Володимир Ландік, екс-народний депутат
Єфремов нічого під час слідства не розповість, інакше його чекає доля Литвиненка або Курочкіна
09.08.2016 10:00 1597
  •  
  •  
  •  

Не можна сказати, що Володимира Ландіка до того не знали в Україні. Колишній народний депутат, великий, навіть за мірками Донбасу, бізнесмен, власник компанії з страхітливою назвою "Воланд" ("ВОЛодимир ЛАНДік"). І особистий ворог всемогутнього колись екс-очільника Луганщини. Про це не говорять, але у Ландіка - потужний стаж роботи в пенітенціарній системі. Тобто у процесуальних справах він розбирається професійно. Але справжня популярність до Володимира Івановича прийшла трохи більше тижня тому.

- Прокинувся я в Коблево вранці в суботу - дзвонять. Питають: "Що ви скажете з приводу Єфремова?" А я ж не знав, що там у Києві відбувається. У мене там не було новинних каналів. Питаю: "А що таке?" - "Так його ж посадили" - О-О-О! І мене як понесло... Всі канали дзвонили - я спочатку давав коментарі в телефонному режимі. Вже потім, у неділю, пішов на один ефір, на другий і так далі.

...Так, запитуйте, що вас цікавить.

- Ви сказали, що Генпрокуратура взяла у вас підписку про нерозголошення. Тому давайте говорити про те, що можна розголошувати.

- Мене, в принципі, не треба вважати якимось головним свідком. Просто я був якби модератором. Моє прізвище весь час на слуху, тому що я весь цей час ходив, вимагав, весь час про це "гавкав". І "догавкався" до того, що мене покликав Генпрокурор. Поспілкувалися з ним...

- Ось! Який настрій у генерального прокурора? Він хоче довести справу до логічного завершення? Або...

- Чесно скажу: усі, з ким я спілкувався в Генпрокуратурі, особливого завзяття не виявляли. Знаєте, коли у вас правоохоронці одразу не беруть пояснення, то це вже багато про що говорить. Будь-яка процедура в цих органах починається з допиту свідка. Я жодного разу ніде не був допитаний. За часів Махницького - не був, Яреми - не був. Шокіна... За часів Шокіна... Куди вони мене там покликали? - до Головного слідчого управління. Сходив я до ГСУ - а толку! Там теж не взяли пояснення.

А в цей раз я був у Луценка - це вже з місяць тому. І він відразу запросив слідчого. І цей слідчий вже зі мною вийшов; допитав у своєму кабінеті. Потім мене ще раз покликали. І не було такого: "Йди до того, прийдеш пізніше..." Я двічі був у Авакова. Щодо цього питання. "Йди до Паскала", - йду до Паскала. - "Іди до Сакала", - йду до Сакала. Один - генерал-лейтенант, другий - полковник. Потім йди ще до якогось хлопця, а той каже: "Та в мене зараз часу нема, викличу іншим разом".

- Це коли було?

- Торік.

- А цього разу?

- А цього разу ми хвилин п'ять з ним поспілкувалися. Ми з Луценком були знайомі ще по парламенту. І коли він був міністром внутрішніх справ, я до нього ходив у депутатських справах. Він давав команду. Не пам'ятаю, в який бік справа тоді вирішилася, але він допомагав. І ось тут я йому прямо в очі сказав: "Юрію Віталійовичу, якщо це цікаво прокуратурі, я буду називати прізвища, дати. Запрошувати людей. Але скажу чесно: за два з половиною роки багато хто вже не хоче давати показань - втомилися чекати. Ну, він говорить: "Все буде правильно..." Ні, каже: "Все буде за законом".

Після цього я свідчив. Я так розумію, що були свідчення й інших людей. Але, повинен сказати, що вони так організували процес, що свідки один з одним не зустрічаються. Допити проходять у різних будівлях, різних кабінетах та на різних поверхах. Бачу під прокуратурою машини, господарів яких я знаю - але цих людей не бачу.

- Не називаючи імен: ті люди, чиї машини ви бачили під Генпрокуратурою - вони досить добре поінформовані про діяльність Єфремова та його оточення?

- Так, це люди з його колишнього оточення або ті, які добре його знали. Ну, наші! Номери ж - ВР, луганські. Я ж приїхав на ВВ. "День Луганська у Генеральній прокуратурі".

- Загалом, люди серйозні.

- Я думаю, це ті свідки, на підставі показань яких він і заарештований. Ці свідчення нам не озвучено, і в чому їхня суть, ми навіть не знаємо. Тому що все, що проводилося до того, виглядало не надто серйозно. Економіка забиралась. Я ж розумію, що є Паршин (засновник колись успішної компанії з виробництва опалювальних котлів "Термо"; "віджатої", як повідомляли ЗМІ, єфремівським "Укркомунбанком", - ред.), є Мартиненков (екс-заступник міністра Мінпаливенерго; у нього, за його словами, люди Єфремова відібрали шахту "Білоріченська", яка входила до системи "Луганськвугілля", - ред.). Є товариш, у якого син Єфремова забрав молокозавод.

Багато таких постраждалих. Але це все залишалося поза увагою слідства. Як правило, говорили: "А-а, всі папери там залишилися!" Чому це там залишилися?! Господарі вивезли. І ми "Облспоживспілка" свою вивезли. А якщо взяти поставки фірм Ігоря Єфремова на "Луганськвугілля" - так тендери у Києві проводилися, хлопці! Результати тендерів у Києві, в Міністерстві вугілля. Інша справа, що він туди постачав. Так усі "генеральні", які перебували на окупованій території - всі виїхали. Я думаю, їх всіх вже давно допитали, просто ці свідчення не використовувалися.

І коли до цього додаються обвинувачення у створенні терористичної організації, фінансуванні тероризму - це засвідчує, я вважаю, у них вся доказова база вже є. До цього часу розглядалися тільки події 16 січня, а тепер вони зацівалися тим, хто давав команди будувати блокпости. Самі по собі вони ж не могли з'явитися. Або хто давав команду на станції Вільхове перекривати просування українських військ.

- І хто?

Якщо люди проти війни, тоді вони повинні були перепиняти шлях і російським окупаційним військам. А вони їх з хлібом-сіллю зустрічали

- Була дана команда керівникові районної організації Партії регіонів, Станично-Луганської. Селищному голові Вільхового - він же і керівник селищної ПР, котрий покликав депутатів, а ті покликали бабусь-дідусів, роздавши їм по 10, по 20 гривень. Це як називається?! Якщо люди проти війни, тоді, за логікою, вони повинні були перепиняти шлях і російським окупаційним військам. А вони їх з хлібом-сіллю зустрічали. Чому? Тому що їм на це була дана команда.

А люди самі не виходять. Їм цього не треба. Вони навіть на голосування не ходять, як ми це могли побачили на 114-му окрузі. І взагалі ніхто б не прийшов голосувати, якби людям не проплатили - вже розбалували електорат.

- У Єфремова залишилися впливові спільники?

- На даний момент, я думаю, розбіглися всі.

- Можна від нього очікувати якоїсь відвертості на допитах?

- Гарантую: нічого він не розповість. Тому що знає, що для нього це скінчиться так само, як для Олександра Литвиненка в Лондоні. Багато є прикладів тому, як руки російських спецслужб дотягувалися до зрадників навіть за кордоном.

Накрадене, в основному, ховалося в Росії, і таким чином спецслужби тримають їх на подвійному гачку

А те, що він є працівником якоїсь із спецслужб - це до ворожки не ходи. Треба ж розуміти радянську дійсність. Ми вже і тоді розуміли, що ніхто не поставить тебе першим секретарем райкому, а тим більше - першим секретарем міськкому обласного центру, якщо ти не є агентом спецслужби. Спочатку був агентом, а потім доріс до посади резидента, можливо, навіть у званні генерал-майора ФСБ.

Росія, звичайно ж, давала їм можливість десь щось вкрасти. Те, що накрали, в основному, ховалося в Росії, і таким чином спецслужби тримають їх на подвійному гачку. Мільярдні суми в гривнях. І якщо він захоче сказати, ці мільярди відразу відберуть. Зараз стало відомо: у сина Єфремова, Ігорка - 33 млн швейцарських франків. (Прокуратура заявила, що 33 мільйонами франків володіє Олександр Єфремов - ред.) Ось ви тривалий час прожили в Луганську. Ви знаєте, де у Ігоря Єфремова був офіс? Ви знаєте, де був офіс Ландіка...

- Знаю, бував.

...Херсонська, 22-а. Ви навіть знали, де офіс Пристюка (до березня 2014 - глава Луганської облдержадміністрації, - ред.) - в готелі "Дружба". Знали, де офіс Гапочки (перший заступник в адміністрації Єфремова, потім народний депутат, - ред.) - на Сосюри. Знали, де офіси Кисельова, Струка, і Медяника. А де був офіс сина Єфремова?! Його не було. Ми не володіємо мільярдами, а Єфремови - будь ласка. Тобто, швидше за все, всі ці мільярди кралися. А на крадені гроші купувалася у Москві нерухомість.

У Єфремова у Луганську майна немає. Він давно знав, що туди прийдуть російські війська, і все буде пограбована

Тому я й кажу: якщо він щось скаже не так проти Росії - все. "Було ваше, стало наше". А якщо щось розповість про свою роботу на іноземну спецслужбу... Пам'ятаєте, був такий Максим Курочкін? Так його застрелили прямо у будівлі суду.

- Наскільки сьогодні сильними є зв'язки Єфремова з маріонетками у Луганську?

- У Єфремова у Луганську майна немає. Він давно знав, що сюди прийдуть російські війська, і все буде розграбовано. Тому у нього там всього два будинки. Один старий, відносно невеликий - йому ще "Укркомунбанк" його надав, коли він був там директором. І другий - на території луганського дендрарію. Так цей будинок сьогодні охороняють озброєні люди.

Дружина в Луганськ спокійно приїжджає. Спробувала б моя дружина приїхати! Її б тієї ж миті заарештували та зажадали мільярди на викуп. Але вона ж не просто так приїжджає: за нею присилають машину на прикордонний пост.

Дружини інших видатних діячів єфремівської команди також працюють. У однієї - готель... Ювелірні магазини - не знаю, працюють там чи ні. Інші теж при справі; туди їздять, усім все дозволено. Їхні будинки ніхто не захоплював,а у мене чи не першого в Україні будинок був захоплений. Саме за його наказом туди посилали автоматників - мені чітко розповіли: він дав вказівку Лозівському (глава "Укркомунбанк", - ред.), щоб той направив туди команду Болотова (перший ватажок "ЛНР", - ред.).

- Сьогодні слідство найбільше цікавлять події 2014-го. А чому ніхто не згадує, що 26 листопада 2004-го, ще до з'їзду в Сєвєродонецьку, відбулася сесія облради, на якій вже де-факто і де-юре була проголошена самостійність Луганської області...

- І газети надрукували ті рішення! Тобто беріть тодішніх депутатів, які за них голосували, і допитуйте.

- Ви зі слідчими не говорили про той період?

- А я ж не був депутатом обласної ради, не був присутній на сесії. І мене про неї не питали. Але когось, напевно, питали. І їм же хтось говорив, як голосувати.

- Тоді ви не були депутатом облради, але очолювали обласну організацію Партії регіонів. У 2005-му вас на цій посаді змінив Єфремов. Як це відбулося?

- Цьому передували довгі вмовляння. Особисто я зустрічався з Януковичем - двічі - і ще літав до Москви, де вся партія була "у вигнанні". Всі вони там сиділи в готелі "Балчуг" і вмовляли мене.

- І Єфремов теж?

- Ні, Єфремов був у Луганську. Його ж тільки що зняли з посади "губернатора", і він сидів, згорнувши руки. От вони й хотіли віддати йому обласну організацію. Я їм казав: "Якщо хочете, можу процитувати вам його слова про Януковича, про вас, "донецьких" - у вас волосся дибки встане. І мені сказав один із найголовніших членів партії - тих, хто її не будував, хто вже потім долучився. Він мені сказав: "Ти ж розумієш - ти не дарував Ахметову "Краснодонвугілля". А Олександр Сергійович подарував".

Він віддав йому найкраще вугільне об'єднання в Україні, яке добувало коксівне вугілля. Мало того, що Ахметов направляв його на свої коксохімічні заводи - він ще продавав вугілля за кордон. От Ринат Леонідович й замовив слово за Олександра Сергійовича.

Адже у мене не було із Януковичем жодних конфліктів. Коли він став прем'єром у 2002 році, то розпорядився, щоб глава кожної регіональної організації ПР призначався заступником очільника відповідної області. До Луганську приїжджав Рибак (екс-мер Донецька, в першому уряді Януковича - віце-прем'єр, - ред.) щодо цього питання; ми з ним ходили до Єфремова, а той сказав: "У мене один начальник - Кучма. Якщо він скаже - призначу, не скаже..."

Єфремов цю партію ненавидів, він дзвонив усім керівникам районів, міст: "Щоб Ландіка на поріг не пускали!" Тому партія в області була побудована всупереч його інтересам і довго залишалася чисто опозиційною. При цьому всі його заступники очолювали обласні організації різних провладних партій. НДП - спочатку Василь Надрага, потім Валентин Дзонь (обидва - майбутні нардепи, - ред.); "Трудова Україна" - Голенко (заступник спікера облради, - ред.); Аграрна партія - Юрій Махортов. І так далі - окрім Партії регіонів.

Мені навіть перепустку до будівлі обласної ради ніхто не видав. Це особисто Єфремов розпорядився. Можете у Запорожцева запитати - він тоді був керуючим справами. Він тепер й у Теслярської на тій самі роботі. Він мені сам тоді про це сказав.

- Але ви залишалися членом Партії регіонів після 2005-го?

- Я залишався в партії до 2011 року. Але коли вони посадили мого сина, я віддав партквиток особисто в руки лідеру. Лідером партії був Азаров. Азаров прийшов до Верховної Ради з якимось звітом, і я йому особисто написану заяву віддав. Мене ніхто не викликав, не було ніяких засідань. Виключили вони мене, не виключили - я нічого не знаю. Напевно, не виключили - я ж залишався у фракції. З фракції я не виходив.

P. S. Інтерв'ю вже було готове, коли стало відомо про затримання Володимира Медяника. Колись Медяник хоча і не був бізнес-партнером Володимира Ландіка, проте певні важливі для Луганська угоди вони у свій час точно укладали, і Володимир Іванович повинен був добре знати Володимира Юрійовича. Тому, я вже по телефону попросив у Ландіка, так би мовити, коментар-постскриптум.

- Стосовно Медяника - історія така. У нього давно проглядалося прагнення спочатку стати багатим, а потім домогтися влади. Ми ж пам'ятаємо, як він прагнув потрапити до міської ради, які величезні гроші витрачав, щоб перемогти на виборах. І програвав, і потім - таки переміг. Як він потім пролазив до Верховної Ради, як переходив з однієї політичної сили до іншої іншу (у 2005-му Володимир Медяник очолив міську організацію "Нашої України", у 2010-му на виборах до міськради співпрацював з комуністами, а вже у 2012-му йшов до Верховної Ради від Партії регіонів, - ред.). Тобто там не було ніяких ідей - головним було бажання прорватися до "корита".

Я його переконував, я йому розповідав, пояснював... У нас же були дві протиборчі сили - моя та єфремівська. Я висловлювався публічно, мої люди теж. І єфремівські не приховували своєї позиції. А решта тільки десь там підгавкувала - або у нього або у мене, але боялися йти на публічні дебати. І ті, хто крутився навколо мене, а потім перебігли до Єфремова - ось і отримали.

Ми ж у 2010-му році на Спиридона ставили (Спиридон Кілінкаров, перший секретар Луганського обкому КПУ; виграв вибори міського голови Луганська, але, на загальну думку спостерігачів, продав перемогу за кілька мільйонів доларів, - ред.). Не скажу, що він прислухався до моїх порад, але часто приходив за порадою. І поки він залишався у колі антиєфремовських, все було нормально, і ніколи б він не потрапив в цю халепу.

Це можна сказати про того ж Кравченка (останній мер Луганська, - ред.), який був у нашій команді, а потім здав нас всіх Єфремову - а тепер у бігах; це можна сказати про Струка, який страшенно хотів бути народним депутатом, і йому було однаково, від якої сили йти, з ким та як.

А те, що тепер Він каже, що він у Луганську всіх приймав - Парубія, Наливайченко, ще хтось прилітав з Києва, - він писав меморандуми: як спілкуватися з бойовиками, щоб вони мирно здали зброю... Я думаю, якщо опитають того ж Наливайченко, там роль Медяника висвітиться зовсім по-іншому. Що, як Дунаєв (тодішній та нинішній нардеп, - ред.) - я це точно знаю, бо і він, навпаки, умовляли не йти на штурм. Мовляв, ми все вирішимо мирним шляхом, затягуючи час, щоб як можна більше завезти зброї, щоб як можна більше підтягнути до будівлі УСБУ народу - щоб ситуація стала незворотною.

Загалом, він не увійшов в історію, а - вляпався.

Михайло Бублик, Сєвєродонецьк.

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-