Зміни до Конституції щодо правосуддя опублікували

30.06.2016 10:51 511

Газета Верховної Ради "Голос України" опублікувала Закон "Про внесення змін до Конституції України (щодо правосуддя)". 

Закон опубліковано 29 червня. Він набирає чинності через три місяці з дня, наступного за днем його опублікування.

Зміни передбачають: реорганізацію Вищої ради юстиції у Вищу раду правосуддя (ВРП); позбавлення президента права створювати суди; закріплення за парламентом повноважень зі створення, ліквідації й реорганізації судів; позбавлення Верховної Ради повноважень призначати суддів безстроково й давати згоду на їхнє затримання й арешт із передачею останніх повноважень до ВРП; позбавлення президента, парламенту й з'їзду суддів права звільняти суддів Конституційного Суду - їх можна буде звільнити лише за рішенням не менше двох третин складу КС.

Закон підвищує з 25 до 30 років мінімальний вік для займання посади судді, при цьому запроваджуючи систему конкурсного відбору для призначення суддів, в тому числі суддів КС.

Документ також збільшує термін повноважень генерального прокурора з 5 до 6 років, проте забороняючи йому займати цю посаду два терміни поспіль.

Зміни передбачають запровадження інституту конституційної скарги (скарги на суперечність з Основним законом застосованого в кінцевому судовому рішенні закону при вичерпанні всіх інших національних засобів правового захисту) і дозвіл Конституційному Суду визначати конституційність пропонованих для винесення на всеукраїнський референдум з народної ініціативи питань (за зверненням президента чи не менш як 45 парламентаріїв).

Крім того, у Конституції буде закріплено можливість визнання Україною юрисдикції Міжнародного кримінального суду (частина шоста статті 124 Конституції України в редакції цього закону). Ця норма набирає чинності через три роки з дня, наступного за днем опублікування закону. 

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-