Від Франції-1960 до Франції-2016: Мудрець із Орталеси

Укрінформ продовжує згадувати історичні віхи чемпіонатів Європи з футболу. Цього разу - Австрія та Швейцарія-2008

Фінальний турнір ХIII чемпіонату Європи з футболу у 2008 році відбувся в Австрії та Швейцарії. Перемігши у фіналі команду Німеччини (1:0), уперше з 1964 року першість виборола збірна Іспанії. А її 70-річний наставник Луїс Арагонес став найстаршим тренером, який коли-небудь вигравав чемпіонат Європи, за що його назвали Мудрець з Орталеси.

До символічної збірної Євро-2008 увійшли представники п'яти країн.

Воротар: Ікер Касільяс (Іспанія; 20.05.1981) - видатний страж воріт "Реала" і збірної Іспанії, на рахунку якого рекорди перемог і сухих матчів у поєдинках за національну команду. Голкіпер, який дебютував за "фурію роху" у 2000 році, на Євро-2008 в ролі капітана привів команду до чемпіонського титулу, ні разу не пропустивши у плей-офф. У чвертьфіналі проти італійців він також відбив два удари в серії післяматчевих 11-метрових. У 2010 році після перемоги на першості світу увійшов до числа футболістів, які виграли всі головні клубні і міжнародні турніри. У 2012 році збірна Іспанії стала першою командою, яка захистила титул чемпіонів Європи. Касільяс на турнірі в Польщі та Україні пропустив всього один м'яч.

Захисники: Філіп Лам (Німеччина; 11.11.1983) - один з найяскравіших крайніх захисників свого покоління провів перший матч за "бундестім" в 2004 році і з тих пір не залишав команду, закриваючи лівий і правий фланги оборони. Лам забив перший м'яч німців на ЧС-2006 і останній - на Євро-2008. Якщо на домашньому мундіалі німці поступилися у півфіналі, то через чотири роки гол захисника на 90-й хвилині матчу з турками вивів команду Йоахима Льова у фінал. ЧС-2010 був четвертим великим міжнародним турніром в кар'єрі Лама, який у 26 років став наймолодшим капітаном в історії збірної Німеччини;

Карлес Пуйоль (Іспанія; 13.04.1978) - збірна Іспанії, яка слідом за Євро-2008 виграла ЧС-2010, залишиться для багатьох зразком видовищного та комбінаційного футболу. Значною мірою її гру визначала надійність Карлеса Пуйоля. На Євро-2008 центральний захисник взяв участь в п'яти з шести матчів. У трьох останніх - з Італією, Росією і Німеччиною - футбольна дружина Луїса Арагонеса зберегла ворота на замку. Довговолосий футболіст зарекомендував себе непоступливим бійцем, борцем за кожен м'яч і сантиметр поля. Капітан "Барселони" може похвалитися тим, що виграв усі можливі титули в складі клубу і збірної;

Карлос Марчена (Іспанія; 31.07.1979) - у 1999 році, виступаючи за збірну Іспанії разом з Ікером Касільясом і Хаві Ернандесом, переміг на чемпіонаті світу серед юнаків до 20 років. Він виграв "золото" і на Євро-2008, причому став одним з головних творців успіху. Захисник відмінно взаємодіяв з Пуйолем в центрі оборони і часто брав на себе опіку основного нападаючого суперника, поки його партнер підчищав прилеглі зони. Вихованець юнацької академії "Севільї" провів дев'ять років у "Валенсії", після чого в 2010 році перейшов у "Вільярреал". Марчена встановив світовий рекорд (57 матчів за збірну без поразок), а потім поступився місцем у складі Жерару Піке;

Юрій Жирков (Росія; 20.08.1983) - вихід команди Гуса Хіддінка у півфінал здивував Європу, яка заговорила про російських футболістів у компліментарних відтінках. Однак на батьківщині талант Жиркова всім був уже добре відомий. Лівий вінгер, який забив переможний м'яч московського ЦСКА у фіналі Кубка УЄФА-2004/05 зі "Спортингом", був переведений Хіддінком з півзахисту в оборону і впорався з новими обов'язками на п'ять з плюсом. Перехід у 2009 році із ЦСКА в "Челсі" за 18 мільйонів євро зробив Жиркова найдорожчим російським футболістом в історії.

Півзахисники: Лука Модрич (Хорватія; 09.09.1985) - саме його промах поклав початок поразки команди Славена Білича в серії пенальті з турками. Однак, з огляду на подвиги Модрича в Австрії і Швейцарії, несправедливо звинувачувати півзахисника у вильоті збірної Хорватії з 1/4 фіналу. Тим більше, що, виходячи з логіки матчу, Модрич повинен був стати його героєм. Плеймейкер організував взяття турецьких воріт у другому таймі додаткового часу, але хорвати втратили перевагу буквально на останніх секундах. Гравець, який перейшов незадовго до турніру із загребського "Динамо" в "Тоттенгем" за 21 мільйон євро, став одним з головних відкриттів Євро;

Маркос Сенна (Іспанія; 17.07.1976) - уродженець Бразилії екс-півзахисник "Корінтіанс" дебютував у збірній Іспанії в березні 2006 року після чотирьох років в "Вільярреалі". Яскравою грою за клуб, що добрався до півфіналу Ліги чемпіонів УЄФА, Сенна заробив місце в збірній на ЧС-2006. Він вийшов в "основі" на два перші матчі, але по-справжньому розкрився в збірній лише два роки по тому. Його головні переваги - гарні фізичні дані і бачення поля вкупі з непоступливістю в боротьбі за м'яч;

Хаві Ернандес (Іспанія; 25.01.1980) - у віці 19 років завоював з "Барселоною" свій перший титул чемпіона Іспанії, а в наступному році дебютував в національній команді. Через пару років розкрився справжній потенціал півзахисника. Каталонський клуб і збірна Іспанії досягли гучних успіхів багато в чому завдяки розумній і винахідливій грі Хаві. Плеймейкер, обновив рекорд "Барси" за кількістю проведених зустрічей, прославився також прекрасним розумінням гри і вмінням віддавати дивовижні передачі. Поза всякими сумнівами, Хаві зробив величезний внесок в перемогу збірної Іспанії на Євро-2008, де він був визнаний кращим футболістом турніру, а також на чемпіонаті світу-2010 і Євро-2012;

Хаміт Алтинтоп (Туреччина; 08.12.1982) - перевід правого захисника в центр поля у третьому турі групового етапу став мало не ключовим моментом для збірної Туреччини на Євро-2008. В останньому матчі групи А команді Фатіха Теріма треба було обігрувати чехів, проте ті забили два м'ячі. Місію з порятунку взяв на себе Алтинтоп, який організував три голи протягом 15 хвилин. Атлетичний і технічний турок був настільки ж ефективним у чвертьфінальній зустрічі з хорватами і забив переможний пенальті у післяматчевій серії. В 1/2 фіналу Алтинтоп і компанію зупинила збірна рідної для нього Німеччини.

Нападаючі - Андрій Аршавін (Росія; 29.05.1981) - віра Гуса Хіддінка в Аршавіна була така велика, що той відправився на Євро незважаючи на двоматчеву дискваліфікацію. За відсутності вибухового інсайда збірна Росії поступилася іспанцям, але обіграла греків. Місяцем раніше Аршавін надихнув "Зеніт" на перемогу в Кубку УЄФА, а в Австрії та Швейцарії взявся за справу в матчі зі шведами. Забивши один з м'ячів, він допоміг росіянам перемогти і вийти до чвертьфіналу на збірну Голландії. Зустріч з "помаранчевими" стала зоряним часом Аршавіна, який взяв участь в двох гольових атаках і забив третій м'яч. Згодом він посилив ряди лондонського "Арсенала";

Давид Вілья (Іспанія; 03.12.1981) - у фіналі іспанці практично без втрати якості компенсували відсутність травмованого Вільї виходом на поле Фернандо Торреса, але саме астурієць був форвардом номер один в Австрії та Швейцарії. Дебютувавши у збірній у 2005 році, він міцно і надовго увійшов до складу "Фурії рохи". Євро-2008 Вілья почав з хет-трику в матчі з росіянами, а завершив турнір з чотирма голами і став його кращим бомбардиром. Ще п'ять м'ячів іспанець забив на ЧС-2010, а в березні 2011-го побив рекорд збірної за результативністю, який належав Раулю Гонсалесу. У 2010 році провідні клуби планети влаштували полювання на голеадора. Спритнішим за всіх виявилася "Барселона", яка виклала за Вілью 40 мільйонів євро. На "Камп Ноу" нападаючий виграв три чемпіонські титули, три Кубки Іспанії і Лігу чемпіонів УЄФА, а в 2014 році відправився в "Нью-Йорк Сіті".

***************

Вболівальники збірної Іспанії 44 роки чекали перемоги на чемпіонаті Європи, і довгоочікувана мрія втілилася в реальність на Євро-2008. Підопічні Луїса Арагонеса чудово провели фінальний турнір, заслужено обігравши у вирішальному поєдинку Німеччину.

Єдиний м'яч у фіналі забив Фернандо Торрес, який випередив захисника збірної Німеччини Філіпа Лама і перекинув м'яч через Йєнса Леманна. Успіх був досягнутий багато в чому завдяки Арагонесу, який створив в команді приголомшливу атмосферу. Іспанці вразили усіх своєю високою швидкістю, натхненною грою і напором. Саме ці якості вперше з 1964 року допомогли їм завоювати європейський трофей.

Півзахисники Андрес Інієста та Хаві Ернандес диригували атаками іспанців в центрі поля, в той час як в нападі ключові ролі відводилися Давиду Вільї і Торресу. Дружина Арагонеса почала фінальний турнір з розгромної перемоги над збірною Росії - 4:1. У тому матчі хет-триком відзначився Вілья, який у підсумку став кращим снайпером турніру. У поєдинку зі шведами обидва форварди знову відзначилися результативними ударами, а їх команда взяла гору з рахунком 2:1. З таким же результатом іспанці згодом обіграли і греків. Після трьох перемог на груповому етапі піренейці у чвертьфіналі в серії пенальті здолали італійців.

Іспанія стала не єдиною командою, яка справила яскраве враження своєю атакуючої грою. Голландія з дивовижною легкістю перевершила грандів світового футболу: спочатку розгромили Італію (3:0), а потім не залишили каменя на камені від фіналіста чемпіонату світу-2006 Франції - 4:1. Однак у чвертьфіналі "помаранчеві" поступилися російській збірній. У тій зустрічі натхненно зіграв Андрій Аршавін. Росіяни в свою чергу були зупинені у Відні, де Іспанія переконливо довела своє право грати в фіналі - 3:0.

Господарі турніру - Швейцарія та Австрія - не зуміли подолати бар'єр групового етапу, а ось географічна сусідка - Німеччина - відчувала себе на стадіонах цих країн майже як вдома. Старт підопічним Йоахіма Льова вдався на славу - була здобута перемога над Польщею з рахунком 2:0. Потім, правда, була поразка від хорватів. Момент істини настав в поєдинку з Австрією, в якому "бундестім" взяла верх - 1:0. У чвертьфіналі Німеччина грала вже на вищій передачі і вела до 26-ї хвилині зустрічі з Португалією з рахунком 2:0. Втім, перемога все одно далася німцям нелегко - 3:2. Наступний півфінальний поєдинок з турками вийшов ще більш драматичним. Німеччина здобула важку перемогу, забивши вирішальний м'яч перед фінальним свистком.

Ігри за участю команди Фатіха Теріма були наповнені інтригою і стали окрасою всього турніру. Завдяки вольовим перемогам над Швейцарією, Чехією та Хорватією турки дійшли до півфіналу. Щоправда, Німеччина домоглася перемоги над ними також за рахунок характеру. На 90-й хвилині вирішальний м'яч провів Філіп Лам, але вже в наступному матчі захисник зіграв не кращим чином. На 33-й хвилині хавбек збірної Іспанії Хаві видав витончений пас на Торреса, який випередив Лама і забив вирішальний гол чемпіонату.