Віктор Вишньов, директор ДП «СЕТАМ»

15.06.2016 10:51 751

За півроку реалізовано арештованого майна на 750 млн гривень

Мало хто сьогодні знає, що держава реалізує арештоване майно за допомогою створеної у Мін'юсті електронної системи торгів. Раніше реалізацією арештованого майна займалися приватні компанії, які визначалися на тендерній основі і далі проводили зберігання й продаж. Але до них було досить багато претензій, пов'язаних з непрозорістю торгів. Торги проводилися на так званих закритих майданчиках. Про час і місце досить складно було дізнатися, інформація про їхнє проведення публікувалася у «кишенькових» ЗМІ. Торги здійснювалися з голосу: ліцитатор, молоток – класика жанру. В результаті те, що потрапляло на торги, або йшло за дуже заниженими цінами, або за непрозорою процедурою.

У 2014 році було прийнято рішення про перехід до електронної форми торгів. І поступово експеримент, який починався з деяких регіонів, був поширений на всю територію України. На той час організатором торгів було держпідприємство «Інформаційний центр», яке безпосередньо створило систему електронних торгів. А влітку 2015 року було прийнято рішення про створення держпідприємства «СЕТАМ». Згодом з 25 жовтня 2015 року функція адміністрування системи електронних торгів арештованим майном була остаточно передана комерційному держпідприємству «СЕТАМ».

Про діяльність держпідприємства, тонкощі реалізації арештованого майна та перспективи, про заарештовану резиденцію президента-втікача Віктора Януковича «Межигір'я», золотий батон і багато іншого в інтерв'ю Укрінформу розповів директор ДП «СЕТАМ» Віктор Вишньов:

- Ми націлені на задоволення інтересів кредиторів, для того щоб, якщо сума реалізованого майна перевищує суму боргу, повернути максимальну кількість грошей боржнику, а також щоб усі сторони виконавчого провадження виходили із ситуації з найбільшим задоволенням.

- Ви сказали, у жовтні «СЕТАМу» була передана ця функція?

- Так, 25 жовтня.

- А що то за наказ Міністра юстиції України, що датований груднем минулого року, в якому йдеться про наділення повноваженнями ДП «СЕТАМ» на реалізацію арештованого майна через електронну систему торгів?

- Це змінилися правила торгів. Були внесені зміни в наказ про реалізацію арештованого майна через електронні аукціони. Вводився новий порядок реалізації.

- У чому полягали ці зміни?

- Збільшився термін проведення торгів. Раніше торги проводилися протягом одного дня, на сьогоднішній день вони проводяться протягом трьох днів. Стався поділ тривалості періоду від моменту публікації оголошення до безпосередньо торгів в залежності від суми лота. Раніше вносилося оголошення в систему, і торги відбувалися через 30 днів. Зараз майно до 5 тисяч гривень торгується через 10 днів, від 5 тисяч гривень до мільйона - через 20 днів, і від мільйона і вище - через 30 днів. Це дозволяє прискорити процес реалізації малоцінного майна для того, щоб воно не затримувалося на складах і зменшити витрати на його зберігання.

- Що мається на увазі під арештованим майном? Звідки воно потрапляє до вас і який порядок його реалізації?

- Ми займаємося реалізацією абсолютно будь-якого майна, арештованого в процесі виконавчого провадження. Це може бути будь-яке рухоме майно, абсолютно будь-яке, від предметів одягу до електроніки. Це можуть бути автомобілі, це може бути нерухомість знову-таки абсолютно будь-яка. Це може бути і частина квартири, і квартира, і будинки, і виробничі площі, склади і навіть цілісні майнові комплекси, заводи тощо.

- Якийсь час на «СЕТАМ» продавався готель «Баккара», який стоїть на Дніпрі в Києві, чи вдалося його продати?

- Ні, «Баккару» не продали. Вона реалізовувалася не в процесі виконавчого провадження, а за заявкою Фонду гарантування вкладів. Ми наприкінці грудня були акредитовані Фондом гарантування вкладів для торгівлі майном банків, які перебувають у стадії ліквідації. Торгувалася вона кілька разів, але, на жаль, на неї клієнтів немає. У нас багато майна торгується від Фонду гарантування вкладів. Але це нормальна ситуація, коли щось продається, а щось не продається.

- Вам відома географія того майна, яке потрапляє до вас на аукціон?

- Це може бути, в принципі... Я так розумію, що це питання більше стосується митного конфіскату... Абсолютно будь-яке майно, яке вилучається митними органами, може потрапляти на «СЕТАМ». Географія... чесно кажучи, ми таку статистику не ведемо. Але зазвичай, товари трапляються з Китаю, а так в цілому можуть бути і європейськими, будь-які товари, які були завезені в Україну з порушенням митних правил.

- Яких товарів, які незаконно намагаються ввести в Україну, Митна служба вилучає найбільше?

- Здебільшого це речі, електроніка та автомобілі. Це три основні категорії товарів.

- Чи є серед речей є так званий секонд-хенд, який сьогодні масово завозиться в Україну?

- Є. Я не можу сказати, що його дуже великий обсяг. Взагалі щодо реалізації митного конфіскату, досить багато проблем виникає, які пов'язані з оцінкою цього майна. Як правило, в ціну конфіскату входять нараховані митні платежі. Досить часто митниця нараховує такі збори і платежі, за якими навіть за сумою платежів дуже складно знайти клієнта на цей спеціалізований товар. Не можу сказати, що на сьогоднішній день торгівля митним конфіскатом – це дуже вигідна справа, це скоріше збитково або на межі нуля.

- Які товари найкраще продаються?

- Найкраще продаються три категорії товарів - електроніка, автомобілі та нерухомість. Нерухомість у нас дає найбільшу суму доходу, а за кількісним виразом - електроніка, побутова техніка, воно все в одній категорії торгується.

- Хто займається оцінкою?

- Оцінку майна займається оцінювач, який залучається виконавчою службою.

- Тобто, ви не маєте до цього жодного відношення?

- Абсолютно ніякого. Ми є виключно організаторами торгів. Що стосується арештованого майна, ми отримуємо пакет документів від виконавчої служби, в якому є опис майна, в якому вказана ціна. Тобто, там пакет містить висновок експерта про вартість майна, що виставляється на торги. Інша інформація там також надається - хто є сторонами виконавчого провадження тощо. У процесі торгів товар може уцінюватися, якщо він не був реалізований на перших торгах, відповідно ціна може знизитися максимум на 25 або 30 відсотків. І якщо другий раз не продалося, то на наступні торги уцінка може становити до 50 відсотків. Знову-таки, розмір уцінки визначається виконавцем відповідно до закону України, ми до ціноутворення не маємо ніякого відношення.

Аналогічна ситуація з реалізацією майна банків-банкрутів від Фонду гарантування вкладів, там також ми отримуємо документи безпосередньо від ліквідатора банку із зазначенням вартості даних активів, рішення про зниження вартості, у разі непродажу, також приймається ліквідатором банку, або дирекцією Фонду. Тобто, тут ми до процесу ціноутворення не маємо відношення і, напевно, слава богу, щоб ми не були звинувачені в якихось зловживаннях.

- Скільки ви отримали грошей за час своєї роботи?

- Ми реалізували майна на суму близько 750 мільйонів гривень.

- Чи всі ці гроші йдуть у держбюджет?

- Не всі гроші йдуть до держбюджету. Тобто, гроші, отримані від реалізації майна в процесі виконавчого провадження, вони йдуть на задоволення вимог кредитора. Грубо кажучи, дві людини, один винен іншому гроші, є рішення суду накласти арешт на майно боржника та реалізувати його в процесі виконавчого провадження на електронних торгах. Наприклад, описують квартиру, вона продається на торгах. Від вартості вирученої квартири погашається борг, якщо залишилась якась різниця, тоді людина-боржник відповідно її отримує назад. У разі, якщо кредитором виступає держава або реалізовується майно, конфісковане в дохід держави, то гроші від продажу йдуть в бюджет.

- А який ваш інтерес? Скільки ви заробляєте на цих операціях?

- Ми отримуємо у відповідності з законодавством - 5 відсотків винагороди організатору від суми угоди. Так, ми несемо витрати на зберігання, у нас є філії по всій країні. І саме всі ці витрати покриваються саме винагородою організатора.

- Компанія відраховує якісь податки державі зі свого прибутку?

Ми, можна сказати, IT-шний державний стартап, який показує свою ефективність

- Звичайно, все в рамках законодавства. Для державного підприємства з цього року відбулися зміни, а саме зросли відрахування чистого прибутку до бюджету з 15% до 75%. Крім цього, на загальних підставах, підприємство сплачує податок на прибуток (18%). Це досить великі суми, і в зв'язку з цим дуже важко планувати інвестиційну діяльність. Наприклад, для нормальної роботи підприємства необхідно певне програмне забезпечення, придбання та модернізація якого є інвестиційною діяльністю. Але інвестувати в нематеріальні активи з урахуванням того, що, грубо кажучи, залишається 20 грн з 100 зароблених, складно.

- З державного бюджету «СЕТАМ» отримує гроші на свою діяльність?

- Ні, ми комерційне підприємство, і за час свого існування ми не отримали жодної гривні з державного бюджету. Більше того, ми платимо в бюджет гроші. Думаю, що це на сьогоднішній день рідкісне явище серед держпідприємств. Ми, можна сказати, IT-шний державний стартап, який показує свою ефективність.

- Часто доводиться чути від експертів і різного рівня чиновників, що з держави треба передавати держкомпанії в приватні руки. А в ситуації з «СЕТАМ» все відбувається навпаки. Поясніть, у чому власне фокус?

У системі «СЕТАМ» зареєстровано майже 28 тисяч учасників

- З моєї точки зору, реформи, заплановані Мін'юстом, дали свої результати. Я вважаю, що команда, яка була підібрана на нашому держпідприємстві, вона заточена саме на отримання результату. У нас основна кількість персоналу, всі управлінці, прийшли не з держорганів, не з держслужби, а це люди, які працювали раніше в ринку і заточені конкретно під результат, під отримання максимального прибутку. Ми не просто виставляємо майно на торги, ми активно працюємо над популяризацією системи електронних торгів, проводимо роз'яснювальну роботу. Особливо в регіонах, тому що не всі знають про «СЕТАМ», про можливості придбати товар через «СЕТАМ». І в цілому, раніше це була напівзакрита сфера, а зараз відкрита. Ми максимально намагаємося залучати людей, щоб вони активно заходили, дивилися, що продається на нашому сайті та брали участь в аукціоні.

- Скільки всього учасників за ці півроку зареєструвалося в «СЕТАМ»?

- У нас в системі зареєстровано майже 28 тисяч учасників. Це досить значний показник. Деякі з них заходять і торгуються з потрібних об'єктів, а ряд покупців - це наші постійні клієнти. Причому, є такі учасники торгів, які купують абсолютно все, від уживаних меблів і якоїсь побутової техніки, до великих виробничих приміщень.

- В якому регіоні найактивніші учасники?

- Найактивніші учасники знаходяться в Києві. Але це більше пов'язано з кількістю населення в Києві і з тим, що, напевно, найбільша кількість майна, яке вилучається, знаходиться у столиці. В принципі, у нас у всіх обласних центрах є склади й майданчики, що завжди можна записатися на перегляд товару, що васцікавить. Але, тим не менш, в регіонах у нас є філії, які показують дуже суттєвий результат. Наприклад, філія у Запоріжжі показує перевищення планових продажів. Є філія у Херсоні, яка після окупації Криму отримала значний приплив митного конфіскату, і вони показують досить непогану динаміку продажів. Тобто, в принципі, система популярна не тільки у великих містах.

- Який обсяг арештованого майна вдається реалізувати?

- Ми дивилися статистику у лютому, десь близько 14 відсотків від загального обсягу арештованого майна продається. В цілому це досить непоганий показник, якщо врахувати, що це специфічне майно. Воно в більшості своїй було у вжитку. Воно має певну історію, після торгів потрібно ще здійснити певні дії для того, щоб повноцінно вступити у володіння. Тобто, після отримання протоколу, оформити акт у Державній виконавчій службі (ДВС), а якщо це автомобіль в ДАІ - перереєструватися.

-  Чи передає ДВС вам все арештоване майно на реалізацію?

- Ну, вони передають все майно, яке, відповідно до порядку, повинно бути передано. Є категорії майна, які не передаються нам на зберігання.

- Чи надходили до вас документи для реалізації арештованого судом майна ТОВ «Танталіт» - резиденції «Межигір'я», де проживав колишній президент України Віктор Янукович?

- Тут я б хотів відійти від цієї теми, тому що всі запитують: «Так ви продавали золотий батон чи ні?».

- Так, адже це ж цікавить чи не кожного українця.

- Ні, ми реалізуємо те, що нам передає ДВС за рішенням суду. Документи на реалізацію «Межигір'я» до нас не надходили. І золотого батона у нас не було. Знову-таки, передають на реалізацію майно, яке за рішенням суду передається у виконавчу службу, заарештовується і виставляється на торги.

Крім того, існує окремий порядок реалізації дорогоцінних металів і дорогоцінного каміння. Вони передаються у спеціалізований заклад і там знаходяться на зберіганні. На сьогоднішній день ми не займаємося реалізацією дорогоцінних металів.

- «СЕТАМ» в перспективі планує цим займатися?

- Плани такі є. Ми спілкувалися з цього питання з Мінфіном, з держустановою Державне сховище дорогоцінних металів і дорогоцінного каміння. Зараз ми знаходимося в процесі переговорів. Чекаємо. Це, знову-таки, мають пройти певні процедури узгодження. Вони повинні підписати міністерський наказ. І якщо далі все буде нормально, ми укладемо договір. Реалізація такого майна не проводилася, наскільки я знаю, то з 2007, то з 2008 року.

Ми виступаємо за те, щоб у цілому ми б могли торгувати будь-яким майном, яке належить державі. Я вважаю, що це правильно: щоб арештоване майно торгувалося на єдиному, прозорому, доступному, відомому по всій країні майданчику, який може реалізовувати товар за максимальною ціною.

- А що ви робите з майном, яке не було продано на електронних торгах? Очевидно, що вам же потрібні кошти на його утилізацію чи списання?

- Якщо троє торгів пройшли без придбання цього майна, далі воно пропонується кредитору в рахунок погашення заборгованості. Бувають різні категорії товарів, може, наприклад, і квартира не продатися. Якщо кредитор відмовляється приймати майно в зарахування боргу, то воно повертається боржнику. Це теж варіант, якщо на даний товар немає попиту. У нас бувають навіть такі випадки, коли боржник не хоче забирати своє майно. Воно знаходиться у нас, ми не приймаємо рішення про утилізацію. Є спеціальна комісія з майна, яке не продано. Що стосується автомобілів, там взагалі досить складна процедура.

- Що це за комісія і хто входить до її складу?

- Комісія стосується нереалізованого митного конфіскату, де стягувачем у виконавчому провадженні є держава. До складу спеціальної комісії входять представники виконавчої служби, податкової, митниці та органів місцевого самоврядування. Ось чотири людини, очолює комісію представник ДВС. Вони визначають, що робити з майном. Воно, зокрема, може бути передано для безоплатної передачі.

У нас на сайті функціонує розділ, куди ДВС надсилає інформацію про майно і опис, куди необхідно подавати заявки. Є організації, які визначені законодавством, які можуть подати такі заявки і отримати таке майно безкоштовно. До таких організацій належать військові частини, соціальні установи, лікарні, дитячі будинки, заклади пенітенціарної служби, держоргани, і може бути передано на благодійні цілі. Після отримання заявок, якщо такі є, дана комісія приймає рішення, куди передати таке майно. Знову-таки, у разі якщо немає бажаючих на певне майно, комісія може прийняти рішення про його утилізацію. Що стосується автомобілів, може прийняти рішення про його розкомплектування. Тобто, якщо це цілий автомобіль, його можуть розібрати на агрегати і далі знову виставити на торги і продати вже у вигляді запчастин.

- Якщо ми вже заговорили про безоплатну передачу, розкажіть які обсяги майна ви передавали таким способом і кому?

У статусі нереалізованого конфіскату було передано значну кількість автомобілів військовим

- Ми не ведемо таку статистику. Але можу сказати, що в результаті було передано значну кількість автомобілів військовим, які вирушили для виконання завдань в зону антитерористичної операції. Недавно ми передавали Міноборони спальні мішки та рюкзаки. Представники Міноборони нам розповіли, що їх дуже цікавлять також посуд та речі. Будемо зараз готувати для них інформацію, куди можна надіслати заявки і це отримати. У нас є на безкоштовну передачу пристойна кількість посуду і, я думаю, що ми могли б прискорити цю передачу на потреби Міноборони і армії.

Бесіду вів Віталій Сич

Фото: з архіву В. Вишньова; Олена Худякова, Юрій Іллєнко / Укрінформ.

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-