Чи можна здавати донорську кров після гепатиту А: пояснює лікар
Чимало центрів крові в Україні відмовляють донорам, коли дізнаються, що ті у дитинстві перехворіли на гепатит А. Чи ця хвороба є протипоказанням для донорства, Укрінформу розповів лікар-інфекціоніст Євген Дубровський.
“Перенесений гепатит А не є пожиттєвим протипоказанням до здачі крові. Насправді, це поширений міф з радянських часів, коли людей, які перехворіли на гепатит А, відсторонювали від донорства назавжди. Сучасні медичні знання щодо патогенезу та імунної відповіді на цю інфекцію вже давно змінили цей погляд”, - наголосив лікар Дубровський.
Він підкреслив, що й у законодавчих документах, зокрема, Наказі МОЗ “Про інфекційну безпеку донорської крові та її компонентів” про гепатит А як протипоказання не йдеться.
“Більше того, якби провели масовий скринінг антитіл, всі дуже б здивувалися величезній кількості людей, які перехворіли свого часу на гепатит А. Маленькі діти, зазвичай, переносять його практично безсимптомно, без жовтяничної форми, як звичайне кишкове захворювання”, - зазначив лікар Дубровський.
Він зауважив, що гепатити В та С, дійсно, навіть після одужання пацієнта, стають перешкодою для донорства - після цих інфекцій складно одужати без лікування.
“Імунітет після гепатиту А є пожиттєвим та люди хворіють лише один раз. Тому здавати донорську кров не заборонено. Лише є рекомендація утриматись від здачі крові пів року або рік після одужання. Це пов’язано з тим, що печінка потребує часу для відновлення після перенесеної хвороби. До речі, вживання алкоголю та парацетамолу теж суворо не рекомендується в цей період”, - наголосив лікар Дубровський.
Він також радить ознайомитися з тимчасовими та абсолютними протипоказаннями донорства у документі “Порядок обстеження донорів крові та (або) її компонентів”. “У ньому про гепатит А у документі жодної згадки. Так само як і про кір, вітряну віспу, паротит, кашлюк та інші численні вірусні захворювання. Перехворів – означає здоровий!”, - заначив лікар Дубровський.
Як повідомляв Укрінформ, в Україні триває національна кампанія “Твоя кров може воювати. Стань донором!”. Її метою є стале забезпечення донорською кров’ю та її компонентами медичних закладів країни. В умовах воєнного стану це є однією з умов забезпечення обороноздатності країни та запорукою її національної безпеки.