Валентина Теличенко, заступник генерального прокурора України
Корпорація суддів і прокурорів побудована на страхові суддів
10.06.2016 07:50 2885
  •  
  •  
  •  

Валентина Теличенко - багаторічний захисник Мирослави Гонгадзе та переслідуваних членів опозиції періоду Януковича. Заступник генерального прокурора України Юрія Луценка. Валентина Теличенко не є темною конячкою, вона разом із журналістами сиділа на судових процесах у часи Януковича, щедро давала коментарі, часом відповідала на гострі запитання. «Гроші Кучми? Тоді чому я живу в гостинці, а Мирослава всерйоз стурбована питанням освіти для дівчат»... «Повернення до справи не виявить ніяких нових обставин, а первинні носії майор мені так і не дав»... 

Публічність сама по собі викликає симпатії у журналістів, але чи готова адвокат опозиції стати двигуном реформи державного обвинувачення? Про це ми говоримо з Валентиною Теличенко.   

- Валентино, ми вітаємо вас із призначенням. Як ви із адвоката перетворилися на сторону обвинувачення. Як вам ця нова іпостась? 

- Дякую за вітання. Розумію, що взялася до надзвичайно складного. Критикувати завжди легше, ніж зробити. От я багато років коментувала роботу прокуратури, а тепер мушу зробити щось конкретного, щоб менше було приводів критикувати. Моя відповідальність - реформа прокуратури. Українська прокуратура повинна стати прокуратурою європейських стандартів. Для цього необхідно позбутися тих, хто її скомпрометував, наповнити новими кадрами. Потрібні такі працівники, чий фаховий рівень дозволить виконувати поставлені завдання, а сумління чи страх утримають їх від сваволі та незаконних дій. Зміна кадрового складу - обов'язкова передумова реформи прокуратури. Це амбітно, але простішого варіанту ми не маємо. 

А щодо мого особистого перетворення - я адвокатом ніколи не була, хоч і працювала в командах захисту підозрюваних. Також мені випало не раз бути з боку обвинувачення в судовому процесі, оскільки я представляла потерпілих. В Генеральній прокуратурі я відповідаю за  реформу, а не за державне обвинувачення, отож безпосередньо в судові процеси я не потраплю ближчим часом, хоч, вважаю роботу в судовому процесі надзвичайно цікавою. 

- Які три головних першочергових кроки ви плануєте на шляху реформи ГПУ?

У реформі ГПУ зволікати нІколи, але й метушня зайва

- Ми щойно розпочали працювати. Спочатку слід підсумувати напрацювання, які вже існують, виявити коло фахівців, чию думку обов'язково слід врахувати при плануванні та проведенні реформи, а вже потім буде план подальших дій безпосередньо по реформі. Зволікати нІколи, але метушня зайва. 

- Наше видання колись зробило матеріал про головні перешкоди у реформуванні Генпрокуратури. Ми опитали відомих столичних юристів, які назвали 5 бар'єрів, які здаються неперборними: зв'язок із владою, відсутність замовлення на реформу, постійне самовідтворення судово-прокурорского середовища (призначаються діти «скромних службовців», прокуратура молодшає, а кількість машин преміум-класу не зменшується), безкарність прокурорів та кругова порука із суддями. Якщо згодні, як ви плануєте подолати цю корпорацію?

- Судовий процес - завжди змагання. В кримінальному процесі це змагання прокурора/обвинувача та захисника. Так повинно бути. Насправді ж, судовий процес не завжди є змаганням, і суддя не завжди є чесним арбітром. 

Прокурорів слід перевіряти, але не лише у разі програшу в суді

Корпорація суддів і прокурорів побудована на страхові суддів. Судді не хочуть собі проблем, вони знають про свої гріхи і сподіваються, що правоохоронці на ці гріхи закриють очі, отож і виносять часом рішення на догоду прокуророві, а не по закону. Щоб зруйнувати цю корпорацію слід працювати з двох боків - очистити суддівські лави, адже тоді менше буде суддів, які під домокловим мечем, і зняти мотивацію прокурорів тиснути на суд. Сьогодні за виправдальний вирок чи відмову в задоволенні клопотання слідчим суддею прокурор має серйозні проблеми. Так не повинно бути. Прокурорів слід перевіряти, але не лише у разі програшу в суді. Ми плануємо створення Генеральної інспекції, яка саме цим і буде займатися. 

- Наші експерти переконані, що оновлення ГПУ можливе, якщо ви будете набирати молодь (бідну), одразу давати квартиру та нормальну зарплату, дешеву машину і поставите умови: 20 років ця людина повинна відслужити в ГПУ. Як вам такий шлях?

Наш успіх залежить від того, чи спіймаємо ми правильно баланс

- А ще б така молодь приходила відразу з необхідним досвідом і мала щеплення від корупції. На жаль, молодь ще повинна здобувати свій досвід, а щеплення від корупції й продажності досі ніхто не створив. Наш успіх залежить від того, чи спіймаємо ми правильно баланс. Так, нам потрібен притік нових та якісних кадрів у систему прокуратури. Але потрібно дбати і про належний фаховий рівень. Ми не маємо часу робити помилки та експериментувати з молоддю, ми повинні забезпечити роботу команди слідчий-прокурор, щоб злочинність нами не опанувала. Сьогодні слідчі органи в нашій державі або на етапі становлення, або в процесі реформи, саме тому прокуратури ще на пару років виконувати слідство в окремих справах. 

- Чи можлива реформа, якщо ви не будете відстежувати всі видатки прокурорів?

- Успішною буде лише та реформа, яка складатиметься з двох напрямків - очищення кадрового складу і удосконалення структури, приведення її у відповідність до європейських стандартів. Очищення кадрового складу і передбачає перевірку прокурорів на відповідність їхніх видатків доходам. Саме цим і займається підрозділ, яким віднедавна керує Петро Шкутяк. Він побував на війні, тому, я вважаю, що він не піде на компроміс із сумлінням, але кожного, хто не зможе пояснити походження своїх маєтків та автопарку, кожного, хто вигравав у лотерею або діставав мільйони в подарунок, звільнить з лав прокуратури. 

- Висловлювалися думки, що ваше призначення пояснюється бажанням дорозкрити справу Георгія Гонгадзе. Прокоментуйте це. 

-  Це зовсім не пов'язані речі. Я в ГПУ не має жодного стосунку до слідчого управління і чекаю результатів його роботи по справі Гонгадзе так само, як і ви, як родина Георгія, як пересічний громадянин у нашій державі. 

- Луценко пообіцяв бути держобвинувачувачем у справі Майдана. Чи готові ви в якихось справах виступати в суді, як обвинувачувач?

- Якщо будуть справи по вбивствах під час Майдану із спроможним результатом розслідування, то бути державним обвинувачувачем у таких справах - за честь кожному прокуророві. 

- Чи реально стане ситуація, коли сам генпрокурор буде вимагати виправдального вироку? 

- Це би була абсурдна ситуація. Прокурор може підтримувати обвинувачення або відмовитися від обвинувачення. Така його роль. Роль адвоката - захищати, в тому числі вимагати виправдального вироку. Інакше бути не може за визначеннями, які дає кримінальний процесуальний кодекс.

- Поки що складається враження холодної війни між ГПУ та НАБУ. Ви вірите у те, що ГПУ стане нормальним ланцюгом у антикорупційній «інфраструктурі»? Ви вірите, що ваші відносини із створюваним ДБР стануть робочими та гармонійними, що ГПУ передасть всі справи? (Наразі вас обвинувачують у гальмуванні процесу).

- Це не питання віри, а наше завдання. Повторюся. Нашим завданням, і моїм в тому числі, є завдання організувати командну роботу правоохоронців з метою ефективного розслідування злочинів та притягнення до відповідальності злочинців. При цьому, діяльність правоохоронців повинна бути ефективною і без порушень закону, але точно у відповідності до його приписів. Всі, хто тягтимуть ковдру на себе, маніпулюватимуть замість того, щоб працювати, довго на посадах не протримаються. І не варто прикривати професійну неспроможність звинуваченнями на адресу партнерів. 

- У ГПУ, після того як для корупції створили окремим прокуратуру, окреме бюро, залишилися такі резонансні напрямки. 1). Злочини проти Майдану. 2). Так звані «злочини радикалів»... Друге дуже важливе, оскільки спричиняє масовий міф про те, що влада саджає патріотів. В судах зараз дуже багато судів над радикалами, патріотами, які проходять на території неокупованих частин Донбасу. Але вам не здається, що не краще було б, якби на територіЮ Донбасу приїжджали прокурори з Франківщини, Тернопільщини. Чи не правильним був би екстериторіальний принцип прокуратури? Наприклад, в Криму, здається, нова окупаційна влада майже повністю оновила прокурорський склад.

- Завжди так було, що особа, притягнута до кримінальної відповідальності, захищає себе, стверджує, що всі підозри надумані та безпідставні, а правоохоронці необ'єктивні. Це нормально. Вирішити таке протистояння підозрюваного та правоохоронців може лише суд. За незаконне зберігання зброї, при наявності підозри у вчиненні злочину проти особи, при наявності підозри у вчиненні будь-якого злочину до кримінальної відповідальності слід притягувати не залежно від того ким є підозрюваний - сином олігарха чи політика, патріотом чи анархістом, добровольцем, скінхедом чи учасником бойових дій в зоні АТО. Закон один для всіх - цю істину слід пам'ятати. Якщо державне обвинувачення не надасть суду спроможних та достатніх доказів винуватості підозрюваного, то суд його виправдає. Такі правила кримінального процесу. Також треба бути готовим, що не завжди можна довести вину підозрюваноного, навіть якщо слідчий та прокурор впевнені в його винуватості. Ми сьогодні рахуємо відсоток виправдальних вироків і нарікаємо, що він дуже низький і в той самий час суспільство дорікає за притягнення до відповідальності, навіть не знаючи всіх доказів, які мають правоохоронці. Це неправильно. Слід припинити призначати винних або виправдовувати не судом, а суспільною думкою. Так, суди у нас ще не мають довіри, але й законної альтернативи вони також не мають. Суди повинні враховувати і аргументи обвинувачення, і аргументи захисту. Якщо йдеться про радикальні дії під час Майдану, то саме судові вирішувати чи є їм виправдання, а не прокуророві. 

- Чи вимагатиме нове пореформенне Держобвинувачення публічних навичок? Чи реально буде побачити після гіпотетичної реформи прокурора, який виступає, ну як в голлівудських фільмах? ГПУ часто обвинувачують, що немає змагальності процесу, все домовлено наперед. Як перетворити суди та прокурора не в партнерів по процесу, а в опонентів?

- Майстерність роботи в судовому засіданні передбачає і ораторську майстерність. Вже зараз є судові процеси, в яких і прокурор-обвинувачувач, і захисник виступають “як в голівуді”. Так, блискучих обвинувачів залишилося в прокуратурі мало, бо і зарплати малі, і кадри останні років 10 добирали за принципом лояльності керівникові, а не за фаховістю. Я переконана, що ситуація зміниться і сподіваюся, що цього не надто довго прийдеться чекати. 

Розмову вела Лана Самохвалова

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-