Мартін Сайдік, спецпредставник ОБСЄ у контактній групі
Припинення роботи контактної групи по Донбасу стане добрим знаком
08.07.2016 10:12 1677
  •  
  •  
  •  

Тристороння контактна група з питань врегулювання ситуації на Донбасі, що складається з представників ОБСЄ, України, Росії, є майданчиком, на якому йде основна "чорнова" робота, узгодження питань і рішення конкретних деталей. Лише в її рамках здійснюються контакти з посланцями "ЛДНР".

Спецпредставник ОБСЄ в контактній групі Мартін Сайдік в інтерв'ю власному кореспондентові Укрінформу в Берліні розповів про те, що можна вважати прогресом у роботі групи, можливі терміни її існування, а також про стан розслідувань нападів на спостерігачів і техніку СММ ОБСЄ.

- Наскільки взагалі доцільним є такий формат, як контактна група?

- Я думаю, що Мінський формат існує, щоб сприяти обміну думками між Києвом і представниками ОРДО і ОРЛО. Цей обмін думками корисний Україні.

- Скільки, за вашими відчуттями, він може проіснувати?

- Я був би радий, якщо б він більше не існував. Я не можу сказати, яка у групи очікувана тривалість життя. Чесно кажучи, я думаю, що ми можемо просуватися у цьому процесі. Коли тристороння контактна група перестане існувати, це буде дуже позитивний знак.

- Коли відбудеться наступне засідання?

- Воно буде 13-го липня.

- Одна з умов Мінського пакета - обмін полоненими. Процес йде дуже складно, постійно зривається, а сторони звинувачують у цьому одне одного. Чи є зрушення з обміном полонених за останні дні?

ОРДО і ОРЛО вперто не дають доступ експертам номер 1 у світі - Червоному Хресту

- Там кожного разу є маленькі зрушення. Ми працюємо дуже тісно з Іриною Геращенко (перший заступник спікера Верховної Ради), з Медведчуком (лідер Громадського руху "Український вибір - Право народу"). І треба сказати, що є увага до цього питання беззаперечна і в Москві. Було б неправильно сказати, що там не розуміють важливість цього процесу. І експерти з боку ОРДО і ОРЛО там є, які хочуть вирішувати питання на благо людей. У мене немає враження, що вони не хочуть, не розуміють гуманітарний аспект питання.

Чого досі, на жаль, немає, це того, щоб ОРДО і ОРЛО дали доступ Червоному Хресту. Вони не згодні дати Міжнародному Комітету Червоного Хреста більш вагому роль як координатора. Але треба робити базову роботу: де який ув'язнений сидить, що він дійсно хоче. Всі такі питання повинні бути зроблені сторонніми експертами. А МКЧХ безперечно звичайно - експерт номер 1 у світі.

- Як ви сприйняли заяви народного депутата, до недавнього часу російської полонянки Надії Савченко про те, що треба вести переговори про обмін полоненими з керівниками республік?

- Вибачте, ви повинні розуміти, що я не можу відповісти на це запитання. Це було б просто нечесно. Я не коментую внутрішню українську політику. Це не годиться. У мене є своя думка, але я її висловлювати не буду.

- А в політичному процесі є зрушення?

- Слово «зрушення» - педантичне слово... В переговорах, по-моєму, якщо люди починають розуміти, які питання ми могли б вирішити, які ще відкриті, що можна скласти список і навіть зменшити кількість відкритих питань, то тоді у цій справі є зрушення. І навіть великі, я б сказав.

- Чи реально провести вибори до кінця літа або восени, на чому наполягають західні партнери?

- Розумієте, теоретично можливо багато. А буде це практично можливо, це вже інше питання. Я не хотів би називати ніякі дати. Найголовніше - це політична воля.

- Спостерігачі СММ ОБСЄ, техніка, дрони зокрема, не раз піддавалися атакам. Чи вимагали ви розслідування таких випадків і покарання винних. Як розслідуються такі справи? Чи є вже успіхи?

- Ми завжди вимагаємо, щоб ті, хто скоїли, були притягнуті до відповідальності. Але поки що, за нашими даними, ніхто не притягнутий.

- Пане посол, ви самі часто буваєте на передовій, на Донбасі?

- Я в Києві. Але я був і на місцях. Місяць тому був у Маріуполі, Краматорську, у Сєверодонецьку.

- А з іншого боку фронту були?

- Ні.

- Плануєте?

- Це звичайно таке досить складне питання. Я думаю, що було б корисно бачити й інший бік.

- Скільки у вас у Києві працює співробітників?

- У нас дуже маленький офіс, всього 6 осіб: два австрійця, один німець, один швейцарець, один поляк і двоє громадян України. Цього достатньо.

* * *

Дуже складно вести переговори з асоційованими з Росією «невизнаними акторами»

Напередодні в Берліні відбулася міжнародна конференція "ОБСЄ як посередник, інструменти, виклики, потенціал", одним з учасників якої був і Мартін Сайдік. У своєму виступі на форумі він детально зупинився на ролі і труднощі спілкування з "невизнаними акторами", що власне має місце у Тристоронній контактній групі з питань врегулюванню ситуації на Донбасі. Характеристику, дану таким гравцям спецпредставником ОБСЄ, ми порахували цікавим доповненням до його інтерв'ю.

Так, за словами Сайдіка, коли мова йде про «невизнаних акторів» в конфліктах на пострадянському просторі, вони, по суті, «у тому чи іншому контексті асоціюються з Росією, з участю Росії». При цьому у східній Україні специфічність ситуації полягає в тому, що «невизнані актори» офіційно не визнаються навіть самою Росією, хоча вона сама допомогла їх легалізувати.

«Також дуже специфічним є те, що актори, які діють від імені невизнаних республік - Плотницький і Захарченко - це люди, які не займалися раніше політикою; вони з'явилися, як продукти цього конфлікту, але вони самі його не продукували», - зазначив Мартін Сайдік. При цьому люди, які представляють їх, теж не мають власної політичної історії, власного ідеологічного бек-граунда, вони не виношували десятиліттями ідею створення незалежних Луганської та Донецької республік, «це все нові, штучні утворення», - додав спецпредставник ОБСЄ.

Така відсутність досвіду, в тому числі і переговорного, невпевненість у собі роблять переговори з такими акторами дуже складними, зізнається голова контактної групи. «Мати справу з такими «невизнаними акторами» нелегко всім. Тому наші переговори дуже специфічні в цьому плані і складні. У робочих групах з їхньою участю в Мінську постійно трапляється багато протиріч і конфліктів», - розповів Сайдік.

Він наголосив, що завдання «Мінська» - відновлення єдиної України, і на переговорах мова йде про те, що регіони знову мають стати частиною єдиної України, можливо, з певним ступенем автономії. «Це те, що вони прийняти не можуть. Вони не ідентифікують себе з цією країною. Ці люди, що представляють невизнані республіки, не мають ні найменшого інтересу бути частиною єдиної України, навпаки, вони борються проти України», - констатував Сайдік. Разом з тим, спецпредставник ОБСЄ вважає, що якщо дати їм зрозуміти, що в них бачать людей, які мають право на повагу, вести з ними розмову буде простіше.

Ольга Танасійчук, Берлін.

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-