на якому пройшов фінал футбольного Євро-2012, прийматиме фінал Ліги чемпіонів УЄФА 26 травня 2018 року.

****************

Вкотре дисциплінарні санкції по відношенню до України застосувала Міжнародна федерація футболу. ФІФА повідомила, що оштрафувала ФФУ на 15 тисяч швейцарських франків через "дискримінаційний прапор", який підняли фанати під час жовтневого матчу з Косово. "Українські вболівальники вигукували нефутбольні й навіть гомофобні кричалки", - відзначається в релізі ФІФА. Відбірковий поєдинок чемпіонату світу-2018 Україна - Косово (3:0) відбувся 9 жовтня на нейтральному полі у польському Кракові. На матчі була присутня лише одна тисяча українських фанатів. Раніше ФІФА заборонила проводити у Львові матчі відбору до ЧС-2018. До того ж, стартовий поєдинок кваліфікації "синьо-жовтих" з ісландцями відбувся при порожніх трибунах НСК "Олімпійський".

Україна зіграє з Росією на Євро-2017 з волейболу. Це з'ясувалося під час церемонії жеребкування фінального турніру чемпіонату Європи серед жіночих команд, матчі якого з 21 вересня по 1 жовтня прийматимуть азербайджанські міста Баку і Губа, а також столиця Грузії Тбілісі. Збірна України потрапила в групу С, де зіграє з чемпіоном Європи командою Росії, а також збірними Туреччини та Болгарії. Результати жеребкування: група А - Азербайджан, Німеччина, Польща, Угорщина; група В - Грузія, Італія, Хорватія, Білорусь; група С - Росія, Туреччина, Болгарія, Україна; група D - Сербія, Голландія, Бельгія, Чехія. Збірна України завоювала путівку на Євро-2017 у третьому раунді кваліфікації, обігравши за сумою стикових матчів волейболісток Іспанії (2:3 - вдома, 3:1 - на виїзді).

Жіноча збірна України з гандболу вийшла у плей-офф чемпіонату світу-2017. Пробитися у вирішальну стадію кваліфікації нашим дівчатам дали змогу три перемоги у відбірковій групі 1 - над господаркою турніру Словаччиною (21:20), Литвою (31:16) та Грецією (27:14). Гандболісти чоловічої збірної України розпочали кваліфікацію до чемпіонату Європи-2018 з виїзної поразки, програвши у стартовому матчі 4-ї відбіркової групи в Скоп'є команді Македонії (21:27). Щоправда, у другому турі "синьо-жовті" у Сумах змусили капітулювати міцну збірну Ісландії (27:25).

Перша "ракетка" України Еліна Світоліна стала фіналісткою підсумкового турніру Жіночої тенісної асоціації (WTA) Elite Tennis Trophy у китайському місті Чжухай із загальним призовим фондом $2,214 млн. Харків'янка по черзі перемогла голландку Кім Бертенс (2:6, 6:4, 6:2), росіянку Олену Весніну (6:4, 6:2) та британку Йоганну Конті (2:6, 6:1, 6:4) і лише у фіналі поступилася Петрі Квітовій з Чехії (4:6, 2:6). Торік Еліна зупинилася за крок до вирішального поєдинку, програвши у півфіналі чешці Кароліні Плішковій (3:6, 1:6). На турніри Elite Tennis Trophy запрошуються тенісистки, які посідають у рейтингу WTA 9-20-те місця. Світоліна вперше у кар'єрі завершує рік 14-ю "ракеткою" світу. Незважаючи на це, Еліна прийняла рішення завершити своє більш ніж дворічне співробітництво з британським тренером Єном Г'юзом.

***************

Чоловіча та жіноча збірні України з баскетболу пробилися на Євробаскет-2017. У фінальному турнірі 40-го чемпіонату Європи-2017 серед чоловічих команд, матчі якого з 31 серпня по 17 вересня прийматимуть Гельсінкі (Фінляндія), Тель-Авів (Ізраїль), Клуж-Напока (Румунія) і Стамбул (Туреччина), українці у групі В зіграють з командами Ізраїлю, Литви, Грузії, Італії та Німеччини. Суперниці українок на 36-му чемпіонаті Європи у Чехії (16-27 червня) визначаться 9 грудня під час жеребкування у Празі.

Чемпіон світу за версією Всесвітньої боксерської організації (WBO) українець Василь Ломаченко здобув дострокову перемогу над Ніколасом Уолтерсом з Ямайки і вперше захистив чемпіонський пояс у другій напівлегкій вазі (до 58,967 кг). Ломаченко домінував по ходу всього поєдинку, який відбувся в Лас-Вегасі (США), і у підсумку переміг технічним нокаутом після сьомого раунду - команда ямайця вирішила не продовжувати бій. Ця поразка стала першою в кар'єрі Уолтерса. Для дворазового олімпійського чемпіона Ломаченка це був восьмий бій на професіональному рингу, в якому Василь здобув сьому перемогу (5 достроково). На початку листопада Ломаченко потрапив до престижного боксерського рейтингу авторитетного американського журналу The Ring. 28-річний українець увійшов до десятки кращих боксерів світу, незалежно від вагових категорій, і посідає 7-ме місце.

******************

КОРОТКО

- На етапі Кубка світу з фехтування на шаблях, який пройшов в Орлеані (Франція), українська команда без свого лідера Ольги Харлан зуміла стати срібним призером. Олена Вороніна, Олександра Мамонтова, Ольга Жовнір та Олена Прокуда по черзі обіграли шаблісток Китайського Тайбея (45:30), Японії (45:29), Франції (45:35) й лише у фіналі українки поступилися збірній Італії (33:45). Олімпійські чемпіонки Ріо-2016 росіянки програли у чвертьфіналі збірній Угорщини (41:45), яка у підсумку посіла третє місце.
- Четверо українців стали переможцями клубного чемпіонату Європи з шахів. Чемпіонами у жінок стали представники клубу "Монте Карло", за який виступали Анна та Марія Музичук. У чоловіків перше місце посіла команда "Алкалоїд", за яку грали Павло Ельянов та Юрій Криворучко.

- Три медалі виграли українські гімнасти на першому етапі Кубка світу в німецькому Котбусі. У вправах на кільцях та опорному стрибку не було рівних Ігорю Радівілову, який здобув у цих програмах золоті медалі. Дружина Радівілова - Ангеліна Кисла стала бронзовим призером у вправах на брусах. Олімпійський чемпіон Олег Верняєв у Котбусі не виступав.

- Чемпіонат Європи з боксу серед жінок у столиці Болгарії Софії приніс збірній України дві нагороди. "Срібло" в активі учасниці Олімпіади-2016 Тетяни Коб (вагова категорія до 51 кг). Бронзову медаль здобула Тетяна Петрович (69 кг).