Євро-2016: Про треті тури - до третіх півнів

21.06.2016 18:57 1512

Матчі третього туру в Групі С для нас, насамперед, - прощальна гастроль України

На Євро-2016 настав час третіх турів. Абсолютно особливий етап, коли одним командам з різних причин не потрібно нічого (крім честі чи просто гарного настрою), а іншим потрібно все. Особливої привабривості розкладам додає те, що чотири з шести команд, які посіли в своїх групах треті місця, проходять далі, в 1/8 фіналу. Отже, розклади й підрахунки ускладнюються - а це завжди цікаво.

Сьогодні свій останній матч зіграє наша команда. «У сови й совенята гарні!». Хоч би як наші грали, ми їх все одно любимо, будемо за них уболівати. І до третіх півнів від них не відмовимося. І до третіх ж півнів готові обговорювати їхню гру і наступні призначення - особливо після відставки Михайла Фоменка. (Не забудемо, до речі, сказати йому «спасибі», за все хороше, що він зробив для збірної).

РОСІЯ ТА ВЕЛЬС - МАЛЕНЬКІ КРАЇНИ

На ранок після вильоту Росії з Євро-2016 спортивна преса у Москві розліталася так само швидко, як було б після перемоги. Дивина тут тільки гадана. Після таких болючих ударів по вболівальницькому самолюбству, як 0:3 від Вельсу, різноманітні, багатостильові, мазохістські плачі на тему «Все пропало! Ми найгірші!» чинять сприятливий терапевтичний вплив на любителів футболу.

Фото: rus.delfi.lv

Тут же треба зазначити, що сама російська преса у цій ситуації зганьбилася. І «Спорт-експрес» і «Радянський спорт» вийшли під однаковою шапкою - «Тулузери». Не сперечаюся, враховуючи, що збірна Росії була розгромлена саме в Тулузі, каламбур симпатичний, адекватний. Але не оригінальний, бо, як вчили Ільф і Петров, «Те, що спало на думку двом, спаде й третьому». А от російське телебачення у цій ситуації вчинило дуже розумно і передбачливо. Враховуючи минулий досвід галасливого, двогодинного святкування поразки від Словаччини, ніякого спеціального прямого ефіру після третього матчу планувати вже не стали.

 Фото: http://www.ua-football.com/

Звичайно, зараз всі забули, що рік тому новий головний тренер збірної Росії Леонід Слуцький брав збірну у поганому стані, але після кількох перемог поспіль все ж зумів вивести її на Євро, причому без стикових матчів. Зараз же він винен у всьому. Що, втім, сам тренер не заперечує. І на заключній прес-конференції взяв всю провину на себе (молодець).

Насправді ж, найбільше він винен у тому, що піддався на масований тиск експертів, журналістів і на вирішальний матч виставив ризикований склад. Розплата за що була швидкою, логічною і красивою (чисто естетично) - вже до 20-й хвилині Росія «горіла». Чистим знущанням виглядало те, що молодий, але вже майже великий Гарет Бейл, в обох цих голах участі практично не брав. Ну, хіба що в другому випадку Роман Широков, один з шести росіян шанобливо оточили валлійську зірку, вибиваючи м'яч з-під ніг Бейла, видав блискучий точний пас на захисника Тейлора. А вже той мав час і вийти один на один з Акінфеєвим, і добити м'яч після класного сейви Ігоря. Російський захист у цей час нагадаю, біг від Бейла до місця подій.

Показовим є зізнання зоряного журналіста «Спорт-Експресу» Ігоря Рабінера, який володіє особливим умінням писати довго-душевно-пафосно. Він яскраво показав, що на практиці означає класична одеська приказка «Якщо б я був такий розумний «до», як моя Сарра «після». (Батьки Рабинера родом з Одеси, в дитинстві бабуся і дідусь надсилали йому в Москву статті культового редактора «Вечірньої Одеси» Бориса Дерев'янка, про якого жартома говорили, що єдиний недолік метра - довгі тексти про футбол під псевдонімом «Андрій Ясен»).

Леонид Слуцкий / Фото: http://www.livesport.ru/

Спасибі Ігорю Рабинеру за те, що він «один за всіх» зумів визнати це: «На останній матч на Euro Слуцький нехарактерно для себе зробив аж чотири зміни у стартовому складі, випустивши ультраатакуючй склад. Давайте чесно: він зробив те, чого багато хто з вас від нього чекав і хотів, чомусь вважаючи винуватцями всіх бід пару опорників Нойштедтер - Головін. Всі зраділи - нарешті-то, мовляв, тренер осмілів і дозрів до того, що повинно було бути з самого початку! Якщо б такий склад був спочатку, з Англією, мені страшно уявити, з яким рахунком ми б рознесли... Виставивши такий склад, Слуцький, вважаю, відступив від своєї тренерської філософії, в яку не вписуються різкі рішення і гра з шашками наголо. Може, тому і стався розгром».

Та не "можливо", а саме тому й трапився. А якщо узагальнити проблему взагалі глобальну. Про це дуже точно написав ще минулого тижня в колонці «Ми - маленька команда» популярний коментатор Василь Уткін: «Головна його (Вельса, - ред.) перевага ось у чому: Вельс знає про себе, що він - маленька команда, а Росія - ні. Причому цього не знає не тільки наша команда, але й наша країна». Дуже точно зроблений і афористично висловлений діагноз (не дивно, що з такими аналітичними здібностями Уткін у сьогоднішній російській журналістиці все частіше залишається не при справах).

ВЕЛИКІ ІГРИ МАЛЕНЬКИХ КОМАНД

Що є, то є. Адекватна самооцінка російській спортивній журналістиці дається з великими труднощами. Ось, наприклад, як «Спорт-Експрес» описав матч Румунія - Албанія: «Такі пари команд - наочний доказ, що нова система проведення Euro має серйозні вади. Польща - Північна Ірландія, Ісландія, Угорщина... Ну, не тягнуть такі матчі на статус топових. За усієї поваги до згаданих збірних».

Польша - Северная Ирландия / Фото: rg.ru

Приголомшлива, ні на чому не заснована зарозумілість. Навіть з чисто спортивним (і видовищним) показниками. Матч Польща - Північна Ірландія, мабуть, справді був трохи нуднуватий (і то, до речі, приспав пильність нашої збірної). Але і Румунія - Албанія, Ісландія - Угорщина були зовсім чудовими іграми - за тактичною виучкою команд, за самовіддачею і проявленім характером, так і за сюжетом теж. (Треба було бачити дитячі сльози радості на очах у здоровенного албанського мужика, який вболівав за своїх; після перемоги над Росією приблизно так само плакали щасливі валлійці - так за одні ці сюжети вже величезне спасибі цьому Євро-2016).

Так що подібна зарозумілість виглядає недоречною. А то й нерозумною.

Франция-Швейцария / Фото: 112.ua

Взагалі, якщо говорити про останні три тури в групах А і В, то найбільш помітне і типове явище - це нульові нічиї команд, що посідали в своїх групах до цього самого третього туру перше і друге місця. Але якщо нічия Франція-Швейцарія була більш-менш «гросмейстерською» і запам'яталася переважно чотирма порваними футболками швейцарців (що погано говорить не стільки про якість тканини, скільки про якість французької захисту і півзахисту), то Англія і Словаччина залишили інше враження. Англійці не хотіли віддавати Вельсу перше місце у своїй групі і билися, хоча й без порваних майок, але всерйоз, щоб не отримувати шишок від своєї преси. Не вийшло - отримали.

А словаки все ж вистояли. Тепер у них 4 очки і з їх різницею забитих-пропущених (3-3) - високі шанси на вихід в 1/8 фіналу. У албанців, які потіснили румунів з третього місця в групі А, ці шанси нижчі (3 очки, різниця 1-3).

ЩО ДЕНЬ ПРИЙДЕШНІЙ НАМ ГОТУЄ

Матчі третього туру в Групі С (Німеччина - Пн. Ірландія, Україна - Польща, матчі о 19.00) - для нас, насамперед, прощальна гастроль України. Звичайно, дуже хочеться, хоча б наостанок отримати задоволення від гри наших.

Сборная Украины по футболу / Фото: AFP/Getty Images

Дивно, але, почитавши російську пресу, переконуєшся, що там дали команду зверху терміново любити команду України, принаймні, у футболі. Не відмовлю собі в задоволення навести повністю довгу цитату відомого журналіста Сергія Мікулика, де він пояснює, чому в України є хороші шанси перемогти Польщу: «Втім, в такі моменти дуже часто настає час героїв. Тих, хто не буде заморочуватися командними завданнями. Тих, хто вийде показати себе у всій красі на цьому ярмарку талантів. Це тільки з успішних збірних можна хоч з лавки на серйозний контракт у топ-клуб виїхати. А серед невдах є тільки один шанс - спробувати вистрелити на фоні партнерів. Так, щоб агент міг потім оперувати особистою статистикою - у відриві від колективної. А безпорядлк - він, знаєте, теж клас іноді прибити здатний». «Сумбур замість музики»: таке враження, що журналісту дали завдання «визначити позицію», і він, як міг, її швиденько визначив.

А, якщо серйозно, то у третьому турі і Німеччина, і Польща будуть вирішувати свої локальні завдання, проводячи, за жорстким визначенням Лобановського «тренування з підвищеним рівнем відповідальності». 1. Залишитися на перших місцях у своїй групі, не давши випередити себе Північній Ірландії. 2. Якщо перше вдаватиметься легко і спокійно, дати відпочити, кому потрібно відпочити, і дати ігрову практику тому, кому її не вистачає. 3. Не нахапати травм і карток.

Тренеровка сборной Турциии/ Фото: AF

Неоднозначною бачиться ситуація в групі D. Іспанія - 6 очок, Хорватія - 4. Чехія - 1, Туреччина - 0 (матчі в 22.00). Тобто досить Іспанії та Хорватії зіграти внічию, і вони спокійно залишаються на своїх місцях. Але як показав досвід Євро-2012, Іспанія спокійно, на потрібний рахунок, не грає, а грає на перемогу. Пам'ятайте, чотири роки тому іспанці все ж обіграли хорватів 1:0 і тим самим не пустили їх у чвертьфінал. І цей факт дає чехам шанси навіть витіснити хорватів з другого місця.

У цього матчу Чехія-Туреччина теж є свій бекграунд. Вісім років тому на Євро-2008 турки програвали чехам 0:2. Але забили три блискучих голи (на 75-й, 87-й, 89-й хвилинах) і пройшли далі. Турки на тій першості взагалі показували неймовірну силу духу, видавши серію з трьох вольових перемог поспіль (Швейцарія - Туреччина 1:2, Туреччина - Чехія 3:2, Хорватія - Туреччина 1:1 (по пен. 1:3). І лише у півфіналі Туреччина, що  набралася карток і травм, програла Німеччині 3:2 (як прикро, Лам забив вирішальний гол лише на 90-й хвилині!). Ехо-хе, де ті турки? Зараз з різницею м'ячів 0:4 у них мінімальні шанси на вихід в 1/8 з третього місця в разі перемоги над чехами. Але й тим, схоже, захочеться влаштувати матч-реванш.

Загалом, дивімося!

Олег Кудрін, Москва

Перше фото: AFP/Getty Images

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-