Незалежність: 25 років за 25 днів. Дві гривні за долар, «Дімакратія» Табачника і голодні тамагочі
Новий прем`єр-міністр Валерій Пустовойтенко відправив  боржників вчитися цивільній обороні
Аналітика 05.08.2016 11:06 1738
  •  
  •  
  •  

( Продовження )

Вересень 1996 року - серпень 1997 року

Шостий рік Незалежності шокував убивством Євгена Щербаня, скоєним мов би за сценарієм американських гангстерських фільмів. Дикунський бізнес епохи накопичення початкового капіталу пробивав собі шлях до верхніх ешелонів влади. Наближалася до завершення ера Лазаренка, натомість над обрієм піднімалася зоря Юлії Тимошенко

Про все це – в спеціальному проекті Укрінформу, присвяченому річниці Незалежності України: «Незалежність: 25 років за 25 днів».

2 вересня 1996 року

Гривню введено в обіг в Україні як національну валюту. 

Саме цього дня на виконання Указу Президента від 25 серпня 1996 року «Про грошову реформу в Україні» почався обмін купоно-карбованців на нові українські гроші. Героєм дня став тодішній голова Нацбанку Віктор Ющенко, який роздавав численні інтерв`ю і розписувався на 50-гривневих купюрах просто в телестудіях. Міняли нову валюту за курсом- один до ста тисяч, тобто за 100 000 крб. давали одну гривню. Курс гривні до долара на початок вересня становив 1,8 грн. до 1 дол. США. Два тижні, до 16 вересня, гривня і купоно-карбованці ходили паралельно, але решту при покупці давали тільки в гривнях. Потім банки без обмежень міняли старі грошові знаки на нові.

3 листопада

В Донецькому аеропорту був вбитий народний депутат України Євген Щербань. Смертельні поранення отримали дружина Щербаня Надія Нікітіна, авіатехнік і бортмеханік. Син Щербаня - Руслан, який прилетів разом з батьком з Москви, залишився живий. Щербань уже зійшов з трапа Як-40 і стояв біля автомобіля, коли двоє злочинців у формі співробітників аеропорту підбігли до літака.

Спочатку один з кілерів застрелив Щербаня, потім другий відкрив хаотичну стрілянину, під час якої загинули ще три людини, а кілька, включаючи його подільника, отримали поранення. Після злочину вбивці втекли на автомобілі. На початку 90-х Євген Щербань вважався одним з найбагатших в Україні та найвпливовішим донецьким бізнесменом. У 1994 році його бізнес-імперія перебувала на піку розквіту: в неї входило понад 300 компаній, оборот яких складав сотні мільйонів доларів. У 2003 році Апеляційний суд Луганської області визнав винними у вбивстві Щербаня та його дружини Вадима Болотських і Геннадія Зангеліді - членів донецької «банди Кушніра». Перший був звинувачений також і за вбивство Брагіна і Момота та засуджений на довічне ув'язнення. Зангеліді убитий в кінці 1997 року. Замовником вбивства українська прокуратура називала Павла Лазаренка. Бізнес-імперія Щербаня не набагато пережила свого засновника. Так корпорація АТОН і компанія «Фінансист» були ліквідовані. Металургійна компанія «Індустріальний союз Донбасу» опинилася під контролем Сергія Тарути і Віталія Гайдука. А мережа автозаправок «Гефест» і оператор мобільного зв'язку DCC відійшли до Ахметова.

16 листопада  

В німецькому Гамбурзі на професійному ринзі дебютували Віталій та Володимир Клички. Володимир вже в першому раунді відправив у нокаут мексиканця Фабіана Меза, а Віталій у другому раунді нокаутував американця Тоні Бредхема.

За свою боксерську кар'єру брати Клички завоювали всі найпрестижніші нагороди у світі боксу.

10 грудня

З посади глави Адміністрації Президента з формулюванням «у зв'язку  з  переходом  на  іншу роботу» звільнено Дмитра Табачника, який очолював АП з 1994 року. З цим політиком пов`язана ціла епоха в формуванні вітчизняної президентської вертикалі. Запримітив Кучма Табачника ще за часів свого прем'єрства, коли мало кому відомий історик надрукував у популярній газеті серію компліментарних статей про голову Уряду. Незабаром Табачник очолив прес-службу прем`єра, а потім головне управління інформації Кабміну. Після свого обрання Президентом Кучма запропонував йому посаду голови Адміністрації. І, якщо за часів Кравчука очільник президентського офісу був суто протокольною фігурою, то Табачник зробив цю посаду ледь не впливовішою за пост Прем`єра.

Табачника називали «сірим кардиналом», порядки, насаджувані ним стосовно ЗМІ, «Дімакратією», популярності набув вислів про те, що «Кучма працює президентом в Адміністрації Табачника».

Дмитро Володимирович старанно культивував у ЗМІ свій образ, як взірець успішного буржуа, вальяжного аристократа. Він  перешим серед політиків відростив огрядну бороду, пив лише червоне французьке вино, глянцеві журнали передруковували його знімки в смокінгу з метеликом і сигарою в руці. Наприкінці своєї кар`єри він став одним з найбільших гравців на ринку антикварного бізнесу.

Безмежний вплив Табачника на Кучму дратував інших впливових політиків, насамперед прем`єр-міністра Павла Лазаренка і секретаря РНБОУ Володимира Горбуліна. Об’єднавши зусилля, вічні суперники таки умовили Президента відправити керівника свого апарату у відставку.

Початок 1997 року

В Україні бум на Тамагочі - кишенькову пластикову іграшку у формі яйця, в якій «жив» віртуальний улюбленець та без належної опіки нудьгував, хворів і помирав. Після «смерті» вихованця Тамагочі можна було запустити заново, однак загибель улюбленця ставала справжньою трагедією для багатьох людей. Іграшку розробила компанія Bandai і презентувала її 23 листопада 1996 року. Сьогоднішня соціальна істерія - пошуки покемонів - дуже схожа на рецидив двадцятирічної давнини тамагочеманії.

16 січня

Юлія Тимошенко стала народним депутатом від округа на Кіровоградщині, оскільки попередній обранець від цього округу - Василь Дурдинець був призначений першим віце-прем`єр-міністром. За майбутню лідерку БЮТ тоді проголосували рекордні 92,3% виборців округу.

Що й не дивно: на той час Юлія Володимирівна вже була президентом легендарної компанії ЄЕСУ, яка (не без підтримки Лазаренка) у 1997 році контролювала , за  підрахунками експертів, 25% української економіки.

1 березня

У Києві відкрився найбільший книжковий ринок - «Петрівка». Це була визначна подія, оскільки  гарна книга  ще з радянських часів була в дефіциті. До цього книжкова «товкучка» збиралася у Куренівському парку. Попервах книжковий ринок «Петрівка» являв собою огороджений парканом пустир, де серед калюж, просто з землі торгували дефіцитними , а часом букіністичними виданнями. Найбільш ходовими були жіночі романи, детективи, еротика.

14 травня

Леонід Кучма призначив головою Донецької обласної державної адміністрації Віктора Януковича. Янукович, як і його попередник Сергій Поляков, вважається ставлеником Павла Лазаренка.

На той час Поляков не влаштовував донецьку еліту, а Лазаренко вже передбачав свою відставку і готувався піти в опозицію. Тому Янукович для «донецьких» став більш вдалою кандидатурою. Через кілька місяців, Поляков очолив Донецьку обласну організацію «Громади» і досить успішно провів виборчу кампанію партії в області.

24 травня

Перший в Україні ресторан McDonald's. відкрився у Києві, біля станції метро Лук'янівська. Тоді це спричинило справжній фурор, перед будівлею шикувалися довжелезні черги, а подивитися на це диво їхали навіть з інших міст України. До речі, ми стали 102-ю країною, в якій запрацювала ця популярна мережа фаст-фуду.

28 травня

У Києві главами урядів України та РФ був підписаний пакет документів, яким Чорноморський флот був остаточно поділений: 18,3% кораблів відійшло до ВМС України і 81,7% суден - до ВМС РФ.

Військово-морські бази у Ізмаїлі, Одесі, Очакові, Керчі, Донузлаві і Балаклаві і ще 10 баз морської авіації перейшли під контроль ВМС України.

31 травня  

Леонід Кучма та Борис Єльцин у Києві підписали «Договір про дружбу, співробітництво і партнерство між Україною і Російською Федерацією».

Цим було поставлено крапку в багатьох спірних питаннях. Зокрема, обидві сторони  остаточно визнали кордони держав, що завершило дискусію про приналежність Севастополя.

Верховна Рада задовольнила заяву Павла Лазаренка про відставку. Офіційна версія - «за станом здоров'я». Насправді його відставки домагався і парламент, і Президент. На той час у руках Лазаренка була сконцентрована вся економічна влада в країні. Кучма такого довго терпіти не міг. ЗМІ почали поширювати інформацію про газові махінації, в яких була замішана компанія ЄЕСУ.

Після відставки, готуючись до Виборів-98, Лазаренко кинув усі сили на  створення власної політичної сили - партії «Громада», з якою і увійшов до парламенту наступного скликання.

9 липня

На Мадридському саміті НАТО підписано Хартію про особливе партнерство між Організацією Північно-Атлантичного договору (НАТО) та Україною. У якій, зокрема зазначено, що у разі загрози безпеці України, вона може розпочати з НАТО «відповідні консультації».

16 липня
Новим прем`єр-міністром призначено Валерія Пустовойтенка.

Пустовойтенко прославився своїм неординарним підходом до податкових боржників. Одного разу, скориставшись тим, що Кучма у відпустці, прем'єр у незвичний спосіб зібрав керівників підприємств, які найбільше заборгували державі, щоб домовитися про терміни і шляхи погашення цих боргів. У лісі під Переяславом-Хмельницьким були оголошені навчальні збори з цивільної оборони. Директори були поселені в наметах на кілька днів. Зрештою, вони таки підписали договори, і підприємства почали більш справно сплачувати податки.

Події тих днів стали «топовими» новинами не лише українських, а й зарубіжних ЗМІ. Згодом, сам Пустовойтенко згадував, що «на зустрічі з Держсекретарем США Мадлен Олбрайт, вона сказала, що наші навчання з цивільної оборони увійшли в десятку найвідоміших в Америці подій року». На той час  чиновники в камуфляжі і на полігоні мали смішний вигляд, але  зважаючи на сьогоднішні події, мабуть це був непоганий почин, який, на жаль, не знайшов продовження.

17 липня

Україна ратифікувала Європейську конвенцію з прав людини, ухвалену відповідно до Загальної декларації прав людини, проголошеної Генеральною Асамблеєю ООН. Конвенція набула чинності для України 11 вересня 1997 року.

15 серпня

Указом Президента в Україні засновано «Орден княгині Ольги», яким відзначають жінок за визначні заслуги в державній, виробничій, громадській, науковій, освітянській, культурній, благодійницькій та інших сферах суспільної діяльності, вихованні дітей у сім'ї.

Нині серед нагороджених –Ганна Безулик, Раїса Богатирьова, Марія Бурмака, Віра Брєжнева (колишня співачка з ВІАГри), Лілія Гриневич, Мирослава Гонгадзе, Ірина Дерюгіна, Оксана Забужко, Олександра Кужель, Марія Матіос, Софія Ротару, Тетяна Таїрова –Яковлева (російський історик, автор монографії про Мазепу), Наталія Яресько, Катерина Ющенко і Людмила Кучма.

Далі буде... (Про п`ятий рік Незалежності читайте тут) 

Світлана Карабань, Євген Якунов. Київ

Фото: Укрінформ

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-