Наталія Корчак, голова Національного агентства з питань запобігання корупції
Карати за невідповідне статкам життя можна вже сьогодні - навіщо чекати НАЗК?
03.08.2016 13:40 1573
  •  
  •  
  •  

Система електронного декларування доходів стартує зовсім скоро - її запуск  призначено на 15 серпня. Згідно із законом, першими  розгорнуті декларації про свої доходи та майно протягом двох місяців мають подати більш як 50 тис. чиновників 1-3 рангів. Ознайомитися  з ними зможе  кожний бажаючий, а надалі ці декларації стануть точкою відліку, від якої вестиметься моніторинг способу життя тих, хто зголосився вірою і правдою служити суспільству.

Від ухвалення закону «Про запобігання корупції» і до запуску системи електронного декларування доходів минуло близько двох років, тож у чиновників був час усвідомити необхідність зробити свої статки більш прозорими. Окрім того, для стимулювання доброчесності топ-чиновників законом запроваджується адміністративна та кримінальна відповідальність за недостовірні дані у деклараціях.

Щоб не доводити ситуацію до крайнощів, прем'єр-міністр України Володимир Гройсман на минулому засіданні уряду, де заслуховували звіт голови Національного агентства з питань запобігання корупції, порадив чиновникам «не забути про рахунки в Україні і за кордоном, чартери і Мальдіви».

Про стан готовності до запуску е-декларування та його нюанси для чиновників в інтерв'ю Укрінформу розповіла  голова НАЗК Наталія Корчак.

ЗА ЧАС ДО ЗАПУСКУ Е-ДЕКЛАРУВАННЯ НАМ ТРЕБА ВИРІШИТИ МАТЕРІАЛЬНІ ПИТАННЯ

- Наталіє Миколаївно, що вже зроблено і що треба встигнути за ці два тижні?

 - Ми розробили і затвердили основну нормативну базу для запуску електронного декларування, зокрема, форму декларацій та інструкцію щодо їх заповнення. Наші партнери з Програми розвитку ООН в Україні замовили для нас розробку програмного забезпечення для контролю за декларуванням майнового стану публічних службовців та публічного порталу, через який вони мають подавати декларації.

Зараз за заявками з регіонів чи державних органів ми проводимо виїзні засідання-тренінги із заповнення декларацій. Презентації нової системи декларування уже відбулись у Генпрокуратурі, Конституційному суді, є заявка від Адміністрації Президента України.  За допомогою уже згаданої Програми розвитку ООН в Україні ми запустили тренажер суб'єкта декларування - завдяки йому декларанти мають змогу заповнити форму електронної декларації і загалом ознайомитися з новою системою е-декларування, хоча ці дані в ній не зберігаються.

Окрім того, ми затвердили форму заяв на внески фізичних та юридичних осіб на фінансування діяльності політичних партій та форму звітності про майно, доходи, видатки та фінансові зобов'язання для політичних партій. 

А той час, що у нас залишився, потрібен для вирішення матеріальних питань, зокрема проведення тендерних процедур, оснащення хоча б мінімальної кількості робочих місць.

Річ у тім, що НАЗК зараз розміщується на трьох поверхах будівлі Міністерства економічного розвитку і торгівлі на бульварі Дружби народів. Але виділені нам міністерством кімнати не повністю звільнені, а якщо й звільнені, то потребують ремонту і оснащення. Оскільки це приміщення не зовсім відповідає покладеним на нас державою функціям, ми звернулися до Кабінету міністрів з проханням передати нам окрему 4-поверхову будівлю по вул. Чигоріна, 57-а. Але це питання поки що не вирішене, а  комплексна система захисту інформації прив'язується до приміщення.

Тому поки що ми будемо розгортати наше програмне забезпечення на серверах  ДП «Український спеціалізований зв'язок». В ідеалі, ми хочемо, щоб вони розміщувалися у нас, і робитимемо для цього все. Але, для початку, нам треба мати хоча б мінімальні облаштовані робочі місця, які будуть в режимі реального часу під'єднані до цих серверів. Тобто наразі невирішеними є певні технічні моменти.

- Наразі в апараті НАЗК є чотири члени. Коли буде п'ятий?

- Це запитання до конкурсної комісії - коли вони його оберуть. Але відсутність п'ятого члена на нашу роботу суттєво не вливає, тому що ми вже розподілили роботу за функціональними напрямками. 

У структурі НАЗК передбачено п'ять членів і п'ять функціональних департаментів. Наприклад, я як голова НАЗК  відповідаю за роботу всього агентства,  а як його член ще й координую діяльність департаменту з питань запобігання політичної корупції.

Заступник голови НАЗК Руслан Радецький відповідає за департамент фінансового контролю та моніторингу способу життя - тобто те, що називають електронним декларуванням.

Руслан Рябошапка зараз координує роботу двох департаментів - антикорупційної політики і контролю за дотриманням законодавства щодо запобігання конфлікту інтересів.

Член НАЗК Олександр Скопич керує департаментом виявлення та запобігання корупції. 

- Наскільки наразі укомлектований штат агентства?

- За результатами конкурсного відбору ми обрали близько 100 осіб при граничній чисельності 311.

У конкурсі на посади в той чи інший департамент взяли участь 360 осіб. Він передбачав перевірку не тільки рівня знань чи логічних здібностей, а ще й проведення співбесіди.  Шкода, і це інколи дуже важко пояснити суспільству,  коли кількість тестових балів у претендента висока, а на співбесіді ти розумієш, що людина взагалі не знала, куди прийшла і що тут робитиме.

Були випадки, коли на якусь посаду претендувало багато кандидатів, але жоден не відповідав вимогам, і ми інколи приймали рішення нікого не брати, аніж брати аби кого.

- В якому департаменті найбільший кадровий голод?

- Поки що це був департамент фінансового контролю, але він у нас найбільший за чисельністю, -  здається, у його штаті має бути 56 осіб. Але ми поступово добираємо людей і паралельно проводимо їхнє навчання.

А, наприклад, у департамент запобігання політичної корупції наразі працює 7 чоловік при штатній чисельності 23 особи.

Е-ДЕКЛАРАЦІЯ БУДЕ ТОЧКОЮ ВІДЛІКУ ДЛЯ ПОДАЛЬШОГО МОНІТОРИНГУ

- Уявімо, що 15 серпня вже завтра. Для кого ця дата є сигналом про старт електронного декларування?

- Категорії визначені в законі - Президент України, Голова Верховної Ради, та народні депутати,  Прем'єр-міністр та члени Кабінету міністрів, судді, прокурори, слідчі, а також держслужбовці категорії А і Б - їх розшифровка дається в законі про держслужбу.

Від органів місцевого самоврядування у 2016 році електронні декларації заповнюватимуть голови обласних рад, міських рад обласних центрів, їхні заступники, секретарі міськрад, міські голови міст обласного значення, голови районних та районних у містах рад.

На заповнення декларацій їм відводиться 60 днів - дедлайн подачі 13 жовтня. Посадовець через веб-сайт НАЗК має заповнити деталізовану онлайн-форму, відомості з якої автоматично потраплять до Єдиного державного реєстру електронних декларацій та, за винятком персональних даних, стають публічними.

- Посадовці до 1 квітня вже подавали паперові декларації, тепер їм треба буде просто продублювати їх в електронному вигляді?

- Так, але  більш розгорнуто, оскільки в електронній декларації з'явилися нові позиції і вона наразі має 16 розділів.

Наприклад, відтепер декларант має надати інформацію про співвласників його майна, прозвітувати про власника майна, яким він або члени його сім'ї користуються на правах оренди, задекларувати об'єкти незавершеного будівництва, цінне рухоме майно, зокрема ювелірні вироби та антикваріат вартістю понад 100 мінімальних зарплат, тобто більше 121 800 грн. для 2015 року.

Окрім того, вперше треба буде надати інформацію про юридичних осіб, кінцевим бенефіціарним власником яких є декларант або члени його сім'ї, а  також задекларувати нематеріальні активи - об'єкти інтелектуальної власності, ліцензії тощо.

 - Досить поширеним серед чиновників поясненням їхніх статків є подарунки від родичів або друзів та особисті заощадження.

- Подарунки теж треба буде декларувати, причому і негрошові, якщо їхня вартість перевищує 6090 гривень, тобто 5 мінімальних зарплат,  і грошові, якщо сукупно за рік їхня сума більша за той самий поріг у 6090 гривень.

Доведеться також повідомляти про наявні в декларанта готівкові кошти, якщо їх сума більша 50 мінімальних зарплат, тобто 60 900 грн, про роботу за сумісництвом, членство в громадських об'єднаннях та їхніх органах.

- З огляду на кількість нових позицій у декларації чиновники можуть щось наплутати або забути.

- Помилки або розбіжності траплялися і при заповненні паперових декларацій. Наприклад, людина десь трошки підпрацювала і чесно сплатила податки, а при заповненні декларації про це забула. Або дані про її зарплату в довідці з місця роботи відрізняються від тих, які є у ДФС.

На цей випадок законом передбачена можливість подання виправленої декларації, але це можна буде зробити лише один раз протягом 7 днів після заповнення.

Окрім того, законом встановлені межі «забудькуватості» - якщо у декларації не вказане майно на суму від 100 мінімальних зарплат, тобто вартістю від 138 тис. гривень, за це передбачена адміністративна відповідальність - штраф 17 тис. гривень.

- За які ще провини каратимуть несумлінних декларантів?

- Несвоєчасне подання декларації тягне за собою штраф від 50 до 100 мінімальних зарплат, неповідомлення про відкриття валютного рахунку або суттєві зміни у майновому стані - штраф від 100 до 200 мінімальних зарплат.

Якщо декларант  набув у власність активи у значному розмірі і не може підтвердити законність цього, це карається позбавленням волі на строк до двох років з позбавленням права обіймати певні посади на строк до трьох років з конфіскацією майна.

- Багато політиків у паперових деклараціях вказують, що орендують маєтки за ціною «хрущовок». Тепер вони те саме напишуть в електронних - і що це змінить?

- По-перше, зараз мова йде про те, щоб показати, що в них є. Тобто ми отримаємо  потужне джерело інформації, щоб потім моніторити спосіб життя. Електронна декларація стане точкою відліку для цього.

- Чи можна в такому разі вважати це перше декларування певною  майновою амністією?

- Амністія тут не застосовується, але все «нажите непосильною працею» треба показати, бо коли через якийсь час посадовець почне їздити на шикарній машині, а з його декларації не вбачається, звідки він її взяв,  тоді до нього виникнуть запитання. 

Тобто фактично декларування вводиться для того, щоб усі могли моніторити спосіб життя чиновників.

- Як перевірятиметься достовірність їхніх декларацій? 

- За нашим задумом, система сама має з'єднуватися з тематичними держреєстрами та базами даних і порівнювати задеклароване із фактично наявним. Для цього нам потрібно отримати до них доступ, але на практиці виходить так, що до всіх треба ходити і просити про це. Наприклад, з Мін'юстом ми про це легко домовилися, а Державна фіскальна служба не поспішає нас допускати до своїх реєстрів. До речі, домовитися з податківцями було складно і  НАБУ - вони витратили на цю процедуру близько року.

Якщо програма під'єднана до всіх реєстрів, то комп'ютер покаже помилку, коли посадовець або політик вкаже, припустимо, одну машину, а в реєстрі значитиметься кілька. У разі невідповідності його попросять уточнити розбіжності.

До того ж, НАЗК  не має права проводити оперативно-розшукові і слідчі дії. Наприклад, якщо журналісти нам скажуть, що в когось із посадовців у гаражі стоїть дорога машина, ми не зможемо прийти і перевірити це. Або те, що не пов'язано з реєстрами, наприклад, перетинання кордону: посадовець чи політик може 20 разів їздити туди-сюди, а з якою метою, за які кошти, якими літаками літав, у яких готелях селився? Ця інформація отримується шляхом відповідних запитів, і всі ці процедури треба продумувати. 

Тобто це кропітка аналітично-порівняльна робота, тож ми фактично діятимемо як аналітичний орган.

- Наскільки об'єктивним буде цей моніторинг? Чи вдасться НАЗК уникнути обвинувачень у вибірковості?

- Щоб усунути ризик суб'єктивізму і мінімізувати людський фактор при моніторингу невідповідностей декларацій, знову ж таки необхідно мати доступ до всіх баз даних - тоді це робитиме комп'ютер.

Але, окрім питання доступу, існує й інша проблема: на жаль, кожний державний орган має окрему базу даних, інколи ці програми не «стикуються» і автоматично не можуть бути під'єднані. І тому тут теж треба мислити на більш глобальному державному рівні.

-У зв'язку із необхідністю декларування готівки, яку чиновники зберігають вдома, було багато закидів, що цим можуть скористатися злочинці, адже криміногенна ситуація в країні погана...

- Певні занепокоєння щодо цього дійсно є. Я, правда, в таких ситуаціях кажу, що той, хто хоче пограбувати, знайде спосіб це зробити, хоча ми й не оприлюднюватимемо персональних даних декларантів. Можливо, нам треба буде проконсультуватися щодо певних ситуацій з правоохоронними органами і внести зміни до чинного законодавства, щоб мінімізувати ці ризики. Але поки що ми в тій ситуації, що дискусії відбуваються, але є закон, який ми як державний орган маємо виконувати.

ЧЛЕН СІМ'Ї ПРИХОВУЄ ІНФОРМАЦІЮ ПРО МАЙНО? ДЕКЛАРАНТ САМ МАЄ ЦЕ З'ЯСУВАТИ

- Скільки часу вам знадобиться для аналізу декларацій при нинішній укомплектованості штату?

 - Згідно із законом, на це відводиться 20 днів -  за цей час ми повинні провести аналіз декларацій  і прийняти рішення, чи проводити їх повну перевірку.

-Що може бути підставою для цього?

- Підстави теж вказані у законі. Це, зокрема, відповідальне та особливо відповідальне становище, посади з високими корупційними ризиками, моніторинг способу життя, який засвідчує невідповідність статків доходам, зовнішні сигнали та відмова члена сім'ї декларанта у наданні інформації.

Тобто  якщо у старому варіанті декларації існувала норма, яка  дозволяла декларанту просто записати це у відповідній графі, що член сім'ї не надав інформації, то в електронній декларації така приписка не пройде. Навпаки, вона запустить процес повної перевірки, коли буде з'ясовуватися все про майновий стан і фінансові зобов'язання і декларанта, і членів його сім'ї.

Ситуації, коли дружина чи чоловік декларанта не хоче показувати своїх статків, справді трапляються. Але тоді вже сам декларант має подумати про механізм, яким чином він може зібрати цю інформацію, - це його обов'язок.  Він має право звернутися до відповідних органів чи роботодавця із відповідними запитами,  інакше повної перевірки не уникнути.

- А якщо у подружжя цивільні стосунки?

- Критерії визначення членів сім'ї у законі не змінилися, тож декларується майно тих, хто вважається членом сім'ї, тобто проживає разом, веде спільне господарство і несе взаємні права та обов'язки. Приміром, у мене прописаний дорослий брат, який отримує зарплату і живе своїм життям. Він є членом родини Корчаків, але не членом моєї сім'ї, бо в мене є чоловік і двоє дітей.

- Тобто  чиновники можуть оформить своє майно на дорослих дітей, які живуть окремо.

- Так, але в подальшому при моніторингу способу його життя простежуватиметься ланцюжок, яким чином відбувається збагачення всіх інших пов'язаних з декларантом членів сім'ї, і тоді можуть виникнути питання, звідки з'явилося це майно.

- Чи можете ви спрогнозувати, хто першим подасть е-декларації?

- Мабуть, члени НАЗК (сміється). Мені немає чого приховувати - я й люстраційну перевірку пройшла і на всі запитання, які виникли у Фіскальної служби, дала відповіді. 

- А якщо комп'ютер видасть інформацію про якусь невідповідність у деклараціях Президента чи Прем'єр-міністра, не страшно буде далі розбиратися?

- Звісно - страшно! Але мені було страшно й тоді, коли я почула, що у центрі Києва підірвали машину журналіста Павла Шеремета - ми що, повертаємося у 90-ті? Я розумію, що й така небезпека існуватиме, тому що в нас буде акумулюватися певна інформація.

Так, на НАЗК покладається багато надій.  Але імена і прізвища тих, хто живе  невідповідно до своїх статків, відомі вже сьогодні, і нічого не заважає проводити розслідування. До того ж, ми не каральний, а превентивний орган! Тому тут питання до інших - а що вони роблять і чому чекають НАЗК?

Надія Юрченко, Київ .

Фото: Вадим Грига, Укрінформ

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-