Сергій Головатий, народний депутат шести скликань, член Конституційної комісії
Реформа судової влади - перший етап. Далі - трикутник Президент-Уряд-ВР
12.06.2016 09:00 2276
  •  
  •  
  •  

Він один із батьків Конституції, які брали участь у її прийнятті 20 років тому. Головатий був членом усіх конституційних комісій, крім тої, що діяла при Януковичу. Тож про Конституцію, про недавні та майбутні зміни ми говоримо саме з ним.

- Сергію Петровичу, вас можна привітати з судовою реформою?

- Мене – ні. Країну можна привітати. Цінність реформи до кінця не розуміє навіть професійне середовище. Це фундаментальна реформа, на впровадження якої піде не один рік. Це європейські стандарти, але вони, практично, невідомі ще не те що політикам, а, навіть, юридичному загалу. 

- Ви вірите, що запропоновані зміни приведуть до очищення суддівського корпусу? 

- Цей механізм - максимум того, що можна зробити для оновлення суддівського корпусу в законний спосіб. І не просто оновлення, а для якісного оновлення - з професійної точки зору, з точки зору доброчесності, моралі, всього іншого. Головне, щоб все відбувалося тепер відповідно до визначеної законом процедури. Підстави для такого оновлення закладені в Конституції, й тому не може бути підстав для оскарження. 

- Ми отримаємо величезну кількість безробітних суддів...

Це ж очевидно: якщо майно записане не на суддю, то - на його дружину, інших родичів

- Вони не втратять роботу, а просто не зможуть бути суддями. Бо запроваджується  абсолютно нова система - конкурсна. Для того, щоб пройти конкурс треба підтвердити чи проілюструвати рівень кваліфікації, а у багатьох із них її немає. Вони були призначені президентом у попередній період, і тоді їхню кваліфікацію ніхто не перевіряв. Також, претенденти на посаду судді мусять подати довідку про родинні зв'язки. А там широке коло родичів, і треба вказати чи вони працюють. Прокуратура, міліція, слідство, суди... Тобто, юридична система вимагає перевіряти, де є ці зв'язки.

Буде спеціальна комісія, яка буде вивчати спосіб життя, який людина веде. Обов'язково має бути декларація, навіть не декларація, а пояснення стосовно легальності доходів, власності, всіх статків, що є у сім'ї. Це ж очевидно: якщо це записано не на суддю, то - на його дружину. Якщо не на дружину, то на невістку чи дітей, інших родичів. Це абсолютно нова система, і тому багато хто вже зараз відчуває, що вони не пройдуть, не підуть на цей конкурс.  

- А хто буде перевіряти перевіряючих? 

- Для цього спеціальний орган утворюється. Це кваліфікаційна комісія. При кваліфікаційній комісії створюється громадська рада. Тобто, дійових осіб вже на стадії добору кадрів буде більше, ніж раніше, де лише президент і, скажімо, депутат, який проштовхує «свого»». 

- Сергію Петровичу, згадуємо. 1996 рік. Вечір 27 червня. Парламент... 

Єльцин продавив Конституцію - автократичну, погану. За нею зараз Росія живе, і Путін править

- Конституція приймалася в складних політичних умовах протистояння між Президентом Кучмою і Верховною Радою, яку очолював Мороз. Протистояння  могло закінчитися навіть за російським сценарієм. Згадаємо, в 1993 році Єльцин просто танками розстріляв «червоний» російський парламент. Його уже мало хто пам'ятає - початковий період розвитку посттоталітарного суспільства. Необхідно робити реформи, відходити від радянської системи, але у парламентах - що в Росії, що в Україні - комуністи і соціалісти. Єльцин вийшов дуже просто і криваво з цієї ситуації. А потім - виніс Конституцію на референдум. Тобто, використавши народ в нібито демократичний спосіб, продавив Конституцію - автократичну, погану. Це та Конституція, за якою зараз Росія живе, і Путін править. Вона не дає можливості демократичного розвитку. Щоб в Україні не сталося ухвалення Конституції референдумом, то у 1995 році між отаким «червоним» парламентом і Кучмою було укладено Конституційний договір, правила строком на один рік, поки не буде ухвалена нова Конституція. Кучма за тим договором перебирав тоді на себе всі повноваження виконавчої влади. Він фактично очолював виконавчу владу, призначав міністрів, які протягом одного року могли суміщати посади, бути депутатами, призначав голів місцевих адміністрацій і т.д. За рік був напрацьований проект Конституції, який мусив ухвалити парламент. Але цей проект уже не влаштовував Кучму. Він хотів мати Конституцію, близьку до того, що мав тоді Єльцин, а нині мають Путін, Назарбаєв чи Лукашенко. У червні 1996-го він виніс на референдум свій проект, це була практично та сама модель - що для Росії, що для Білорусі, що для Казахстану, що для України: сильний Президент і слабкий двопалатний парламент, де одну палату призначає сам Президент. Звичайно, ми не могли на це погодитися, піти російським шляхом, зманіпулювавши думкою народу. Що, народ розбирається в конституціях, вибачте? Цей процес - філософія, політологія,  складні юридичні формули, це мають робити експерти. І тому слід завжди протистояти намаганням диктаторів використовувати народ у своїх цілях. У зв'язку з тим, що Кучма виніс на референдум свою Конституцію, парламент вирішив ухвалити Конституцію сам, як це передбачалося Конституцією, що діяла 1978 року. І тому відбулася подія, відома історії, як «конституційна ніч», 27-го з 10-ї ранку почалося засідання, і парламент вирішив не розходитися, допоки не ухвалить нову Конституцію, але у демократичний спосіб.

27 червня Кучма, як Президент, дав команду прем'єр-міністру Павлу Лазаренку зірвати засідання парламенту, зірвати кворум. На виконання цього Лазаренко проводить виїзне засідання Кабінету міністрів. Багато міністрів були одночасно депутатами, в тому числі й я. Я був міністром юстиції. Тому всі поїхали в Черкаси на нараду із обговорення питань виробництва спирту в Україні. А для мене, як міністра юстиції, члена Конституційної комісії і народного депутата, пріоритет був Конституція. Я не послухався, не поїхав і тому брав участь у засіданнях Верховної Ради. Я тоді так сказав: «Нехай я сьогодні буду останній день міністром юстиції, але я вас усіх закликаю - депутатів і рухівців, і демократів, і соціалістів, і комуністів, і інших все-таки сьогодні ухвалити Конституцію». 

- Коли ви в ту ніч відчули, що переграли Кучму?

- Коли ми вийшли на компроміс стосовно двох ключових питань. Перше - мова. Той склад Ради не хотів визначати українську мову єдиною державною. Йшла боротьба за російську мову, як офіційну. Наша група запропонувала дві формули. У першій формулі йшлося про державну мову українську, але далі вона говорила про те, що Україна гарантує вільний розвиток і використання захист усіх мов в Україні. І далі уточнювалося - росіян, білорусів, поляків, словаків, угорців, румун, молдаван, кримських татар, а також інших мов національних меншин. І друга формула - моя. Та, яка говорить, що державна мова є українська, але в Україні гарантується вільний розвиток, використання і застосування російської, інших мов національних меншин. Мороз поставив на рейтингове голосування обидва варіанти. То за першу формулу проголосували 137, а за другу формулу 323. І тоді, він, Мороз, каже - цей варіант ставиться на результативне голосування. За — 328. Тобто, що відбулося? Люди зреагували як собака Павлова на червону лампочку, на те, що є слово «російська». А те, що юридично там стоїть кома і написано «іншим мовам національних меншин» вони не осягнули. Це були мої фахові хитрощі.

З точки зору історичної справедливості, на Кримську автономію мають право кримські татари

Друга проблема, яка не давала вийти в цілому на 300 голосів - це статус Криму. Але ж комуністи і кримчани, і Південь-Схід були проти символів - тризуба, гімну «Ще не вмерла Україна», але були за статус Криму як автономної республіки. І от цю робочу групу по узгодженню компромісу доручили Євгену Марчуку, тоді депутату. Вони й знайшли цей компроміс стосовно Криму і державних символів. До речі, я був категорично проти того, щоб у Конституції було записано Кримська автономна республіка. Моя формула - Кримська автономія. Без слова республіка, бо республіка - це держава. Не можна було робити державу в державі. Що було з республіками, ми знаємо з радянських часів, і на той час ми вже бачили конфлікт в Нагірному Карабасі, в Південній Осетії, в Придністров'ї. Це все сталінські або комуністичні республіки. І нам ця республіка кримська вилізла боком - анексією. Як би там не було, бо Україна є унітарна держава, і вона повинна мати тільки Кримську автономію. І з точки зору історичної справедливості, на цю автономію мають право кримські татари. У росіян є держава, і тут вони меншина, а у кримських татар - це їхня Богом дана земля. Вони - корінний народ цієї землі, і тільки вони юридично й історично мають право на автономію. Тому в майбутньому так само мусимо цю помилку виправляти. Отже, коли були знайдені оці компромісні формули стосовно статусу державної мови, стосовно статусу Криму і стосовно державної символіки, от тоді вже було видно, що це перелом. Але найголовніше, що процес ухвалення Конституції йшов  з, я б сказав, скрупульозним дотриманням регламенту. Все, кожна-кожна-кожна поправка голосувалася. 300 голосів є - пішли далі. І тому, власне, це забрало майже 24 години. 

- Ви, кажуть, увели в наш вжиток, стосовно Конституції, визначення «суспільний договір». А зараз готові його переукладати? 

- (сміється) Це не я. Монтеск'є, Руссо - це їхня теорія, яку я популяризую, доводжу, що Конституція - це і є суспільний договір. І не так, як зараз деякі безграмотні політологи кажуть, що суспільний договір - це договір між людьми і державою. Ні, це договір людей поміж собою, як держава має бути організована, які у держави є права і обов'язки, яка її структура, які органи влади з чітким визначенням повноважень. Отже, у держави один головний обов'язок - утверджувати, захищати і забезпечити права й свободи людини. Для цього створюється держава.

Договір укладається один раз, і він був укладений 1996 року. Але він містив дуже багато недоліків уже на той час. Його ухвалювали депутати того історичного періоду, того інтелектуального рівня, тієї політичної скерованості, з політичними вподобаннями, знову ж таки комуністи, соціалісти і колишня радянська номенклатура. Вони не могли діяти всупереч собі, і там багато є того, що ми називаємо недоліками або невідповідністю європейським стандартам. 20 років було достатньо, щоб пересвідчитися, що далі глухий кут. 

- І далі?

У чинній Конституції є дуже багато речей, які не дозволяють ефективно працювати державному механізмові

- Далі ми міняємо її. Перший етап минув - судова влада. Тепер це по-новому все виписано і максимально наближене до європейських стандартів. Далі треба розібратися із трикутником - Президент, Уряд, Верховна Рада. У чинній Конституції є дуже багато речей, які не дозволяють ефективно працювати державному механізмові. Минуло 20 років. У нас вже досвід. Ми вже побачили, як кожний інститут працює: Верховна Рада, Президент, Уряд, Уповноважений з прав людини, прокуратура, ну, все. Ми бачимо, де є проблема. І ці проблеми випливають із конституційних недоліків. От ми бачимо це на прикладі судової влади. Суспільної довіри немає, судді не професійні, не навчені, адвокатів навчених немає, прокурорів навчених немає... Це дуже багато розказувати. Треба дивитися, як запустити нову систему. Тому це й називається реформою, а не модернізацією, не вдосконаленням, не поліпшенням. Це докорінна зміна системи. 

- Ви мені вибачте, але я вважаю, що і президентська система добра, коли президент відповідний, і парламентська добра, якщо спікер нормальний, і президентсько-парламентська непогана, коли політики товаришують з головою...

Державні адміністрації - це посттоталітарний залишок, замість обкомів і райкомів партії

- Стосовно президентсько-парламентського устрою. У нас є дуалізм у виконавчій владі. У нас в Уряді частина міністрів - президентська квота, частина - парламентська, такого не може бути. Якщо у нас має бути проведена децентралізація, то мусимо ліквідувати державні адміністрації. Вони — це посттоталітарний залишок, замість обкомів і райкомів партії - адміністрації, цього не повинно бути. Практично в усіх розділах, всіх трьох гілок влади - Парламент, Уряд і Глава держави - є над чим працювати. І стосовно децентралізації є недоліки, їх треба усувати, і стосовно прав людини -  дуже багато проблем і теоретичних,  і практичних, бо розділ прав людини недосконалий. Але він писався, знову ж таки, на той час. За 20 років вже змінилися знання про права людини і практика, ми мусимо впроваджувати практику Європейського суду з прав людини, але наші конституційні положення не дозволяють цього робити, бо вони виписані ще до того, як ми приєдналися до Європейської Конвенції.

Крок за кроком треба оновлювати наш суспільний договір, датований 1996 роком, і приводити його до європейських стандартів

Тобто, я вважаю, крок за кроком треба оновлювати наш суспільний договір, датований 1996 роком, і приводити його вже розділ за розділом до європейських стандартів. Ось уже один закон прийняли про статус суддів і судоустрій, а ще треба цілком нові закони про адвокатуру, про прокуратуру, про Вищу раду юстиції, про Конституційний Суд, це все мають бути нові системні закони, бо ці всі інститути докорінно міняються. 

- У вас є відчуття, що наш паровоз мчить в дуже світле майбутнє - новий адміністративний поділ, нові топоніми без радянських назв, нова Конституція?

- Він не мчить у світле майбутнє, а він дуже повільно поки що рухається, як отой ще паровоз, на якому Ленін їздив, і 90 відсотків КПД йде у пару чи в свисток, а не в швидкість руху. Але рухається.

Лана Самохвалова, Київ

Фото: Анастасія Сироткіна, Михайло Марків / Укрінформ

Фото: Анастасія Сироткіна, Михайло Марків / Укрінформ

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-