5 міфів про щеплення від грипу

Аналітика 18.10.2016 17:15 836

Вакцинації у нас бояться більше, ніж грипу

На порозі – новий сезон грипу 2016-2017, яким уже встигли налякати українців. Згідно з даними Всесвітньої організації охорони здоров'я, в сезоні 2016 – 2017 років в Україні здебільшого циркулюватимуть три штами грипу: А/California/7/2009, A/Hong Kong/4801/2014 та B/Brisbane/60/2008.

На 41-й тиждень року (10.10 – 16.10.2016) в усіх регіонах України показники захворюваності на грип та ГРВІ не перевищують епідемічні пороги. За звітний тиждень на грип та ГРВІ захворіли 156 559 осіб, із них 70,7 % становлять діти віком до 17 років, – повідомляє  інформаційний бюлетень «Грип та ГРВІ в Україні». Сьогодні на своїй сторінці у Facebook в.о. міністра охорони здоров'я Уляна Супрун запевнила, що вакцини проти грипу будуть доступні до 31 жовтня, а зараз вони проходять контроль якості у Державному експертному центрі.

Поки населення традиційно ще визначається, чи потрібно вакцинуватися, Укрінформ вирішив сформулювати 5 основних міфів про щеплення від грипу, щоб за допомогою експерта підтвердити або спростувати їх. Ми звернулися до заступника директора Департаменту громадського здоров'я МОЗ Сергія Платова.

Сергій Платов - заступник директора Департаменту громадського здоров'я МОЗ, фото - stoppolio.in.ua

Міф 1. Щеплення може бути неефективним – навіщо тоді витрачати гроші?

Сергій Платов: Вакцинація проти грипу – це єдиний засіб специфічної профілактики грипу. Тому що всі інші засоби не є специфічними і запобігти  захворюванню не в змозі. Розрекламовані препарати на вірус грипу не впливають. Це треба чітко розуміти. Використання цих препаратів дуже часто є неефективним, а тільки зайвим витрачанням коштів. Що стосується ефективності вакцинації – то навіть якщо вакцинована людина захворіє на грип, перебіг захворювання як правило набагато легший і ризик виникнення ускладнень мінімальний. Ця ефективність доведена.

Вакцинуватися потрібно в першу чергу людям, які належать до групи ризику: люди похилого віку (старше 65 років), діти до 3-х років, вагітні, люди з хронічними хворобами легенів та серцево-судинної системи,  хворі на діабет тощо. 

Міф 2. Внаслідок вакцинації може бути алергічна реакція чи побічні ефекти, небезпечні для життя.

Сергій Платов: А використання будь-якого лікарського засобу не може спровокувати різні негативні реакції в організмі? Достатньо відкрити інструкцію будь-якого лікарського засобу та прочитати можливі побічні ефекти. Отже, не треба робити акцент на можливих побічних реакціях на вакцину.

 Але зазначимо: всі вакцини проти грипу є інактивованими, тобто там немає живого вірусу, тому негативні наслідки її використання є практично мінімальними. Давайте на одну шальку терезів покладемо можливість запобігти захворюванню, а на другу – можливі негативні прояви при використанні вакцини. Напевно, все ж таки перевага у використанні вакцини є беззаперечною. Дехто порівнює грип з простудою, але це інфекційне захворювання, яке часто приводить до важких наслідків і дуже може закінчуватися летально у певних груп людей.

Кожного епідсезону відбувається зміна штамового складу вірусу грипу. Тому виробники виготовляють вакцину, яка відповідає саме тому штамовому складу, який циркулюватиме у цей епідсезон.

Міф 3. Зараз уже запізно робити вакцинацію, бо імунітет не встигне сформуватися до початку епідемії грипу.

Сергій Платов: Це міф, який треба розвінчувати. Вакцинуватися можна в будь-який період – не залежно чи до початку епідсезону, чи в період підйому захворюваності на грип. Для того, щоб організм почав виробляти імунітет, достатньо двох тижнів. Найбільш оптимальний період, щоб організм отримав захист, – 3-4 тижні. Але наголошу, вакцина інактивована, це не живий вірус. Якщо в організм потрапляє збудник грипу, то організм реагуватиме на нього, але вакцина жодним чином людині не зашкодить. У жодному разі вакцина не погіршить перебіг грипу. Існують певні протипоказання, коли не можна вакцинуватися. Вакцинація проводиться після огляду лікаря. Для цього є визначений порядок.

Міф 4. Ціна вакцини є високою.

Сергій Платов: Я думаю, що планку в 200 гривень ціна вакцини не перевищить.

Якщо захворіє один член сім’ї, тоді дуже ймовірно, що перехворіє вся сім’я. А скільки коштують препарати, що просто допомагають полегшити перебіг хвороби? А якщо говорити про специфічні препарати лікування, які діють безпосередньо на вірус грипу, - таких є тільки два, і вони дорожчі за вакцину (Таміфлю і Реленза). А додайте додаткові препарати, які небхідно приймати, і можливість виникнення ускладнень. Тоді треба буде вживати ліки, вартість яких інколи сягає тисячі гривень. Лікування тієї ж пневмонії після грипу потребуватиме значних коштів.

Проблема в тому, що дуже важко оцінювати подію, яка не відбулася. Коли ми говоримо за профілактику, ми говоримо про здорову людину. А коли вона вже захворіє і підраховує, скільки це буде коштувати, то виявляється, можливо, не треба було б так важко лікуватися і витрачати стільки грошей. А як правило, у провакцинованих людей не виникає ускладнень.

Грип небезпечний саме своїми наслідками, особливо для людей з «груп ризику» - люди похилого віку, діти до 3-х років, вагітні, люди з хронічними хворобами легенів та серцево-судинної системи,  хворі на діабет тощо. У них перебіг грипу може бути важким та залишати серйозні наслідки.

Міф 5. Не слід робити щеплення під час вагітності чи годуванні груддю.

Сергій Платов: Вагітні якраз і відносяться до групи ризику. Згадайте 2009 рік, коли в нас був так званий «свинячий грип». Тоді в західних областях України були зареєствровані випадки смерті серед вагітних. Повторюю: вагітні – це група ризику, а виходячи з того, що вакцина інактивована, тут загрози немає. А коли саме вакцинуватися – обов’язково має дати рекомендацію лікар.

Із вакцинацією під час годування груддю взагалі немає проблем. Гірше буде, якщо жінка захворіє і буде змушена вживати різні лікарські препарати для лікування, які зможуть передаватися дітям з молоком. Такий парадокс: у нас вакцинації бояться більше, ніж грипу.

Юлія Горбань, Київ

Довідка Укрінформу

Згідно зі статистичними даними МОЗ, за минулий епідсезон (28 вересня – 22 травня 2015-2016 рр.) на грип та ГРВІ перехворіло 15 % населення країни:

  • усього зареєстровано 5,8 млн випадків захворювань на грип та ГРВІ. Тобто 1294,6 на 100 тис. населення, що на 12,1 % більше попереднього сезону.
  • 259 тис. осіб (4,5% від загальної кількості хворих) було госпіталізовано.
  • 391 підтверджений летальний результат.

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-