Володимир Шрейдлер, представник українського омбудсмена у Росії
В історії з очевидною корупцією у Культурному центрі України у Москві мовчати не збираюся
01.10.2016 09:00 4059
  •  
  •  
  •  

Історія з Національним культурним центром України у Москві триває не перший місяць і навіть не перший рік. Ситуація непроста, спірна, яка стосується безпосередньо, з одного боку, української діаспори у Москві, Росії. А з іншого – Державного управління справами при Президентові України, під управління якого перебуває НКЦУ.

Те, що відбувається вкрай негативно впливає на імідж України за кордоном. І робити вигляд, що все більш-менш в порядку, що нічого особливого не відбувається, не можна. Говорячи бюрократичною мовою, «питання потрібно вирішувати». Це стало ще більш очевидним після заяв представника українського омбудсмена у Росії, російського правозахисника, активіста Володимира Шрейдлера. Саме він минулого тижня зробив надбанням громадськості той факт, що директору НКЦУ Володимиру Іонову закритий доступ до його робочого кабінету. Відповідно, він не може виконувати свої службові обов'язки.

ПОВЕДІНКА ЗАСТУПНИКА ДИРЕКТОРА НКЦУ БАБІКОВА, ЗІЗНАТИСЯ, ВІДРАЗУ НАСТОРОЖИЛА

– Володимире Іллічу, розкажіть, будь ласка, про Ваш статус представника омбудсмена України в Росії?

– Отримав його у Києві півтора року тому. І він був підтверджений у новому році, взимку. «Офіційний уповноважений омбудсмена України у Російській Федерації». Спостерігаю за тим, як дотримуються права громадян України, української діаспори та держави Україна. Раніше, до мене, в Росії такого представника не було.

– Тобто можна сказати, що Ви перший і, на даний момент, єдиний представник українського омбудсмена в Росії?

– Так. У світовій практиці це називається монітор-омбудсмен.

– Як Ви взагалі зайнялися цією справою?

- Пам'ятаєте, у 2014 році був «потяг дружби». Я брав у ньому участь. Тоді ж познайомився з Рухом «Автомайдан-Київ», який рекомендувало мене омбудсмену України. Відповідне посвідчення представника Уповноваженого з прав людини при Верховній Раді по РФ мені виписали в апараті омбудсмена. Зробили два примірники, один – російською мовою, один – англійською.

– Як ви почали займатися справами Національного культурного центру України?

– У 2015 році, наприкінці жовтня – на початку листопада, у Москві розпочалися нападки на Бібліотеку української літератури. Захистом її працівників зайнялася петербурзька «Команда 29» на чолі з адвокатом Іваном Павловим. Але Петербург все ж на деякій відстані від Москви, тому я допоміг хлопцям знайти надійного адвоката, якщо буде необхідно оперативне, термінове втручання в Москві. Це Тетяна Прилипко. А далі надійшов перший сигнал, що, слідом за Українською бібліотекою, наскоки розпочалися на Культурний центр.

– Ким здійснювалися ці «наскоки»?

«Команда» погромників посилилася останнім часом людьми з корочкою «Спілки журналістів ДНР»

– Місцевим московським депутатом Якиманки (район Москви. – Ред.) Захаровим та його «командою» (відзначилися в четвер погромом фотовиставки про війну на Донбасі у сахаровському центрі у Москві. – Ред.), яка посилилася останнім часом людьми з корочкою «Спілки журналістів ДНР». Рік тому, у листопаді 2015 року, я розробив звід рекомендацій для НКЦУ. Тому що і ті, хто планують вторгнення, і працівники поліції відповідного відділу внутрішніх справ певною мірою все ж пов'язані рамками закону. Тоді ж прийшов і все детально пояснив колективу, як у якій ситуації необхідно чинити, у якому випадку до кого звертатися – у разі провокації, у разі вторгнення агресивних, нетверезих людей. Залишив телефон вже згадуваного адвоката Тетяни Прилипко, свій телефон, телефон відомого правозахисника Льва Пономарьова (керівник руху «За права людини». – Ред.). Також я зв'язався з працівниками місцевого відділу внутрішніх справ, щоб вони ставилися до охорони даної будівлі більш ретельно та шанобливо. При якихось заходах у НКЦУ, щоб співробітники поліції виїжджали заздалегідь – і все відбувалося без ексцесів. Тоді ж я ознайомився з «журналом недружніх актів», скоєних стосовно Центру. І дізнався, що дуже часто поліція з приводу ексцесів не ставилася до відома. Що викликало моє здивування. Тоді ж я познайомився з паном Бабіковим, заступником директора. Його поведінка мене, зізнатися, насторожила.

– Уточніть, чим саме?

Члени колективу НКЦУ скаржилися: «Це не наша війна. Ми хочемо спокійно жити і працювати. І більше нічого»

– Тим, як він реагував на мої дуже докладні і конкретні рекомендації. Реагував, скажімо так, не дуже уважно. Відчувалося, що йому це не дуже потрібно, що він не надто збирається захищати НКЦУ від вторгнень. А члени колективу почали при ньому плакатися мені з приводу подій, що відбуваються зараз в Україні і у них в Москві: «Це не наша війна. Ми хочемо спокійно жити і працювати. І більше нічого». Повторюся, все це тоді здалося мені дивним і насторожило.

В УКРАЇНСЬКОМУ КУЛЬТУРНОМУ ЦЕНТРІ МЕНІ ЗАБОРОНЯЛИ ГОВОРИТИ УКРАЇНСЬКОЮ

– І що ж було далі?

– У березні цього року до Москви прибув новопризначений Головним управлінням справами директор НКЦУ Володимир Іонов. При ньому в Центрі багато чого змінилося. Це можна було відразу відчути по концертах, що проводилися там. У них знову з'явився український дух. У Центр повернулися активісти української громади Москви. При Іонові до НКЦУ була повернута Людмила Михайлівна Мельник, звільнена при Бабікові. Якраз вона прямо займалася організацією концертів. Зараз, до речі, Мельник в Україні, знаходиться у лікарні... Для об'єктивності. Щоб не подумали, що все, що відбувається – лише внутрішній конфлікт у колективі, і я просто став на чийсь бік, хочу відразу сказати, що Володимир Іонов теж не ідеальний кандидат на посаду директора НКЦУ в нинішніх умовах. Він не боєць, він не вміє битися. Але він нормальний, хороший менеджер у культурній сфері, кадровик.

– Ви говорили, що важливою подією став інцидент 16 серпня, коли у НКЦУ була зірвана лекція професора Антона Антонова-Овсієнко?

- Так. Це знову, як і у випадках з Бібліотекою української літератури і наступними вторгненнями до НКЦУ, був депутат Захаров зі своїми людьми. Вони самі з гордістю виклали у мережі свої ролики. На них добре видно, що перешкоджати цій банді намагався лише одна людина – Л. Мельник. На відео чітко розумієш, що вся ця затія була зрежисована – речівки, скандальні фрази, словом, робота професійних провокаторів. І ось тоді ж у мене з'явилися питання до колективу: «А чому у складній ситуації лише одна жінка веде себе так, як належить, чинить опір вторгненню?»

– Якою була відповідь?

- Мені ніхто не відповів. Що було дивним, оскільки я залишав чіткі рекомендації, за пунктами – що у якій ситуації робити. А тут повне небажання і бездіяльність. Де «журнал недружніх актів»? У ньому щось записали? Ні? Чому? Куди дзвонили, кого викликали? Чому не викликали поліцію? Якщо ні, то ви, пані та панове, у цій ситуації не жертви, а пособники тих, хто вторгається.

– Наступної «датою» було святкування Дня Незалежності України, у цьому році ювілейного...

Завгосп НКЦУ видав: «Нічого тут махати вашими українськими посвідченнями!» Пізніше: «Нічого тут розмовляти українською мовою! Тут – Росія!»

– Святковий вечір був призначений на 19 серпня. Я тоді приїхав на Старий Арбат. Дивлюся, підходить до НКЦУ наряд поліції і з ними офіцер МВС. Питаю, що і як, офіцер відповідає: «Володимире Іллічу, ви вже визначтеся! Ви ж самі домагалися, щоб ми відповідально ставилися до Центру під час проведення заходів – додатково охороняли будівлю». Йдемо до входу Центру. Немає ні Іонова, ні Бабікова. Є лише начальник відділу експлуатації Олексій Докшин. І він мене зупиняє: «А ви хто? Куди? До кого». Кажу, що я на запрошення керівництва, директора Володимира Ілліча Іонова. Докшин: «А у нас таких немає!». Співробітник поліції на мене, як на божевільного: «Ти нічого не плутаєш?». Відповідаю, що не плутаю, показую посвідчення представника омбудсмена, видані мені секретаріатом Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини. І тут Докшин у присутності співробітників поліції видав чудову фразу: «Нічого тут махати вашими українськими посвідченнями!».

Уявляєте абсурд ситуації? В Культурному центрі України, виявляється, не можна розмовляти українською мовою

Якось проходжу на верхні поверхи. Спілкуюся з представницею персоналу: «Доброго дня! Як справи, як готувалися до сьогоднішнього заходу?». Докшин постійно йде по п'ятах. І тут він вилазить з ще одним перлом: «Нічого тут розмовляти українською мовою! Я громадянин Росії. І тут – Росія!». Ця дама покірно погоджується: «Так-так, давайте перейдемо на російську». Уявляєте абсурд ситуації? У Культурному центрі України, виявляється, не можна розмовляти українською мовою. І це визначає завгосп установи. Ні Іонова, ні Бабікова, як і раніше, немає. Спускаюся донизу. Поліцейський мені: «Ну, що робити будемо? Значить так, залишаю тут один наряд. Підказуйте їм – кого впускати, а кого ні».

– Тобто в день святкування Незалежності України так виходило, що нікому, крім Вас, справи не було до безпеки урочистості в НКЦУ?

– Виходить так. Весь вечір доводилося виконувати роль швейцара. Тому що приходили ті ж самі провокатори, що і 16 серпня. Довелося викликати по рації другий наряд. Протистояння було досить жорстке. Але цього разу мені з поліцейськими вдалося запобігти вторгненню. Урочистості, до речі, відвідував відомий адвокат Ілля Новіков. Ми з ним привіталися, перекинулися кількома фразами. Сказав йому, що я, по суті, виконую тут функцію охорони. Поліцію відпустив, тільки коли там, у будинку, розпочався закритий ресторанний захід... Пізніше ще доводилося чути скарги від українських артистів, які приїздили на той концерт. Кажуть, на них дивилися як на ворогів, а не на своїх.

ДО НКЦУ З КИЄВА МАЄ ПРИЇХАТИ НЕЗАЛЕЖНА БАГАТОВІДОМЧА КОМІСІЯ

– Як Ви можете прокоментувати повідомлення ДУС, яке вийшло по слідах новини, що 21 вересня директора НКЦУ Володимира Іонова не пустили на робоче місце, що в його кабінеті чи то зламані, чи то поміняні замки? Нагадаю, від ДУС було заявлено, що НКЦУ працює у штатному режимі.

НКЦУ – 4 тисячі квадратних метрів у самісінькому центрі Москви, чверть приміщень якого здається в суборенду

– Твердження про штатний режим роботи, і про те, що «інформація про захоплення центру не відповідає дійсності», нібито, підтверджується тим, що «всі заплановані заходи проводяться згідно з графіком». А про те, що директор установи не допущений до робочого місця і не може виконувати свої функції, не говориться жодного слова. Що саме по собі є дивним... Я про це вже говорив у своїх відеозверненнях і зараз можу повторити ще раз: те неподобство, яке твориться у Культурному центрі України, було б неможливим без підтримки, без прикриття з самого верху. Допускаю, що відповідальні за це конкретні чиновники, а сама корупційна схема діє давно. При цьому новопризначене керівництво може бути не в курсі всіх деталей події. Це ж не жарт, велика чотириповерхова будівля, 4 тисячі квадратних метрів у самісінькому центрі Москви, чверть приміщень якої здається у суборенду. Можна дізнатися у експертів, якою є реальна ціна суборенди, і зіставити з цифрами офіційних платежів орендарів.

– Це серйозні звинувачення. Ви не боїтеся, що на Вас можуть подати до суду за них?

– Нехай подають. Готовий допомогти тим, хто займеться перевіркою діяльністю НКЦУ. І маю для цього відповідні аргументи, про які поки що говорити не хочу. Готовий вказати слідству, де і як знайти докази. А у відкриту суперечку зі мною ніхто досі вступати не хотів. Більше того, мені погрожували, радили не влазити у ці справи.

– У заяві ДУС також сказано, що Управління «проведе перевірку фактів щодо ситуації, яка склалася у колективі Національного культурного центру України у м. Москва, за результатами якого буде вжито всіх необхідних заходів для нормалізації роботи культурного центру у відповідності з чинним законодавством та міжурядовими угодами».

– Добре знаю, про що йде мова! До Москви повинен приїхати представник ДУС та буде проводити розбірки, далеко не вперше. Так само знаю, що у колективі НКЦУ, у якому працюють як громадяни України, так і громадяни Росії, проводилося персональне голосування, кому вони хочуть підкорятися – Іонову чи Бабікову. І, я так розумію, що інформація про корупцію буде замазуватися, а нагору стануть рапортувати про розбіжності у колективі, «не спрацювалися з новим директором», щось таке. До речі, нещодавно дізнався, що пан Бабіков якийсь час тому ставив питання про закриття Культурного центру України на Старому Арбаті. З цього можу припустити, що у нього є якісь запасні варіанти, домовленості на цей випадок.

– Яким же, на Ваш погляд, повинен бути вихід із ситуації?

– До НКЦУ повинна приїхати незалежна, підкреслюю, незалежна комісія, бажано, відразуж з представниками різних правоохоронних органів України. І потрібно просто попрацювати тут на місці, розбиратися з корупційною схемою. А то зараз багато заляканихі і серед персоналу НКЦУ, і серед активістів української громади у Москві. Але взагалі, уявляєте, як це виглядає з боку? Україна захищається від агресії, веде оборонну війну, на яку витрачається стільки сил, кошти з бюджету. А в самому центрі Москви, в українському закладі таке твориться. При цьому ніхто не збирається нічого міняти. Уявляєте, як це впливає на українську діаспору у Москві, у Росії? Вони ж не сліпі і бачать ситуацію. А в якому це світлі виставляє Україну, реформи, що у ній йдуть, в тому числі антикорупційні? Про що говорити, якщо у таких очевидних речах порядок досі не наведено. Я вже не кажу зараз про моральну сторону питання. Це все – під час війни!.. Про себе можу сказати одне: мовчати не збираюся, і цього просто так на самоплив не полишу.

Ще кілька думок.

Віктор Гіржов, співголова об'єднання «Українці Москви»:

«Ми («Українці Москви». – Ред.) на цю тему написали кілька листів до ДУС. Але Управління, схоже, не може вплинути на ситуацію. Йде до того, що росіяни за підтримки місцевих сепаратистів, які засіли у НКЦУ, здійснять рейдерське захоплення української установи. Я давно пропонував передати Культурний центр на баланс МЗС, принаймні, на місці працює посольство, і там є прикордонники і служба безпеки, які не допустили б свавілля...»

Роман Цимбалюк, представник українських ЗМІ у Москві, написав на своїй сторінці в «Фейсбук»:

«Не зрозумло, хто там кому корупціонер, але ясно одне, що замість того, щоб збирати українську громаду, тут тихенько стрижуть купони. Місце гарне. Культурний центр – це вам не лише магазин української книги, але й російська кондитерська і ще якісь магазини. І це як раз той випадок, коли винен не Путін...».

Валерій Семененко, віце-президент СКУ від Росії:

«Якщо Україна не наведе там ладу, то такий Центр не потрібен. Оптимально за нинішніх російсько-українських відносин роботу Центру оптимізувати у відповідності з реаліями. Залишити лише необхідне: бібліотеку, її розширити, з урахуванням того, що українську бібліотеку Москва закриває, а також школу, відділ діаспори та магазин української книги. І це тільки за умови викорчовування звідти суцільної на сьогодні корупції».

Олег Кудрін, Москва.

Фото: з facebook Володимира Шрейдлер.

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-