Вадим Місюра, представник ТМ «Parimatch»
Потрібні нові закони, аби український спорт мав гідне фінансування
18.10.2016 18:01 2536
  •  
  •  
  •  

Невдалий виступ українців на Олімпіаді в Ріо засвідчив, що наш спорт потребує додаткового фінансування. Держава сьогодні не в змозі повноцінно вкладати у спорт – від підтримки дитячо-юнацьких шкіл до будівництва нових арен і тренувальних баз для олімпійської збірної. 

Вихід зі становища – зацікавити бізнес підтримувати як масовий так і професійний спорт. Зокрема, потужним джерелом фінансування міг би стати гральний бізнес. Втім, для цього потрібно врегулювати ринок букмекерських та гральних послуг в Україні. Ви здивуєтесь, але Україна – єдина в Європі країна, де ці стосунки й досі не врегульовані.

Про те, як в Україні намагаються легалізувати букмекерів, як ТМ «Parimatch» підтримує український спорт, про особливості співпраці з футбольною Прем’єр-лігою та національною футбольною збірною, а також як букмекери борються з договірними матчами по всьому світу, Укрінформ поговорив з директором по зв’язках з громадськістю ТМ «Parimatch» Вадимом Місюрою.

- Після не зовсім вдалої для України Олімпіади в Ріо в інформаційному просторі почали говорити про недостатню увагу до нашого спорту з боку держави та бізнесу. Чи це так, і як нам зацікавити великий бізнес більше вкладати в розвиток спорту?

- Ситуація, яку ми сьогодні спостерігаємо, віддзеркалює ставлення суспільства і держави до розвитку саме масового спорту в останні роки. У той же час, треба констатувати, що влада звернула увагу на ці недоліки і в проекті бюджету на 2017 рік витрати на програми Міністерства спорту зростають майже на 300 млн грн - з 1 млрд 420,6 млн грн до 1 млрд 692,3 млн. Але, на жаль, цих коштів недостатньо для розвитку фізичної культури та спорту. Наша країна знаходиться у скрутному становищі. Тому всі розуміють необхідність розвитку додаткових джерел фінансування спорту, бо державний бюджет не в змозі перекрити  поточні потреби, але при цьому партнерська участь не відпрацьована на законодавчому рівні.

Простий приклад. Сьогодні ТМ «Parimatch» реалізує соціальні проекти у сфері спорту, що охоплюють футбол, баскетбол, хокей та інші види спорту. При цьому, ми не ведемо комерційну (букмекерську) діяльність на території України через відсутність відповідних законів. Якщо б це питання було врегульоване в даній сфері, так як в інших цивілізованих країнах (Україна – єдина держава, що цього не зробила), надходження до бюджету від галузі могли б носити відчутний характер. Мобілізація цих джерел фінансування також дозволила б диверсифікувати процес фінансування спорту та зменшити його залежність від державного сектору.

На сьогодні в Україні відсутній налагоджений і ефективно діючий механізм співпраці держави та бізнесу, тому існує низький рівень зацікавленості представників бізнесу в розвитку масового спорту. Влада має створити умови для фінансування спорту. У такому  разі між державними і приватними джерелами фінансування буде існувати оптимальна рівновага.

- ТМ «Parimatch» активно співпрацює з футбольною Українською Прем’єр-лігою.  Ви є титульним спонсором ліги. Які Ви бачите позитивні моменти і результати цієї співпраці? Які недоліки?

- Так, уже два сезони УПЛ носить назву «Ліга Парі-Матч», ми виступаємо в ролі титульного спонсора. В тяжкий для нашого футболу час ми підтримали новий європейський вектор розвитку УПЛ. Звичайно, певні недоліки існують, та керівництво й менеджмент структури своєю роботою потрохи повертає людей на стадіони, а це головний індикатор розвитку. Головною метою «Parimatch» є підтримка та популяризація футболу і спорту в цілому. Ми впевнені, що наша фінансова підтримка дозволить розвивати дитячо-юнацький футбол в регіонах, створювати нові спортивні об’єкти, реалізовувати соціальні ініціативи.

Звичайно, нам хотілося б таким чином сприяти розвитку спорту в державі, зокрема, формувати культуру волонтерської діяльності в масовому спорті України. Сьогодні необхідно пропагувати через засоби масової інформації переваги спортивної діяльності, формувати зацікавленість всіх соціальних інститутів у підвищенні рівня фінансування масового спорту.

З цією метою ТМ «Parimatch» активно ініціює різні соціальні проекти, такі як тематичні фотовиставки, різноманітні конкурси, тренування із зірками спорту. Також ми забезпечуємо відповідну інформаційну підтримку різного роду спортивним подіям.

- Цього року  ТМ «Parimatch»  стала й титульним спонсором національної збірної України з футболу. Розкажіть про співпрацю з ФФУ.

- Підтримка національної збірної України стала логічним кроком нашої меценатської стратегії. Футбольна збірна України -  це певний покажчик розвитку українського спорту, потужний бренд, й для нас було честю підтримати нашу команду. Впевнений, що наша співпраця допоможе гравцям здобувати результат у непростій групі відбору до чемпіонату світу у Росії, який відбудеться у 2018 році.

У рамках нашої співпраці з ФФУ ми також постійно організовуємо різні заходи, конкурси, де проводимо розіграші призів. Всі любителі спорту можуть взяти в них участь. Бренд «Parimatch» розширює можливості й наразі ми готуємо декілька нових проектів, пов’язаних з національним футболом, таких як відкрите футбольне тренування із зіркою та конкурс відеоробіт «Наша футбольна команда». До речі, ми звертаємо увагу не тільки на команди майстрів. Вже другий рік поспіль ми є партнерами Футбольної асоціації студентів м. Києва.

- Чи є у компанії плани розширити свою співпрацю з іншими видами спорту?

- Минулого сезону ми підтримували Федерацію біатлону України й реалізовували унікальний проект «Експерти біатлону», спрямований на розвиток фанатського руху в Україні.

Сьогодні ж  ми починаємо співпрацювати з Українською хокейною лігою. Цей вид спорту в Україні особливо потребує підтримки. Є шанувальники, які спостерігають і вболівають за клубами з інших держав. І це прикро, бо і в Україні є досить перспективні команди, але знову ж таки, їм бракує коштів, аби відповідно заявити про себе. І якщо сьогодні їх не підтримати, то цей вид спорту взагалі може поступово зникнути у нашій державі. Тому ми хочемо залучити всіх небайдужих до наших соціальних проектів на підтримку українського хокею. 

Цього року ми також підтримали Федерацію баскетболу України, й вихід національної збірної України до фінальної частини Євробаскету-2017 - результат, в тому числі, й нашої співпраці.

- Вам відомо, на якій стадії прийняття у Верховній Раді законопроект «Про детінізацію ринку азартних ігор та забезпечення доходами бюджету з метою виконання соціальних зобов’язань»?

- Протягом останніх років обіцянки врегулювати гральний ринок України не раз звучали від проурядових політиків. Двічі минулий уряд під керівництвом Арсенія Яценюка вносив законопроекти у парламент, але вони не знаходили підтримки серед народних депутатів. У травні 2016 року у Верховній Раді з'явився проект закону № 4663, про який Ви згадали. Варто звернути увагу, що зареєстрував його сам прем'єр-міністр Володимир Гройсман, вже через кілька тижнів після свого призначення. Це свідчить про серйозні наміри уряду навести порядок в гральній індустрії країни.

У минулі роки проекти річного державного бюджету передбачали доходи від всіх видів грального бізнесу внаслідок його легалізації. У нещодавно поданому до парламенту проекті держбюджету на 2017 рік таких надходжень не передбачається… Наскільки нам відомо, даний законопроект розглядається в профільних комітетах, і можливо найближчим часом ми отримаємо інформацію про його подальші перспективи.

- До речі, нещодавно в ЗМІ з’явилася інформація, що Міністерство фінансів України вже розробило новий законопроект…

- Так, у вересні ми почули публічну заяву міністра фінансів України Олександра Данилюка про те, що у відомства є вже новий законопроект про гральний бізнес, над яким йшла робота кілька місяців, і Мінфін готовий його подати до Верховної Ради. На жаль, крім вищезгаданої інформації, поширеної у засобах масової інформації, на офіційному сайті самого Мінфіну нам не вдалося знайти підтвердження наявності такого документа (хоча закон вимагає проведення публічного обговорення). Водночас, ми не знайшли інформації щодо подальшої долі згаданого законопроекту Кабміну, який знаходиться у Раді.

Підтримуючи в цілому бажання Міністерства фінансів врегулювати питання грального ринку, було б доцільно залучити до цієї роботи (якщо така дійсно ведеться) представників бізнесу і експертів у цій галузі, як вітчизняних, так і закордонних. Така міжвідомча група діяла при Міністерстві з 2014 року, і це вносило прозорість в роботу уряду над законопроектами.

На сьогодні Україна - єдина європейська країна, в якій відсутній регульований ринок гральних послуг. Це призвело до відчутних негативних наслідків, зокрема державний бюджет втратив потужне джерело податкових надходжень. Крім того, досвід європейських країн засвідчує, що кошти букмекерських компаній створюють додаткові можливості для розвитку масового спорту й значних результатів у спорті високих досягнень.

- Договірні матчі – відома проблема у спорті. Як ТМ «Parimatch» може протидіяти договірним матчам? Чи можливо взагалі подолати подібні махінації?

- Нещодавно прийняли Закон України «Про запобігання впливу корупційних правопорушень на результати офіційних спортивних змагань». Ця ініціатива спрямована на втілення в Україні світового досвіду, який вже довів ефективність тісної співпраці спортивних інституцій, правоохоронних органів та букмекерів у виявленні та покаранні організаторів завчасно відомих результатів матчів. З цієї точки зору легалізація букмекерського ринку в Україні – це також і поява потужного інструменту в боротьбі з договірними матчами та повноцінна участь України в загальноєвропейському діалозі з протидії корупції в спорті.

В нашій країні поширений міф, що саме букмекери зацікавлені в організації договірних матчів. Насправді ж, найбільше від цього зла страждають букмекерські компанії, бо саме вони сплачують рахунки, виставлені шахраями. Крім того, договірні матчі вбивають інтерес гравців робити ставки на нечесні спортивні змагання, а ставки – це фундамент букмекерського бізнесу.

Наразі, наскільки нам відомо, футбольні інституції України отримують інформацію від букмекерської індустрії про підозрілі матчі в Україні через співпрацю з міжнародними структурами, бо у час глобалізації та Інтернету ставки на матчі українського чемпіону робляться по всьому світу. Зокрема, активною є співпраця з бельгійською асоціацією Federbet, яка стала відомою у сьому світі завдяки активній протидії договірним матчам завдяки інформації, отриманій від букмекерських компаній, що є її членами.

Очевидно, що після легалізації букмекерства в Україні футбольні інституції та правоохоронні органи почнуть отримувати на порядки більше інформації про шахрайські дії щодо спортивних змагань в нашій країні.

Святослав Василик, Київ

Фото: PariMatch; Олена Худякова, Укрінформ.

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-