Незалежність: 25 років за 25 днів. Ніч Конституціі, трамплін для Лазаренка, серійний убивця Онопрієнко
Потужний вибух на стадіоні в Донецьку дав старт перевтіленню нікому доти невідомого Ріната Ахметова у найбагатшого олігарха України
04.08.2016 15:30 2440
  •  
  •  
  •  

Середина 90-х - це роки, коли на заміну політичному інфантилізмові прийшла жорстока меркантильність бізнесменів від криміналу. Бандитські розборки, замовні вбивства, розбійницьке захоплення державного майна стали буденним явищем. Але паралельно з цим розвивалися наука й культура, множилися спортивні досягнення.  Країна наче жила у двох вимірах, але чи могло це продовжуватися вічно?

Про все це – в спеціальному проекті Укрінформу, присвяченому річниці Незалежності України: "Незалежність: 25 років за 25 днів

(Продовження )

31 серпня 1995

Перший український штучний супутник - «Січ-1» цього дня був виведений на орбіту Землі. Космічний апарат, розроблений  Державним конструкторським бюро «Південне» ім. М. К. Янгеля, функціонував до 2001 року. За його допомогою велися спостереження поверхні Землі в інтересах господарської діяльності.

13 вересня

Цього дня вибухнув один з найгучніших скандалів в українському спорті. Іспанскій суддя Антоніо Лопес Ньєто звинуватив керівників київського «Динамо» в тому, що вони намагалися підкупити його 30 тисячами доларів і норковими шубами. Згодом контрольно-дисциплінарний комітет УЄФА на три роки дискваліфікував «Динамо», виключивши  з єврокубків, а генерального менеджера Ігоря Суркіса і генерального секретаря Василя Бабійчука довічно відлучив від футболу. В самому «Динамо» стверджували, що ця справа сфабрикована іспанським арбітром, і подали апеляцію. Проте в УЄФА її не задовольнили. А вираз «шуба для судді» тривалий час був в Україні крилатим.

Тим часом  в Україні було створено опікунську раду клубу на чолі з екс-президентом  Леонідом Кравчуком, і після зустрічей з представниками цієї ради, виконком УЄФА через півроку, 19 квітня 1996, зняв з київського клубу дискваліфікацію, мовляв, міжнародна асоціація не бажає перешкоджати розвитку футболу в Україні (до речі, звинувачень в підкупі так і не зняли). Вже в наступному сезоні 1996-1997 «Динамо» повернулося до єврокубків. Згодом зняли дискваліфікацію і з Ігоря Суркіса.

14 вересня

У Брюсселі відбулась офіційна церемонія прийняття Індивідуальної програми співробітництва між Україною і НАТО.

17 вересня 

На телеканалі ICTV з'явився перший в історії українського телебачення щоденний хіт-парад - «Територія А». Автором, ведучою і співзасновником програми, а також віце-президентом однойменної мистецької агенції була Анжеліка Рудницька. «Територія А» дала путівку у світ багатьом українським нині відомим виконавцям і фактично посприяла зародженню українського шоу-бізнесу. «Територія А» виходила в ефір до 17 вересня 2000 року.

15 жовтня 

Потужний вибух пролунав на стадіоні в Донецьку просто під час футбольного матчу між місцевим «Шахтарем» і сімферопольською «Таврією». Біля входу до трибуни для VIP-гостей були вбиті Ахать Брагін - президент ФК «Шахтар», власник фірми «Люкс», один з найвпливовіших людей Донецька, а також п'ятеро його охоронців. Ніхто з глядачів не постраждав. Вибух був такої сили, що ідентифікувати Брагіна вдалося лише по його годиннику Rollex.

Пізніше слідство встановило, що у підготовці вибуху брали участь більше двадцяти членів так званої банди Кушніра. Майже всі вони до 1998 року були вбиті або пропали без вісті. Сам же Євген Кушнір помер у Донецькому СІЗО у 1998 році. У 2003 році за організацію та виконання замовних убивств Євгена Щербаня та Ахатя Брагіна був засуджений до довічного ув'язнення російський кілер Вадим Болотських. Проте, хто був замовником вбивства донецьких бізнесменів, й досі не встановлено.

Мало кому відомий на той час Рінат Ахметов міг загинути разом із своїм босом (його вважали правою рукою Брагіна). Втім якимось дивним чином він уник трагічної долі, спізнившись на кілька хвилин на стадіон. І, зрештою, не тільки лишився живим, а й успадкував бізнес Ахатя Брагіна, а з ним футбольний клуб «Шахтар», і став відомий світові як найбагатша людина України.

9 листопада

У Страсбурзі на площі перед Палацом Європи відбулася урочиста церемонія вступу України до Ради Європи - було піднято Державний прапор України. Ще 26 вересня Парламентська асамблея РЄ ухвалила позитивний висновок щодо заявки нашої країни на вступ до РЄ. А 19 жовтня Комітет міністрів РЄ ухвалив резолюцію про запрошення України стати 37-м членом цієї Організації.

29 грудня

У Дніпрі (на той час - Дніпропетровськ) стала до ладу перша і єдина черга Дніпровської підземки. Дніпро став третім містом в Україні, після Києва та Харкова, в якому є підземний транспорт. Це найкоротше метро в Україні та одне з найкоротших в Європі. Воно має тільки одну гілку протяжністю 7,8 кілометра і налічує всього шість станцій, які зв'язують залізничний вокзал з кількома спальними мікрорайонами правобережної частини міста.

6 лютого  1996 року

Британську антарктичну станцію «Фарадей» передано Україні. Над станцією було піднято український прапор та присвоєно нове  ім'я - «Академік Вернадський». Українська антарктична станція, розташована на мисі Марина острова Галіндез за 7 км від західного узбережжя Антарктичного півострова. Вона працює цілий рік і є метеорологічною та географічною обсерваторією.

28 березня

У Києві на Подолі був розстріляний підприємець Олександр Шведченко, президент української філії фірми «Itera-Energy» та власник донецького баскетбольного клубу «Шахтар-АСКО». Тяжко поранений бізнесмен по дорозі в лікарню помер. За версією правоохоронних органів, вбивство підприємця могло бути пов'язаним зі спробою кримінальних структур витіснити Itera з паливно-енергетичного ринку України.

На жаль, безпосередніх виконавців вбивства Шведченка так і не знайшли, не були названі і замовники цього злочину.

16 квітня

Було затримано Анатолія Онопрієнка, одного з найвідоміших серійних вбивць сучасності. На його руках кров щонайменше 52 людей, яких він убивав з 1989 по 1996 рік. Проте, точну кількість жертв слідство так і не з'ясувало. У 1999 році Онопрієнка засудили до смертної кари, але згодом її замінили на довічне ув'язнення. Помер Онопрієнко у 2013 році у Житомирській тюрмі в своїй камері-одиночці.

16 травня

Ще одне з череди резонансних убивств - у Донецьку біля свого будинку був розстріляний Олександр Момот, президент фірми «Данко». Як основна розглядалася версія про переділ сфер впливу на ринку газу і металу. Проте, по гарячих слідах злочин розкрити не вдалося. У 2000 році до неї намагалися прив`язати Павла Лазаренка, але безуспішно. Убивць Момота так і не знайшли.

25 травня

У Києві на Михайлівській площі відкрито відновлений монумент княгині Ользі. Відбулося це під час  святкування дня Києва. Вперше пам'ятник було відкрито 4 вересня 1911 року, однак у 1919 році його зруйнували вандали.

27 травня

Кучма відправив Євгена Марчука у відставку з посади Прем'єр-міністра України  з легендарним формулюванням від АП: «За створення власного політичного іміджу». Побоювання Кучми були небезпідставні, бо ж Марчук, будучи одночасно і прем`єром і нардепом (таке тоді не заборонялося), почав збирати у ВР власну фракцію з прицілом на президентські вибори.

28 травня

Павло Лазаренко затверджений Верховною Радою на посаді Прем'єр-міністра України.

Лазаренко був представником так званого «дніпропетровського клану». До цього він очолював Дніпропетровську обласну державну адміністрацію, а з вересня 1995 був першим віце-прем'єр-міністром. Ще перебуваючи на цій посаді Лазаренко почав активно просувати на газовий ринок дніпропетровську компанію ЄЕСУ (Єдині енергетичні системи України) на чолі з Юлією Тимошенко. Вже до кінця 1996 року на ринку газу більша частина трейдерів була усунута на її користь.

Вбачаючи головного свого опонента у генералові Марчуку, Леонід Кучма своїм кадровим рішенням фактично поставив Україну на край прірви. Згодом, у жовтні 1999 року Кучма зізнався: «Лазаренко фактично сформував монополію на газ, був близький до цього на ринку зерна та спирту, активно захоплював нерухомість, заводи, контроль над банками. Думаю, через рік-другий він «приватизував» би всю країну».

1 червня

З України до Росії перевезено останні ядерні ракети, в результаті чого країна остаточно отримала статус без'ядерної держави. За домовленістю, після переробки ракет до України повернулось ядерне паливо для атомних електростанцій.

Остання шахтно-пускова установка міжконтинентальних твердопаливних ракет в Україні була ліквідована у 2001 році.

28 червня  

Верховна Рада прийняла нову Конституцію України.

Робота над  проектом Основного Закону почалася відразу після ухвалення «Декларації про державний суверенітет України». Комісіями, окремо створеними Верховною Радою та Президентом, було складено кілька проектів Конституції. Вони тривалий час доопрацьовувалися. Найгостріші протиріччя викликали питання розподілу влади і власності, державна символіка, статус російської мови і статус Республіки Крим. Зрештою, 11 березня Конституційна комісія затвердила остаточний варіант проекту Конституції.  Вранці 28 червня, після доби засідання, Верховна Рада 315 голосами прийняла нову Конституцію України.

А вже 12 липня 1996 року у Білій залі Маріїнського палацу Президент України Леонід Кучма та голова Верховної Ради Олександр Мороз в урочистій обстановці підписали Закон «Про прийняття Конституції України і введення її в дію».

9 липня - 4 серпня

В Атланті пройшли XXVI літні Олімпійські ігри. Це були перші та, поки що, найрезультативніші літні ігри для збірної незалежної України.

Виборовши 9 золотих, 2 срібні і 12 бронзових медалей, українці здобули 9 місце у неофіційному командному заліку. Олімпійське золото для України вибороли: Євген Браславець, Володимир Кличко, Інеса Кравець, Ігор Матвієнко, В'ячеслав Олейник, Лілія Подкопаєва, Катерина Серебрянська, Тимур Таймазов і Рустам Шаріпов.

8 серпня

Президент своїм указом призначив Олександра Омельченка головою Київської міської державної адміністрації, усунувши з цієї посади Леоніда Косаківського.

Протягом наступних 2 років у місті тривало фактичне двовладдя: Косаківський був головою міськради, Омельченко - адміністрації.

У 1999 році Верховна Рада прийняла закон «Про місто-герой Київ», де було передбачено проведення прямих виборів. І вже в травні Омельченко, за відсутності суттєвих конкурентів, перемігши Григорія Суркіса, стає всенародно обраним міським головою. Колишній будівельник, він запам`ятався підземною забудовою Майдану, початком безконтрольного виділення землі в столиці, іржавіючим мостом для неіснуючої Троєщинської лінії метро та стоянням на голові перед журналістами.

Далі буде...  (Про четвертий рік Незалежності читайте тут) 

Світлана Карабань, Євген Якунов. Київ

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-