Крим уже не «федеральний округ», а задвірки Краснодарського краю

Аналітика 28.07.2016 17:56 1702

Кремль сповна розрахувався зі зрадниками за зраду, відтепер їхнє начальство не в Москві, а в Ростові

«Медовий місяць» у взаєминах Криму з Кремлем закінчився уже давно, але сьогодні вкраденому півострові остаточно вказали на його місце в російській іерархії. Що означає розформування «Крымского федерального округа» і злиття території, що від цього утворення залишилась, с «Южным ФО»? А те, що Крим остаточно і офіційно перестає бути загальноросійською «цяцькою».

Задвірки Ростова, Краснодара і Сочі

Була Автономна республіка Крим у складі України. А тепер, хоч і в статусі «республіки»,  це лише задвірки величезного територіального утворення з двома містами-мільйонниками (Ростов на Дону і Волгоград) і з Краснодаром (900 тис. жителів), який наближається до цього статусу. Для порівняння: найкрупніше місто Криму (без Севастополя) Сімферополь має близько 400 тисяч жителів.

А чим тепер буде Ялта, донедавна, – «літня столиця України»? Адже відтепер вона входить до одного територіального утворення із Сочі, містом – накачаним олімпійськими мільярдами, курортом якому російська знать давно віддала першість у змаганні з «хохляцьким» Кримом, практично офіційною резиденцією найвищого кремлівського начальства. Ви там десь бачите романтичну скромну Ялту, в якої навіть власного аеропорту немає?

Але це все зовнішнє і далеко не все. Принизливе пониження статусу - тягне за собою, згідно з російським законодавством, безліч обмежень.  Ні, бюджет в Криму залишиться свій, але його параметри відтепер «втрясатимуться» через Ростов, а в московських кабінетах, нарешті, відпочинуть від кримського жебрання: дайте «сакральному» Криму на те, на се... Тепер їм сказано: через Ростов!

А у Ростова таких багато. Он, той же Краснодар зі своїми інтересами. Які саме інтереси – дуже промовисто ілюструє недавній приклад. В Сімферополі було зупинено місцевий молокозавод – основу технологічного ланцюжка з виробництва продукції популярної торговельної марки «Кримка». Відтепер молочні відділи магазинів півострова заполонили кефір зі сметаною торговельних марок «Кубанская буренка», «Коровка из Корєновки» та інших, що за даними ЗМІ, належать дружині Алєксандра Ткачова, колишнього губернатора Краснодарського краю, який нині працює в федеральному уряді у Москві. Яка доля чекає на решту популярних торговельних марок Криму, наприклад, тієї ж «Дружби народів» чи «Скворцово» (ковбаса і м’ясопродукти) спрогнозувати не важко.

«Но вы тут держитесь»…

Ліквідація «федерального округу» це яскраве підтвердження тези Дмитра Мєдвєдєва про «денег нет». Стає доконаним фактом, що грошей дійсно нема, адже окремий федеральний округ прописувався окремим рядком, під нові території російська влада розробила та почала втілювати кілька величезних програм. Майбутнє цих проектів тепер під питанням, самі програми згорнуть навряд чи, але об’єми витрат можна «різати» навпіл чи взагалі на розсуд федеральних міністерств. Пояснення буде просте: Крим тепер – рядовий у повному сенсі регіон РФ, чому на нього треба витрачати більше? І така логіка знайде свій відгук серед певної частини «ватної» аудиторії: в материковій Росії теза про те, що Крим «з’їв» їхні доходи та доплати є достатньо популярною.   

Щодо нинішніх кримських «еліт». В Москві ніколи не приховували, що не в захваті від необхідності мати справу з діячами, на кшталт Аксьонова (кримінальне поганяло – «Гоблін»). Але на самому півострові Сергей Аксьонов, Михаил Шеремет, Владімір Костянтинов та іже з ними жили в ілюзії, що всередині Криму вони можуть «порішати» все, спираючись на ейфорію ватного електорату. Рівно рік тому Аксьонов мав відкритий конфлікт з низкою федеральних відомств, зокрема, з ФСБ та куратором «Кримського федерального округу» в уряді РФ Дмитром Козаком . Тоді вскрилися різні погляди «федералів» та кримчан на кадрову політику, управління та використання держаних коштів, насамперед – з федеральних програм, тобто грошей з Москви. Аксьонов проявив справжню упертість та зумів добитися від Путіна та Мєдвєдєва ліквідації Міністерства у справах Криму, що було цариною Козака. Є кулуарна думка, що тим самим він позбавив себе можливості піти красиво, про що йому неодноразово натякали з початку 2015 року – на якесь підвищення на федеральний рівень, що дозволило б йому «зберігти лице». Тепер, як «глава» хай і республіки. він нічим не відрізняється від, скажімо, голови Калмикії, а це достатньо промовистий жест зі сторони Москви.

Зраднику – зрадникове…

Головним політичним підсумком зниження статусу Криму і ліквідації «федерального округу» є констатація поразки Сергія Аксьонова у цьому протистоянні з його «заклятими друзями» з Москви. Актуальною інтригою ж є питання: чи залишить Аксьонов свою посаду після вересневих виборів у Держдуму, зараз він очолює кримський регіональний список «Єдіної Росії»? Переїзд у Москву в якості рядового депутата взагалі знищить Аскьонова як політичну фігуру, адже серед 450 «кнопок» (саме так законотворців називають у Адміністрації президента РФ) його постать буде виділятися лише кримінальною зачіскою та такими ж самим манерами. Тут, як кажуть, не до геройства…

Ще одним цікавим штрихом у цьому сюжеті є той факт, що повноважним представником президента РФ у Південному федеральному окрузі є колишній генеральний прокурор Росії Владімір Устінов. Перехід Криму під контроль силовика з дуже яскравою репутацією «цепного пса» хазяїна Кремля не несе нічого доброго саме для кримських посадовців. Що-що, а влаштовувати прокурорські перевірки за свою багаторічну кар’єру пан Устінов вміє. І це вже тягне на дуже гарячу політичну осінь на окупованому півострові.

Що ж, зрадникам вкотре довели, що їх зневажають, в першу чергу, ті, заради кого вони зрадили. Щодо повернення Криму у склад України, то помітної різниці у тому, чи він буде при цьому «федеральний округ», чи задвірки «Южного» - не проглядається. Хіба що питання, чи повертати півострову статус Автономної республіки перед Києвом постане. І тут позицію кримських татар треба буде врахувати обов’язково.

Сергій Тихий, Никита Павлюченко

Експерти:

Фото: 112.ua

Рефат Чубаров, народний депутат України, глава меджлісу кримськотатарського народу: «Скасування з сьогоднішнього дня Кримського Федерального округу і віднесення "Республіки Крим та міста Севастополя" до складу Південного Федерального округу свідчить про те, що вище політичне керівництво Росії, підготувала окупованому Криму долю інших, власне російських, територій, які виступають в якості об'єктів для насадження єдиної уніфікованої державної політики, при реалізації якої етнічне або історичне розмаїття, культурні чи мовні особливості слугуватимуть прикриттям лише до моменту повної зачистки даної території до стандартів "русского мира". А вже які стандарти "русского міра" і де завершуються його межі в поданні Путіна, вже ні у кого немає ілюзій ... На Росію чекають «смутное время»

Джерело – «Фейсбук»

Олексій Гарань, історик-міжнародник, політолог: «Ліквідація кримського федерального регіону свідчить про те, що специфіка Криму буде менше враховуватися. Тобто, буде більш централізоване планування, яке поставить цей регіон в один ряд з іншими російськими республіками. Це, зокрема, є свідченням того Росія має насправді менше ресурсів, ніж вона говорила, обіцяючи кримчанам «золоті гори». Вважаю, поганий символізм полягає в тому, що центр цього федерального округу є Ростов-на-Дону – місто, яке відоме своєю кримінальною історією. Також воно використовувалось в антиукраїнській кампанії, пов’язаній з перебуванням Януковича».

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-