Незалежність: 25 років за 25 днів. Втеча Звягільського, генерал на чолі уряду, "Беркут" біля Софії
5 грудня 1994 року Україна підписала Будапештський меморандум, який гарантував безпеку, але не врятував від агресії
Аналітика 03.08.2016 12:46 2020
  •  
  •  
  •  

Продовження)

Третю річницю незалежності Україна зустріла з новим президентом. Леонід Кучма змушений був піднімати зруйновану економіку, протидіяти криміналітету, який захопив ключові галузі народного господарства, а поряд з цим намагатися відстояти інтереси України на міжнародній арені. Оговтавшись від розпаду СРСР, Кремль спробував відторгнути від України Крим, а підписаний Києвом Будапештський меморандум, як показав час, виявився "фільчиною грамотою".

Про все це – в спеціальному проекті Укрінформу, присвяченому річниці Незалежності України: "Незалежність: 25 років за 25 днів".

24 серпня 1994 року

День незалежності України вперше було відзначено так масштабно. Хрещатиком пройшов військовий парад, який приймали начальник Київського округу Іван Біжан та міністр оборони Віталій Радецький.

Святкові концерти, виставки й масові гуляння відбулися по всій Україні. Кияни стали свідками святкового салюту.

Ця дата вважається днем народження "Океану Ельзи".  Музиканти гурту вийшли з групи "Клан тиші", створеної на початку 1990-х. У 1994 році "Клан тиші" залишився без вокаліста, і хлопці в пошуках заміни "поклали око" на студента-фізика Святослава Вакарчука, який грав на роялі, та запросили його в групу. У грудні 1994 "Океан Ельзи" записав свої перші чотири демозаписи. А перший серйозний виступ відбувся 12 січня 1995 року перед Львівським оперним театром, де зібралося 7 тисяч глядачів.

Андрій Шевченко вперше вийшов на футбольне поле в основному складі київського "Динамо". Сталося це у матчі проти донецького "Шахтаря".

Майбутній володар "Золотого м'яча", переможець Ліги чемпіонів та головний тренер збірної України на той час був молодим вихованцем київської школи "Динамо", і в сезоні 1992-1993 грав за другий склад команди. Свій перший гол за "основу" футболіст забив у грудні, це сталося у поєдинку з "Дніпром". Через кілька днів в Кубку чемпіонів, забив єдиний гол мюнхенській "Баварії" (1:4).

Листопад 

 Юхим Звягільський втік до Ізраїлю. Ще під час виборчої кампанії Леоніда Кучми він, екс-виконуючий обов`язки голови Уряду, був звинувачений у зловживанні службовим становищем, та опинився під слідством.

Звягільський переховувався в Ізраїлі до березня 1997 року, а повернувшись, став головою правління орендарів ОП "Шахта ім. Засядька", згодом і народним депутатом. У 2003 році Кучма присвоїв йому звання Герой України.

16 листопада

Верховна Рада України ухвалила Закон "Про приєднання України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї від 1 липня 1968 року".

5 грудня

У Будапешті між Україною, США, Росією та Великою Британією підписано Меморандум про гарантії безпеки у зв'язку з приєднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї, за яким в обмін на відмову від ядерної зброї Україні було надано гарантії територіальної цілісності.

 Російсько-український конфлікт навколо коси Тузла у вересні 2003 року вперше виніс на порядок денний питання про статус Меморандуму як юридично обов'язкового для сторін документа. Згодом, за його перегляд виступав президент Ющенко, але міжнародна конференція для підготовки нового договору про гарантії безпеки і заміни Будапештського меморандуму так і не була скликана. Саме цим скористалась Росія, коли 1 березня 2014 року президент Путін отримав від Ради Федерації дозвіл на використання Збройних сил Росії на території України.

В одному з інтерв'ю міністр закордонних справ України Павло Клімкін зазначив: "Будапештський меморандум - це всім нам певна настанова про те, яким чином потрібно і яким чином не потрібно забезпечувати національну безпеку".

3 січня 1995 року

Створено Державний комітет телебачення і радіомовлення України. Указ щодо цього підписав Президент України. Окрім того, задля "вдосконалення системи управління державним телебаченням і  радіомовленням України",  Кабінет міністрів зобов'язали створити Національну телекомпанію Україну,  державну телерадіокомпанію "Крим", обласні державні телерадіокомпанії - всі підпорядковані Держтелерадіо України. Першим головою комітету став Зиновій Кулик. Цікаво, що Держтелерадіо, наряду з Антимонопольним комітетом та Фондом держмайна, єдині центральні органи виконавчої влади, що згадуються у Конституції України.

1 березня

Леонід Кучма доручив Кабміну підготувати проект Закону "Про внесення змін і доповнень до Декрету Кабінету Міністрів України від 17 березня 1993 року "Про довірчі товариства".

Так влада прореагувала на скандал з трастовий фондом "Меркурій" - одна з найбільших на той час фінансових пірамід України почала розвалюватися. Вкладників "Меркурія" збурила звістка про втечу засновника фонду Семена Юфи за кордон. Тисячний натовп спробував штурмувати палац "Україна", в якому працювало товариство. Керівництво "Меркурія" заспокоювало, мовляв, Юфа поїхав лише підлікуватися, але він так ніколи й не повернувся. Тим часом почали сипатися й інші трасти. До кінця квітня, тільки за офіційними даними, вкладники таких товариств були обдурені на 402 млрд крб., по фактах були відкриті 23 кримінальних справи. І тільки у червні з'явилася постанова Кабміну "Про недоліки в роботі довірчих товариств", якою органам влади всіх рівнів доручено перевірити діяльність трастових компаній.

Після того розсипалися, навіть ті піраміди, що ще трималися. 5 серпня про тимчасове припинення грошових виплат своїм клієнтам повідомили в одному з найбільших трастових фондів - "Український Дім Селенга". За приблизними підрахунками клієнтів цієї компанії ошукали на 2 трлн крб.

В регіонах теж було неспокійно. Найбільше постраждалих вкладників було на Донбасі, там, крім загальнонаціональних пірамід, працювало багато місцевих, загалом 27 компаній. В Донецьку справа дійшла до масових заворушень з перекриттям автомагістралей. Щоб врегулювати ситуацію туди вилітав тодішній віце-прем'єр Василь Дурдинець. За розрахунками правоохоронців, на кінець 1995 року, довірчими товариствами було вкрадено у населення 28 трлн 200 млрд крб.

Закон "Про Автономну Республіку Крим", ухвалений ВР, встановив що повноваження, порядок формування і діяльність органів законодавчої та виконавчої влади Криму визначаються Конституцією України і законами України. Цим законом було скасовано посаду президента Криму, і проросійський очільник півострова Юрій Мєшков залишився без роботи. Він емігрував до Росії.

12 березня 2014 року під час вторгнення військ Росії в Крим, Юрій Мєшков повернувся до Сімферополя і заявив, що він "легітимний президент" і готовий очолити "новостворену республіку". Однак на той час він уже нікому не був потрібний.

4 квітня

Віталій Масол, третій прем'єр-міністр України подав у відставку «у зв'язку з виходом на пенсію за станом здоров'я«.

18 квітня

Архангел Михаїл повернувся на герб Києва. Рішення про це було ухвалено на сесії Київської міської ради. Зображення архангела на гербі Київського воєводства датуються ще  XVII ст. У 1919 році радянська влада взагалі скасувала право міст мати власну геральдику. Лише у 1969 столиця отримала новий герб - з гілкою каштана. Нинішній герб Києва з архангелом Михаїлом існує у двох версіях, і обидві вважаються офіційними - вони розрізняються шатами архангела і формою меча, який він тримає в руках. Дискусія про те, який герб вважати дійсним, свого часу стала частиною інформаційної війни між обраним громадою  київським міським головою Косаківським і очільником КМДА Омельченком.

Травень

Нові паспорти громадянина України, а також  паспорти для поїздок за кордон  нарешті почали масово видавати українцям. Про обмін документів, яким засвідчувалося громадянство СРСР, почали говорити за перших днів незалежності. Проте, відповідні законодавчі акти вийшли тільки у 1993 році, а зразок українського паспорта було затверджено у 1994-у. У тому ж році почався друк нових бланків. Протягом наступних п'яти років більшість українців замінили свої "червоні" радянські паспорти на національні, проте поспішали не всі. Кабмін декілька раз відтерміновував дату закінчення обміну паспортів. Зрештою було встановлено, що з 1 січня 2005 року на території нашої країни діє лише паспорт громадянина України.

Білл Клінтон в якості президента США прибув із візитом до України. Після протокольних зустрічей він відвідав меморіал жертвам фашизму у Бабиному Яру.

Подружжя Клінтонів ознайомили з історичними та архітектурними пам'ятками столиці. Перша леді Гілларі Клінтон також  відвідала Центр охорони здоров'я матері і дитини. Пізніше, в липні 2010 року, нинішній кандидат в президенти США побувала в Україні вдруге. Вже як  Держсекретар Сполучених Штатів Америки.

8 червня

Конституційний договір, що був укладений цього дня між Верховною Радою та Президентом,  в умовах відсутності Конституції незалежної України став основним правовим  документом, який закріпив принципи організації та діяльності державної влади в Україні. Відповідно до нього Президент отримав великі повноваження: право призначати всіх міністрів, половину членів Конституційною Суду, знімати в разі потреби з посад обраних населенням голів облдержадміністрацій. Разом з тим Президент позбавлявся права протягом дії договору ставити питання про розпуск Верховної Ради. В свою чергу, парламент отримав право заслуховувати програму діяльності Кабінету Міністрів і висловлювати йому довіру чи недовіру. Дія Договору мала тривати до прийняття нової Конституції, але не більше одного року з дня його укладення.

8 червня

Євген Марчук став 4-м прем'єр-міністром України. Він - єдиний з прем'єрів , хто вийшов з силовиків. За часів СРСР він був офіцером КДБ, працював у 5-му управлінні Комітету держбезпеки, один з напрямів діяльності якого - боротьба з дисидентами. Дослужився до посади 1-го заступника голови КДБ УРСР. У незалежній Україні став першим головою Служби безпеки. В уряді Масола працював на посаді віце-прем`єра.

З його іменем пов`язують рішучу відсіч спробам Кремля  ще в 1994 році окупувати Крим. Як згадує сам Марчук, російський спецназ тоді встиг навіть захопити держадміністрацію Севастополя і будівлю МВС, але перекидання української "Альфи" завадило планам Москви.

9 червня

Президенти Кравчук і Єльцин у Сочі підписали Угоду про окреме базування Чорноморського флоту РФ і Військово-морських сил України, а також про розподіл майна Чорноморського Флоту колишнього СРСР.

Після розпаду СРСР у 1992 році радянський Чорноморський флот за українським законодавством перейшов під юрисдикцію України на основі територіальної належності. Проте, частина офіцерів флоту не хотіла приймати присягу на вірність Україні.

За підсумками зустрічі 3 серпня 1992 року українського і російського президентів флот мав був поділений 50/50. Однак, це не задовільнило частину проросійськи налаштованих офіцерів флоту. Вони сподівалися, що сепаратистські настрої в Криму переможуть, і Севастополь перейде під контроль Росії.

Зрештою, 28 травня 1997 року, головами урядів України та РФ був підписаний пакет документів, яким флот був остаточно поділений: 18,3% кораблів відійшло до ВМС України і 81,7% - до ВМС РФ. Військово-морські бази у Ізмаїлі, Одесі, Очакові, Керчі, Донузлаві і Балаклаві і ще 10 баз морської авіації перейшли під контроль ВМС України.

17 липня

У Мінську Леонідом Кучмою та президентом Білорусі Олександром Лукашенком був підписаний Договір про дружбу, добросусідство й співробітництво - базовий договір між Україною і Республікою Білорусь.

18 липня

У Києві біля стін Софійського собору поховано Патріарха Київського та всієї Руси-України (УПЦ КП) Володимира (Романюка). Патріарх Володимир був другим патріархом Української православної церкви Київського Патріархату. УПЦ (КП) хотіла поховати його на території Києво-Печерської Лаври або Софії Київської. В свою чергу влада пропонувала зробити це на Байковому кладовищі. Проте, УПЦ (КП) вирішила не відступати від свого задуму, її рішення підтримали націоналісти з УНА-УНСО.

Вдень 18 липня, довга процесія з труною патріарха Володимира рушила від Володимирського собору по бульвару Шевченка в бік Софії. На площі перед собором натовп побачив замкнені ворота Софії. За воротами стояли бійці "Беркута". Зрештою, Патріарха вирішили ховати прямо перед стінами собору.

Близько 19 години, коли тіло Патріарха вже було у землі, бійці загонів спецпризначення вийшли з воріт храму та почали зачищати площу від людей. Між ними та націоналістами почалася кривава бійка.

Деякий час члени УНА-УНСО разом з вірянами стримували натиск міліції, однак вже згодом площа була заповнена силовиками, які, за свідченнями очевидців, били повалених на землю людей та шматували українські прапори. Близько 22 години кордон працівників міліції навколо могили був знятий, і учасники процесії змогли засипати її землею.

За дивним збігом обставин ані Президента Кучми, ані Прем`єр-міністра Марчука цього дня в Києві не було –перший перебував із візитом у Білорусі, другий – у робочій поїздці по Київській області. Ситуацію в столиці контролював міністр внутрішніх справ Юрій Кравченко. Прокуратурою Києва було порушено кримінальну справу, розслідування якої завершилося в травні 1996-го. Слідство не знайшло у діях "Беркуту" ознак злочину, кримінальну справу було закрито.

Згодом ці події перед стінами Софії в народі назвуть "Чорним вівторком". А питання про перепоховання Патріарха з тих пір піднімалося кілька разів, проте й досі могила Володимира знаходиться на площі перед Київською Софією.

Далі буде... (Про третій рік Незалежності читайте тут)

Світлана Карабань, Євген Якунов. Київ

Фото: Укрінформ, voxukraine.org

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-