Віталій Манський, керівник фестивалю «Артдокфест»
Ми показували і будемо показувати фільми про Україну
11.10.2016 09:04 1178
  •  
  •  
  •  

«Російська. Мова Путіна чи Пушкіна?», «Нацизм: від гітлерівської Німеччини до путінської Росії», «Війна і мир. Досвід України»... Круглі столи під такими назвами пройдуть у Ризі в рамках фестивалю X авторського документального кіно «Артдокфест» (13-23 жовтня). Крім того, на цьому фестивалі будуть показані найбільш яскраві роботи українських документалістів, зняті за останній рік.

Напередодні відкриття «Артдокфеста» кореспонденти «Укрінформу» зустрілися з його керівником, відомим російським режисером-документалістом Віталієм Манським.

«ГЕРОЇ «РІДНИХ» - МОЯ УКРАЇНСЬКА РОДИНА»

- Який у вас цього року слоган цікавий: «Артдокфест» замість свободи». І зухвало - і, одночасно, сумно.

- Це слоган для російської частини фестивалю. Чому саме такий? Тому що так я відчуваю час, загальну атмосферу в Росії, те, що відбувається навколо мене, авторів «Артдокфеста», глядачів. Хочеться, щоб слоган фіксував сучасність, як і документальні фільми, які ми показуємо на «Артдокфесті».

- Виходить, у Ризі у фестиваля буде інший слоган?

- Так, звичайно. «Артдокфест» - місце свободи». Зникне всього одна буква - але сенс, як ви розумієте, повністю зміниться.

- Які українські фільми або фільми про Україну буде показано у Ризі?

- Їх п'ять. «Українські шерифи», «Маріуполіс», «Близький далекий Схід», стрічка «Аліса в країні війни», яку ми вже показували в минулому році, але тепер хочемо повторити, і мій фільм «Рідні» - його вирішено зробити фільмом відкриття всього Ризького міжнародного кінофестивалю, частиною якого фактично є «Артдокфест».

- Що стосується «Українських шерифів» Романа Бондарчука, цей фільм вже став в Україні глядацьким хітом. Більш того, він висунутий від України на премію «Оскар». Якими є інші стрічки, про що вони?

- «Аліса», яку ми повторюємо, - про студентку, яка знімає документальне кіно на фронті та дістається до найгарячіших точок. Дуже емоційна, особистісна робота. «Маріуполіс» - про місто в умовах кризи. Це копродукція Литви, України, Німеччини та Франції. Спочатку режисер Мантас Кведаравічюс хотів просто зняти картину про греків, які живуть у Маріуполі, проте почалася війна. І Маріуполь перетворився на лінію фронту з усім, що з цього випливає. «Близький далекий Схід» чеського режисера Філіпа Ремунди - про сім'ю, одна частина якої живе у східній частині України (на окупованій території - Ред.), інша - у західній. Близькі родичі більше не в змозі знайти спільну мову при обговоренні, що насправді відбувається в їхній країні.

- Історія Ремунди співзвучна тому, що ви розповідаєте у своїй картині «Рідні».

- Так, співзвучність є - з тією тільки різницею, що я розповідаю про свою власну сім'ю, в якій виріс, провів дитинство і юність. Члени моєї родини живуть у різних куточках України - у Львові, Одесі, на Донбасі, в Криму. Я поговорив з усіма, знімав протягом року, з квітня 2014 по травень 2015-го. Непроста була робота. Багато подій відбувалися на наших очах і ставали частиною картини. Крім того, з близькими людьми хотілося посперечатися, пред'явити переконливі аргументи, однак переді мною стояло інше завдання: не сперечатися, не переконувати, але показати їх позицію, причому з обох сторін.

- Чого ви хотіли, коли знімали, яку мету ставили перед собою?

Реально існуючі в Україні протиріччя були використані російською владою для задоволення своїх політичних амбіцій

- Щоб ми зрозуміли, на якому фундаменті виникло все те, що зараз відбувається в Україні. Жодна пропаганда не змусить людей воювати - але вона може підштовхнути до війни, спираючись на реально існуючі суперечності. І в цьому сенсі те, що зробила Росія, - абсолютно цинічний, прорахований проект. Реально існуючі в Україні протиріччя були використані російською владою для задоволення своїх політичних амбіцій. У «Рідних» пояснюється як, чому це могло статися. І ставиться питання - як припинити агресію з боку Росії? Це зараз головне, все інше - потім.

«НЕХАЙ РОСІЙСЬКИЙ МІНКУЛЬТ ПОДАВИТЬСЯ!»

- Вже третій рік поспіль ви починаєте «Артдокфест» у Ризі. Тим не менш робота в Москві триває. Поясніть, будь ласка, фестиваль переїхав до Латвії чи ні? Чи переїхав частково?

- У нас два офіса: один - у Ризі, другий - в Москві. Оскільки з 2007-го по 2014-й фестиваль проводився у Москві, і в Росії, як і раніше, є величезний запит на його проведення, ми продовжуємо працювати там. Більш того, відкрили два додаткових російських майданчики - у Петербурзі та Єкатеринбурзі. Перший існує завдяки ініціативі команди, яка раніше робила прекрасний фестиваль короткометражного кіно «Open Cinema» (був закритий кілька років тому), другий - завдяки Фонду Бориса Єльцина та «Єльцин Центру». А у Ризі у нас латвійські спонсори, наприклад, Фонд Еберта (Фрідріх Еберт, перший демократично обраний у 1919 році президент Німеччини - Ред.), Євросоюз та інші. Ризький майданчик принципово відрізняється від усіх інших тим, що це дійсно абсолютно вільний простір, де ми, не боючись будь-яких наслідків, і показуємо картини, і обговорюємо їх. Саме у Ризі ми проводимо всі круглі столи, оскільки сьогодні дискусії «Війна і мир. Досвід України», «Нацизм: від гітлерівської Німеччини до путінської Росії», «Російська. Мова Путіна чи Пушкіна?» в Росії в принципі неможливі, а це як раз ті самі теми, які піднімаються у фестивальних стрічках, вони хвилюють людей і вимагають обговорення.

- Давайте нагадаємо, після чого, власне, у «Артдокфеста» виникли проблеми в Росії. Вони з'явилися у 2014 році після того, як ви відкрито висловилися на підтримку України, а міністр культури РФ Мединський заявив: «Поки я міністр, жоден проект Манського підтриманий не буде!»

У міністра культури РФ вже всі заступники сидять у в'язниці за економічні злочини - це про щось та й говорить

- Не заявити про свою позицію з приводу того, що робить Росія відносно України, я просто не міг. Це було для мене природно. А що стосується фінансування, якого мінкульт позбавив фестиваль, то ми знайшли гроші - і у 2014-му, і в минулому році, і зараз. По-перше, допомагають спонсори та однодумці. По-друге, власні гроші - ті, які заробляю за свої фільми, - я теж вкладаю в проведення «Артдокфеста». Тому нехай мінкульт подавиться своїм фінансуванням! У Мединського вже всі заступники сидять у в'язниці за економічні злочини - це про щось та й говорить.

Не у відсутності фінансування наразі наша головна проблема. А у тому, що крім цього відбувається нескінченне вставляння палиць у колеса. Вся адміністративна сила Мединського спрямована на знищення фестивалю. Він особисто звертається до різних інстанцій, і вимагає не підтримувати «Артдокфест», позбавляє нас майданчиків, ініціює суди через підставних осіб. За минулий рік було порушено сім справ, кожна з яких розглядалася на декількох засіданнях. Ми, нібито, показуємо фільми без прокатних посвідчень - це притому, що в РФ дозволено показувати фільми, представлені зарубіжними країнами, на міжнародних фестивалях без прокатних посвідчень. Або закидається, що у нас немає митних документів для проходження фільмів через кордон - хоча всі прекрасно знають, що фільми взагалі не проходять кордонів, вони завантажуються на сервер!..

- А минулого літа ваш фільм про Північну Корею «У променях Сонця», удостоєний безлічі міжнародних нагород, раптом, в останній день, був виключений з конкурсу головного російського кінофестивалю «Кінотавр». І чомусь не виникає сумнівів у тому, що до цієї справи також доклав руку пан Мединський.

- Так, ось чомусь не виникає. Але, з іншого боку, хочу підкреслити: за роки війни з міністерством культури Росії «Артдокфест» тільки розширив свій вплив, зміцнив свої позиції. Кількість учасників постійно зростає - в програмах фестивалю 150 стрічок! Протистояння, безумовно, нас загартувало, зробило сильнішими.

«УКРАЇНСЬКІ КІНЕМАТОГРАФІСТИ ПОВИННІ ДУМАТИ ПРО ВІЧНІСТЬ»

- Тим не менш, кожного разу, розповідаючи про перспективи проведення «Артдокфеста» у Москві, ви додаєте: «сподіваюся», «припускаю», «якщо все складеться»...

- Природно. Коли справа стосується Росії, ні в чому не можна бути на сто відсотків упевненим. У будь-який момент можуть відмовити у наданні майданчиків. Або доведеться знімати стрічки з конкурсу.

- Українські?

- Ні. Ми показували всі українські фільми і фільми про Україну, які вважали цікавими, і у 2014 році, і до того, і після. Показували не рекомендовані до показу «Майдан» Лозниці, «Сильніше, ніж зброя» групи «Babylon`13», а також російську «Чайку» Навального - фільм-розслідування Фонду боротьби з корупцією про зв'язки сім'ї генпрокурора РФ Юрія Чайки зі злочинним світом.

- Завжди дивувалися, як вам це вдається!

- Непросто. Ось, сім судових справ за рік.

- Ваші «Рідні», до речі, теж вже не рекомендовані до показу в Росії.

Як тільки-но ми оголосили про фільм «Грозний блюз», у Чечні була викрадена героїня цього фільму

- Сподіваюся, на «Артдокфесті» покажемо. І добірку позаконкурсних фільмів про Україну «Війна і мир» теж покажемо. Але ви запитали про роботи, які доводиться прибирати з російської конкурсної програми. На цьому наполягають самі режисери, творці фільмів, тому що бояться за героїв своїх стрічок. Приміром - «Грізний блюз», швейцарська картина про сучасну кадирівську Чечню. Так склалося, що в Росії ми не змогли показати цей фільм. Вилучили його з конкурсу, хоча картина була дуже важлива та принципова для нас. Як тільки-но ми оголосили про фільм, презентували трейлер, у Чечні була викрадена героїня цього фільму. Довелося зважувати «за» і «проти», думати, насамперед, про безпеку героїні - і в результаті до Москви фільм не дійшов, тільки за такої умови викрадену жінку повернули. А у Ризі стрічку показали, було потужне обговорення, резонанс, автори приїжджали.

- Дивно, чому ви досі не згадали фільм Аскольда Курова про Олега Сенцова? Він готовий? Ми побачимо його на нинішньому фестивалі?

- Знаєте, я вже втомився питати у Аскольда та його продюсерської команди, коли, нарешті, буде змонтований цей фільм. І Аскольд, і продюсери знають мою точку зору - вважаю, що це неприпустима затримка у виробництві, жодні аргументи з тих, що вони наводять, для мене не є переконливими. Жодні! Я вважаю, ця стрічка повинна була вийти значно раніше. Але це не мій фільм, тому можу тільки шкодувати про те, що його досі немає!..

- Віталію, ви бачите багато робіт українських колег. Яка Ваша думка про сучасну українську документалістику?

- Україну зараз накриває актуалізація та публіцистична складова. З одного боку, це природно, і в цьому є свої плюси. Але, з іншого боку, в цьому є очевидні мінуси, тому що будь-яка публіцистична складова, так чи інакше, відсуває на другий план художні складові картини. А українське кіно, документальне зокрема, завжди славилося своєю кінематографічною якістю, поетичністю, образністю - і я, звичайно, хотів би, щоб це не було втрачено. На війні як на війні. Але кіно - це вічне мистецтво, тому його автори повинні, у тому числі, думати про вічність.

Ріта Болотська, Євгенія Богоявленська, Москва

Фото: Alexander Khitrov/Alexhitrov.livejournal.com/ Vl.ru; cinemotionlab.com; Володимир Песляк, Укрінформ; Марина Головньова, ivona.bigmir.net.

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-