Марк Фейгін, російський політичний адвокат
Заборона на закордонні поїздки дуже обмежує мої можливості
18.08.2016 20:58 1546
  •  
  •  
  •  

Цікава новина прийшла сьогодні з Москви - Федеральна служба судових приставів РФ заборонила відомому адвокатові Марку Фейгіну виїзд за кордон. Привід - дріб'язковий, надуманий. Нібито він не заплатив автодорожні штрафи на суму до 5,5 тис. рублів. Насправді, штрафи були сплачені, однак у короткому проміжку часу між пред'явленням претензії та оплатою був запущений механізм заборони.

І ця, здавалося б, невелика приватна новина виявляється дуже важливою. Тому що останнім часом Марк Захарович багато займається як окремими справами кримських татар в окупованому Криму, так і всією цією проблемою в цілому.

- Ви впевнені, що накладена заборона пов'язана саме з вашою професійною діяльністю, а не є випадковим збоєм у бюрократичній системі?

- Жодних сумнівів, що ця історія політично вмотивована, бути не може. Я сьогодні був у Службі судових приставів. Спілкувався з ними. Ну що сказати, відразу видно, що ці люди в даному випадку лише технічні виконавці і діють за вказівкою згори. У мене ж, слава богу, є досвід у подібних ситуаціях. І все це очевидно - по тому, як поводяться люди, які аргументи вони висувають. «Що ви? Ми не обмежуємо ваші права. Ідіть у суд». Ніби не зрозуміло, що процедура оскарження цього рішення буде довгою і розгляд у суді триватиме від шести місяців і більше. Словом, очевидно, що ті, хто озвучують такі рішення - звичайні «шістки», не самостійні в своїх рішеннях.

- Наскільки серйозно нові обставини впливають на вашу роботу?

- Мене свідомо обтяжують, створюють безліч проблем. Дивіться, як істотно б'є по мені заборона на виїзд за кордон. Перш за все - до України. Адже я там був щомісяця, у зв'язку зі справами, пов'язаними з кримськими татарами. Як мені тепер далі продовжувати роботу? Користуватися різними засобами комунікації - телефон, електронна пошта, різні месенджери, комунікатори. Але ж все це абсолютно прозоро для спецслужб. Особливо тепер, після прийняття законів «пакету Ярової». Це все тепер може легально перлюструватися.

- У вас же ще є й інші справи.

- Так, Андрій Андрійович Піонтковський кликав мене в Ізраїль обговорити ситуацію з його справою. Також я мав їхати до Страсбурга по кейсу Іллі Горячева (російський націоналіст, засуджений на довічне ув'язнення за сумнівними підставами. - Ред.). У вересні мав їхати в ОБСЄ. Торік, завдяки активності польського політика Людмили Козловської, розповідав там про справу Надії Савченко. А цього року планувався мій виступ у зв'язку з репресіями щодо кримських татар.

- Ви у багатьох справах працюєте в парі з адвокатом Миколою Полозовим. Наскільки у сформованій ситуації він зможе підмінити вас у різних справах? І чи є ризик, що подібних заходів можуть вжити й щодо нього?

- Звичайно, є. Можу нагадати, що стосовно Миколи вже намагалися сфабрикувати справу - в січні 2012 року, коли він захищав Сергія Удальцова. Йому інкримінували, що він нібито з'їв папери у цій справі, і мало не притягнули до кримінальної відповідальності. Але тоді все закінчилося нічим. А зараз... Нічого не можна гарантувати. Виникає питання: а чому вони не діють одночасно? Мене притиснули, Полозова зараз поки що не чіпають. Але це нормальна тактика влади. Тут підкрутили гайки, тут підкрутили, потім ще в іншому місці. Окремішньо кожна їхня дія видається більш-менш нешкідливою. А якщо подивитися на все разом - то це дуже кепсько.

- У певному сенсі те, що сталося, можна розглядати як комплімент вам, визнання ефективності вашої тактики апелювання до міжнародної спільноти у політично вмотивованих російських справах.

- Та я на компліменти не напрошуюся. Тим більше, що в нинішніх умовах ця тактика - єдино можлива. І нам, взагалі-то, важко до кінця зрозуміти резони відповідного відділу ФСБ. Але в загальних рисах ця логіка зрозуміла. У кінцевому підсумку для них було б добре взагалі позбавити мене адвокатського статусу. Хоча, з іншого боку, в цьому випадку вони втрачають красиву картинку: «Дивіться, у РФ є незалежні адвокати. Ось, наприклад, Фейгін. Почитайте, як він лає владу, і при цьому має практику». Однак, судячи з усього, ця картинка вже менш важлива в мінливих обставинах. А що ми бачимо в країні - старіння Путіна, на цьому тлі - «пакет Ярової», поява нацгвардії.

- Як тепер ваші плани зміняться в різних процесах, яка там ситуація?

- До Піонтковського я тепер приїхати не зможу. А нам потрібно було обговорити багато важливих питань, пов'язаних із його справою. Що ж, будемо зідзвонюватися, списуватися - при всіх ризиках цієї процедури. Але з іншого боку, російська влада дотягнутися до нього не може, і він зараз у безпеці. Процесуально його справа буде потроху йти своїм шляхом. Інша ситуація з Мустафою Джемілєвим. Нагадаю, ми оскаржуємо заборону, накладену йому на в'їзд на територію Росії. Але там проблема в тому, що під нього готуються інші справи: наприклад, незаконне зберігання зброї (колега Полозов бачив у Криму відповідні папери). Питання в тому, чи будуть ці справи активізувати. Ну і Ільмі Умеров. Там, з одного боку, є інші адвокати. А з іншого боку, саме в Крим при наявній забороні я можу їздити, оскільки Росія вважає його своєю територією... Але тут повторюся і узагальню - головна проблема в тому, що мені тепер набагато важче буде апелювати до міжнародної громадськості. А це так важливо - пояснити світу, що відбувається зараз з кримськими татарами - не випадкові, розрізнені історії, а загальна репресивна політика проти цілого 300-тисячного народу, спрямована на його або упокорення, або витискання з корінної території.

- Ви говорили, що зверталися до адвокатської палати. Що дало це ваше звернення?

- Я сьогодні розмовляв з Генрі Марковичем Рєзніком (авторитетний російський адвокат; в 2002-2015 роках голова Адвокатської палати Москви. - Ред.). Він розповів, що можна зробити. І я, звичайно, сподіваюся на підтримку колег. Але велике питання в тому, наскільки вона буде ефективною в наших умовах. Можливості у нашої спільноти все-таки обмежені.

- До речі, про колег. Сьогодні у Сімферополі Микола Полозов пішов з післяобіднього засідання по справі Чийгоза «за станом здоров'я». З ним щось сталося?

- Ні, тут не потрібно конспірології. Він справді сильно застудився. Це було видно ще на прес-конференції в Києві. А зараз просто зліг.

- Що ж, йому здоров'я! А ось новина у зв'язку з іншим вашим колегою по «справі Савченка» Іллею Новіковим. Сьогодні опубліковано інтерв'ю Бориса Крюка, який прямо сказав, що Новіков виключений з Клубу знавців «Що? Де? Коли?» за захист Надії Савченко.

- Мені б не дуже хотілося коментувати цю новину... Але з іншого боку... Я давно говорив Іллі, що так і буде. Що все одно доведеться визначатися: ти гравець, телезірка або адвокат, незалежний адвокат. А він намагався поєднати це, маневрувати. Мені здається, якби Новіков визначився з цим раніше, то багато чого можна було б уникнути, в тому числі якихось конфліктів, взаємної настороженості. А тепер чиновники з «Першого каналу» допомогли Іллі з вибором. Ілюзії розвіялися. Тому що людина, яка взялася за захист Савченко, - в будь-якому випадку радіоактивна, від неї після цього «фонить». А нагорі таких не люблять. Загалом-то, впевнений, що рішення про вигнання Іллі Новікова з «Першого каналу» приймалося в Адміністрації президента. Тепер, коли Іллі сказали, що він не телегравець, а тільки адвокат, можу лише побажати йому успіхів у цій справі.

- Продовжуючи тему "медіа". Ви раніше говорили про централізовані, згори організовані кампанії проти вас. «Фейгін - неадекватний грубіян», «Фейгін - поганий адвокат, він не може виграти в суді, тому політизує справи». Чого чекаєте тепер, у зв'язку з останньою новиною, що вам заборонено виїзд?

- Ну що ми з вами будемо за них думати, виконувати їхню роботу?.. У загальних рисах я очікую в різних ЗМІ, з різних сторін широкий спектр думок. Фейгін - агент Євросоюзу, агент СБУ, агент Медведчука, агент ФСБ...

- І навіть ФСБ?

- Певна річ. У зв'язку з турбулентністю, що виникла в українській політиці після появи Надії Савченко, в Україні були запущені такі чутки. Що я - агент ФСБ і що допомагав вербувати Савченко. Це все - стара звична пропагандистська тактика. У Кремлі цим здавна займався Сурков. Можу вам дати прогноз за принципом «від протилежного». Ви не побачите, щоб у російській пресі хтось сказав, написав про мене: «Це ж треба! Виявляється, Фейгін - чесний хлопець. Він біжить не за довгим рублем, а за справедливістю».

- В результаті... Що тепер зміниться у вашому житті?

- Звужені мої можливості. Отриманий певний натяк згори. А так усе залишається, як і раніше. Я продовжую боротьбу. Хочу, щоб торжествував закон. І це не пафос. Це наша «весела» реальність.

Олег Кудрін, Москва

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-