Юрій Золкін, голова Станично-Луганської РДА
Розвінчуємо міфи, з яких і було розв'язано цю війну
17.06.2016 08:00 1312
  •  
  •  
  •  

Зранку, після нічного обстрілу бойовиками з боку так званої "ЛНР", звичний робочий ритм у прифронтовій Станично-Луганській районній державній адміністрації не змінився. Її голова Юрій Олексійович Золкін зустрівся з військовиками, прийняв відвідувачів, побував у місцевій школі. Повернувшись, провів спільне засідання районних керівників освіти, комунального господарства, районної ради з представниками міжнародного проекту "Розвиток чистої енергії, пом'якшення змін клімату, екологічна освіта", який здійснює в зоні АТО благодійна організація "Глобальна синергія" за підтримки Королівства Норвегії. 

Вже за кавою "на ходу" викроївся час і для цього інтерв'ю. У кабінеті, де ми усамітнилися, у вічі відразу впадає пробоїна у стіні. На мій погляд голова кинув: "Не встигли заліпити. Тут не головне, а от лікарні, людське житло, школи... До слова, норвежці прийшли у район із серйозною програмою відновлення освітніх закладів". Власне, з цього і почалася розмова з Юрієм Золкіним.

- Залишити дітей без дитинства - це, мабуть, найбільший злочин, який можуть вчинити дорослі, - продовжує пан Золкін. - Якщо дитина тривалий час під обстрілами, живе у підвалі, то їй вкрай необхідна розрядка - свята, змагання тощо. Ви зауважили, наш район дуже зелений. На жаль, війна знищила близько 10 тисяч гектарів насаджень. З них майже 9 тисяч гектарів дорослого лісу, який би згодився і для промислової обробки. От ми і вирішили провести акцію "Дерево миру", але з метою залучити до неї усю країну, щоб наш люд трішки піднявся духом. Нам присилали саджанці з усіх куточків України. Дуже активно відгукнулися на наш заклик у Дрогобичі, Ужгороді, Чернівецькій та багатьох інших областях. Діти там збирали гроші, купляли деревця й відправляли у Станицю.  І наші діти, тут, “під війною” усвідомили, що вони не самотні, з ними вся Україна. 

А перед Великоднем волонтери запропонували провести майстер-клас із писанкарства. Якщо відверто, такої традиції не було у нашому краї. Планувалося, що називається, охопити певну кількість шкіл, учнів, але організатори були змушені на ходу перелаштовуватися, бо діти наввипередки хотіли цим займатися. І не секрет, що дитину силою особливо не заставиш робити те, що їй не до душі. Потім усе вилилося у дитячу виставку, та ще й з участі малечі з інших областей. Найкращі роботи відправили до Львова (авторам ідеї) і значну кількість подарували тим, хто нас підтримав в акції "Дерево миру". Такі от неформальні стосунки між дітьми, вочевидь, ефективніші у психологічному плані, ніж традиційні методи.

На зло ворогам торік відкрили три дитячі садки. До кінця червня відкриємо ще один, там, де його не було 15 років.

- Юрію Олексійовичу, почалося літо, є необхідність поєднати психологічне й фізичне оздоровлення дітей. 

Пропонували відправити дітей подалі від війни. У відповідь обурення: "Там правосеки, а ви хотите наших дітей им отправить?!"

- Скажу без похвальби, торік, у цьому плані, найкраще спрацювали у Луганській області. І ми почали розвінчувати міфи, з яких, до речі, і було розв'язано цю війну. І про "злих бандерівців, правосєків", і про те, що у Львові можуть "відрізати язик чи вухо" за слово, промовлене російською.... Може, бабусю у 80 років важко переконати, що нічого подібного й близько немає. Але важливо, щоб у цьому переконалися діти. У Чернівецькій області дуже допоміг нам, знайшов партнерів колишній глава РДА Євген Андрійович Бідашко. Потім - Трускавець, Івано-Франківщина.

Золкін пригадує: ледве не витанцьовував перед батьками, просив: "Відправте своїх дітей подалі від війни на оздоровлення!". У відповідь обурення: "Там правосеки, а ви хотите наших дітей им отправить?!" І це цілком серйозно. Тільки дев'ятьох батьків зі Станиці змогли умовити. Поїхали діти. Ну, зв'язок мобільний зараз всюди є... І вже через тиждень-два починається все навпаки. А можна? Можна! Відправляємо групу. Через два дні прибігають: а ще відправите? Звичайно! 

Цьогоріч починаємо з 11 червня, на противагу торішнім дев'ятьом відправляємо відразу 90 дітлахів у Чернівецьку область. І це перша зміна. Щоправда, перша група вже вирушила на Рівненщину, ще там не були. Стереотипи, звичайно, є з обох сторін. І буковинці намагалися російською мовою знайомитися з нашими, оскільки вважали, що вони української взагалі не знають. Діти тепер протягом року контактують у Скайпі, в інтернеті.

Важко, коли стріляють, але ж не можна дітей позбавляти свята навіть у таких умовах. До слова, й останні дзвоники, і випускні бали, й День захисту дітвори відбулися у селищі і районі завдяки підтримці всієї України. Приїжджали і музиканти, і солісти, й волонтери. Звичайно, самим нам це не вдалося б провести. Треба відверто визнати - район втратив культурно-духовне осердя. До війни у нас було 13 народних колективів, понад півсотні народних умільців прикладного мистецтва. А з війною значна кількість людей виїхала. Тому дуже дякую усім за підтримку.

- Юрію Олексійовичу, окрім дітей, освіти є соціальна інфраструктура, економіка. Які акценти у цих напрямках, тим паче, що війна не припинилася, вона ось дихає у цю пробоїну від осколка у вашому кабінеті?....

- Дуже важка зима у нас була 2014-2015 років. Ось вам картинка з життя: лампочка від генератора, вітродуй, буржуйка з димарем у вікно - і в таких умовах в операційній працювали хірурги. Слава Богу, це пережили і "переламали". Встановлено вікна у лікарні, школах, відновлено опалення. Держава допомагає. Намагаємося  звести до мінімуму залежність від російського газу. Торік чотири котельні модернізували, ще на дві отримали підтвердження, ми їх модернізуватимемо за гроші Європейського банку.

Усі губернатори, і нинішній — не виключення - Станицю підтримують в усьому. Наприклад, лікарня. Прямі попадання, зруйновано систему опалення, жодного вікна. Прямо кажучи — жах... А вирішуємо поступово! Ось у нас багато постраждалих від мін, розтяжок, осколкових поранень. Потрібен був переносний рентген-апарат, щоб відразу в операційній побачити розміщення осколків у тілі. Уже маємо. Апарат УЗД нині отримали, кардіографи...

Нам треба показати, що на українській землі комфортніше жити, ніж там, де правлять ці бандити. Ми житимемо наперекір їм. Найбільша пропаганда: ось, відкрили перехід, звідти йдуть без нічого, а звідси - з возиками, сумками... Звісно, що люди не з добра все тягнуть, але це факт. Ціни на ліки, продукти харчування, - тут вони менші. Ми кожною справою маємо підтверджувати турботу про людей.

- Люди виручають у біді, треба дякувати, гріх нарікати. Але доводилося з цього приводу чути неоднозначні судження. А яка ваша позиція?

Дати дитині шубу, щоб вона не мерзла на уроці, - це неправильно. Треба зробити так, щоб у класі було тепло

- Я категорично проти “раздачи теплого белья нижним чинам на  позиціях”, як про це писали в якомусь журналі часів Першої світової. Приїхали - роздали, і крапка. Проблеми треба вирішувати комплексно. Дати дитині шубу, щоб вона не мерзла на уроці, - це неправильно. Треба зробити так, щоб у класі було тепло. І щоб на це не витрачати 20% усіх коштів, що виділені на освіту, як було раніше. 20% - на газ, а не на комп'ютери, не на підвищення кваліфікації, не на зарплату. Це сьогодні вже неприйнятно.

У мене правило: не прошу грошей, як кажуть, на їжу. Їх можна мати тисячі, мільйони, але проїв - і на завтра порожньо. Необхідно, щоб кожна копійка давала віддачу. Треба зменшити енергозалежність від Росії? Правильно, це країна-агресор, наш ворог.  Розумію, що можливо, в інтересах держави якийсь час користуватимемося російським газом. Але вже сьогодні можна шукати і знаходити альтернативу. Пора, особливо, коли війна й дорога кожна копійка, замінити древні котли енергоефективними, якими вже давно користується цивілізований світ. До слова, зараз на об'єкті встановлюємо кілька котлів: на газ, як резервний, і на пілети (місцеве сільгосппідприємство вже налагодило їх виробництво). У нас насадження, я вже згадував, що теж постраждали від війни, і їх треба прибрати. А додайте сюди ще й санітарні рубки, й обрізування тополь (їх у нас дуже багато у селищах), і ось вам резерв палива. Хай і низькокалорійного, але не втраченого.

Модернізовані 4 котельні за експертними підрахунками вже за підсумками наступного опалювального сезону мають принести економії 4 мільйони гривень. Це ресурс, який можна використати на той же розвиток освіти.

- Юрію Олексійовичу, успіх у більшості справ гарантує команда. Її роль собливо зростає у прифронтовій зоні...

- Скажу чесно, є люди, які бояться сюди їхати працювати. Ось, навіть, щодо матчу на першість області з футболу мій колега телефонує: чи їхати його команді у Станицю? Відповідаю: приїжджай, і цим підтримаєш наших людей.

...На жаль, черга на державну службу не стоїть. Як держава нині оцінює працю державного управлінця, службовця? Навіть якщо запрошувати його з Полтави чи Житомира, має бути мотивація, звісно патріотична, але й передусім фінансова. Її поки що, на превеликий жаль, немає у прифронтовому районі.

На сьогодні біля 50% штатних одиниць  вакантні. Бажаючих тут, на місці, мало. Ще трохи легше у комунальній сфері, де немає чистої політики. А на державну службу людина приходить - її життєва позиція вже чітко визначена, вона працює на державу Україну. 

- Попри класичне критичне ставлення українців у цілому до своєї влади, у нинішній ситуації "масла у вогонь підливають" і колишні "старші брати"...

- Згоден. Ось наш місцевий приклад, як і ким поінформована громада. Півтора десятка російських, луганських сепаратистських телеканалів у вільному доступі... а українського - жодного. 90 відсотків інформації - це телебачення. Як переконати, що вони брешуть, коли людина вночі сидить у підвалі й чує обстріл, а вранці виходить, вмикає якийсь "Луганськ-24", що їй розповідає про укропів, які підло обстріляли Станицю?! 

У такій ситуації держслужбовцю дуже важко протистояти масовому негативу й несприйняттю його як представника влади. Адже тут постійний пропагандистський потік: ми вас "звільнимо", ви знайдете "щастя" у Новоросії. Пересічному громадянинові важко у цьому розібратися.

Як людина військова, розумію, що кишка у них тонка і ніякого "раю" на ім'я "Новоросія" не буде. Тим не менш, ці фейкові вкидання постійні, люди не можуть оцінити ситуацію, живуть у постійному страхові. А ті, хто має потенціал, певний інтелектуальний і фаховий рівень, сьогодні масово не прагнуть на лінію фронту. У нас в адміністрації вакантна посада завідувача відділу освіти. Уже третій тиждень - і ніхто не прийшов, не запропонував своїх послуг.

- Але ж має бути місцевий, хай локальний медійний ресурс, щоб інформувати населення...

У Станиці, як у старі часи, транслювали передачі Українського радіо. Не всім це подобалося, приходили з претензіями

- Наша місцева газета "Время" не виходила певний час, зараз відновили вихід, щоправда, наклад невеликий. Звісно, це не надто ефективний боєць проти масованого пропагандистського наступу, але все ж... Мене у ФБ дражнять, мовляв, голубів використовуй для інформування. І повірте, доводиться вдаватися майже до такого. Іду до військових, прошу відновити радіо. Допомогли. Встановили гучномовці: один - у центрі біля банку, другий - біля базару, третій - біля переходу. У Станиці, як у старі часи, транслювали передачі Українського радіо. Не всім це подобалося, приходили з претензіями. А інші жартували, мовляв, хай говорить, щоб швидше "сепарського біса" з голови вигнати. Але ж у “сірій зоні” пошкодили кабель і протилежна сторона відмовила нам у безпеці ремонтних робіт. Дозволять, знову відновимо радіо. Відверто скажу, що використовував і листівки (маю ж я людям донести оперативну інформацію!), хлопці їх велосипедами розвозили й розклеювали. З мене хтось і підкепковує: в епоху інтернету й телебачення ти - з листівками. А я відповідаю: якби міг, то б місцеве телебачення організував. В інтересах держави, і в інтересах людей, які зі мною тут живуть.

Петро Кулінець, Станиця Луганська

Фото: dif.org.ua

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-