Олена Греміна, керівник московського Театру.doc
Коли під тортурами одягають футболку «Кримнаш», спецслужбісти клацають як ненормальні
05.10.2016 09:00 1862
  •  
  •  
  •  

«Я не кріпак, щоб продавати мене разом із землею». «Суд окупантів не може бути справедливим за визначенням». «Боягузтво – найголовніший, найстрашний гріх на землі». «Єдине, що я можу побажати Росії, – навчитися не боятися». «Слава Україні!» – «Героям слава!..» Важко повірити, однак ці слова звучать зараз, за існуючих обставин, у центрі Москви – і не на кухні, у розмовах «між своїми», а з театральної сцени.

«Війна близько» – спектакль, поставлений у московському Театрі.doc драматургом, режисером Оленою Греміною. Серед головних героїв – Олег Сенцов, Геннадій Афанасьєв, Олександр Кольченко, Олексій Чирній...

За довгі дні, тижні, місяці судових розглядів прізвища цих українських політв'язнів стали у Росії звичними. Однак у понеділок – інформаційний вибух: у Москві заарештували нашого колегу, власкора Укрінформу у Парижі Романа Сущенка. Ще одне прізвище поповнило довгу низку. Ще один «шпигун». Ще одна «справа», розвиток якої передбачити неможливо. Зате добре відома, у тому числі і за «справою Сенцова», методика слідства – тиск, ізоляція, недопуск адвокатів.

На жаль, для одних – війна близько, для інших вона вже настала і триває...

«СПЕЦСЛУЖБІСТИ НА ВИСТАВИ ПРИХОДИЛИ, АЛЕ ДЕМАРШІВ ПОКИ ЩО НЕ ВЛАШТОВУВАЛИ»

– Олено Анатоліївно, зрозуміло, що справа Романа Сущенка зараз лише на початковій стадії. І, тим не менш, що Ви думаєте про цей арешт? Які емоції викликала у вас ця новина?

– Ось зараз для проекту «Брехтівські читання» я досліджую життя драматурга, творця російського документального театру Сергія Третьякова, розстріляного у 1937 році, його звинуватили в тому, що він японський шпигун. Звинуватити можна у чому завгодно. Це ігри жорстоких людей.

І ще – я вкотре захоплююся нашими правозахисниками, такими як Зоя Свєтова, котра «виявила» у Лефортовській в'язниці Сущенка. Ці люди в умовах величезного тиску на них виконують свій обов'язок. Ми, до речі, тільки-но поставили нову виставу – «Правозахисники, кілька слів про ворогів народу та держави». Зоя Свєтова там – одна з героїв.

У Москві багато хто вважає, що Олег Сенцов взагалі вже у Києві

– Чому Ви взялися за справу Сенцова, чому захотілося зробити виставу «Війна близько»?

– У мене таке відчуття, що про цю справу почали забувати. Тим більше, пройшла інформація, що Олега зібралися «міняти». І здавалося – ось-ось, ще трохи... Уявіть собі, що у Москві багато хто вважає, що він взагалі вже у Києві! А ми нагадуємо – ні, нічого не змінилося, безвинна людина, як і раніше, в ув'язненні!

– Росіянам нагадуєте?

– Та всім. Всім! І українцям у тому числі. У мене немає відчуття, що Україна докладає якихось активних зусиль для звільнення Сенцова і Кольченка. Мені збоку здається, що все у якомусь сплячому режимі. Але так не повинно бути. Не можна дозволити, щоб забули!

Я стежила за розвитком цієї справи з самого початку – з обуренням, як і всі нормальні люди. Як тільки винесли вирок, ми вирішили, що будемо ставити спектакль за цим процесом. Нам допомогли дістати реальні документи справи. Почали репетирувати. Спочатку передбачалося, що вистава буде присвячена лише справі Сенцова, однак у процесі роботи концепція дещо змінилася. Нам надіслали текст з Луганська – щоденник підприємця, котрий попросив передати свої записи до Театру.doc. Простий, документуючий реальність, текст про те, як війна вповзає до мирного міста, а люди дивляться – і не дають собі звіту про те, що відбувається. Спочатку цей підприємець вірить, що скоро прийде українська армія і наведе порядок, а потім він усвідомлює, що має рятувати свою сім'ю сам, ховати, відвозити, шукати варіанти виживання, і ніхто не пожаліє, бо війна. Навколо смерть, паніка, біженці. Брехливі ЗМІ.

– Брехливі ЗМІ – це вже друга частина вистави.

– Так. Знову ж таки, поки репетирували, дуже відомий англійський драматург Марк Равенгілл подарував Театру.doc свою п'єсу «Ваші голоси» – про маніпуляції з громадською свідомістю, промивання мізків на прикладі військових дій у Сирії. Цей матеріал теж виявився дуже в тему – роль ЗМІ у сучасних війнах... І, нарешті, кульмінація вистави – Крим, сфабрикована справа Сенцова. Війна не просто увійшла до твого дому, вона приставила ніж до твого горла, неждано-негадано кинуто виклик саме тобі, і ти опинився перед вибором – стати жертвою або героєм. Хтось виявляється героєм, хтось ні.

– Головний акцент вистави – вибір, який роблять Афанасьєв і Чирній.

– Це сильна драматична колізія, історія, до якої емоційно легко підключитися. Одна справа – Олег Сенцов, Олександр Кольченко – вони відразу вели себе мужньо. Їх били, катували, але вони змогли витримати. А Геннадій Афанасьєв, він ніби-то домовився з мучителями, пішов на угоду. І раптом – на суді – від усього відмовився, наважився сказати правду. Чирній не зважився на це, а він зважився. Уявіть собі масштаб цього виклику!.. Я щаслива, що зараз Геннадій вже вдома, зі своєю чудовою мамою Ольгою, з якої я не раз спілкувалася по Інтернету. Становище його у в'язниці було виключно небезпечним, оскільки він порушив цей так званий договір.

Так, історія Геннадія мене сильно зачепила, тому що всі ми звичайні люди, кожен не знає, як поведе себе, якщо будуть тиснути, погрожувати смертю, якщо людську гідність буде розтоптано, якщо доведеться терпіти жахливий біль. А цей молодий чоловік пізнав, пройшов через все – і знайшов у собі сили вийти на нову точку, яка дозволяє розпочати спочатку.

– Коли артист, котрий грає Афанасьєва, відмовляється від обмови, і коли виконавець ролі Сенцова промовляє своє знамените «останнє слово» на тлі реальних фотографій, зроблених у суді, – мороз шкірою...

– Я завжди у залі, стежу – як реагує публіка. Всі дивляться, не відриваючись. Жодних мобільників, нічого такого, всі дуже залучені, співпереживають.

– Спецслужбісти, провокатори вже приходили?

– А якже. Перший раз ми зіграли «Війну» у серпні, на річницю винесення вироку Сенцову та Кольченку. Тепер граємо двічі на місяць. І спецслужбісти кілька разів приходили. Постійно фотографували. Особливо той момент, коли на людину після тортур одягають футболку з написом «Кримнаш». Як ненормальні, у всіх ракурсах клацали. Демаршів поки що не влаштовували, але ми, в принципі, до всього готові, нас цим вже не здивуєш.

«ЯКЩО МИ СТАВИМО ВИСТАВУ «ВІЙНА БЛИЗЬКО», ОТЖЕ, ГОТОВІ РИЗИКУВАТИ»

– «Готові до всього» – отже, і до чергового переїзду. Адже лише трохи більше року, як на новому місці прижилися. Тяжко!

– Тяжко було після першого виселення у 2014-му. Тоді ми втратили наш заповітний підвальчик поруч з Тверською, у якому працювали 12 років. Ось це для мене було сильним стресом. А потім, коли сталося вже друге виселення з іншого приміщення після вистави «Болотна справа» (про заарештованих учасників «Маршу мільйонів» 6 травня 2012 року у центрі Москви на Болотяній площі. – Ред.), стало якось легше. Звикли.

Нас досить важко знищити: врешті-решт, можемо хоч у гаражі вистави грати

Театр у нас дешевий – все мінімізовано, компактно. У залі – прості стільці. 50 місць. Всі проблеми у нас вирішувані. Потрібно переїхати за добу – переїжджаємо. Коли вдруге переїжджали –за два тижні зробили ремонт у новому приміщенні, не припиняючи грати вистави, – і переїхали. Так, театральне господарство забирає чимало сил, іноді голова йде обертом від усіх цих цвяхів, кріплень, конструкцій. Але, якщо знадобиться, переїдемо ще раз. Ми не державний театр, тому нас досить важко знищити. Зрештою, можемо хоч у гаражі вистави грати.

– В 2014-му Театр.doс постраждав через фільм про Майдан, адже ж так? Давайте нагадаємо ту історію.

– 30 грудня, перед Новим роком вирішили влаштувати перегляд та обговорення документального фільму «Сильніше, ніж зброя» молодих українських режисерів, групи «Вавілон 13». Ледь розпочали показ – чотири хвилини пройшло, не більше – увірвалися люди у камуфляжі, стали топтати наші декорації, заявили, що у приміщенні закладена бомба. Найогидніше – з ними були два представники міністерства культури. До того вони приходили до нас, сказали: «Знаєте, ми не радимо вам показувати цей фільм». А чому? Ми за статутом маємо право показувати документальні вистави, фільми і обговорювати їх. З якого дива ви нам забороняєте? «Ну, ми вам не радимо». Вирішили – все одно будемо показувати, що нам тепер, власної тіні сахатися?

Але вони реально влаштували погром. Заарештували трьох наших хлопців, у тому числі українського драматурга Максима Курочкіна. Я у ніч на 31 грудня у фейсбуці написала: потрібні адвокати! Знайшла адвокатів. Поїхали до УВС «Пресня», витягли хлопців. Щоправда, з приміщенням довелося розпрощатися.

– Якщо не помиляємося, на тому перегляді, який так і не відбувся, ви мали намір збирати кошти на допомогу Олегу Сенцову, котрий тоді вже сидів у московському СІЗО.

– Так. Стояла коробка з написом «Кошти на допомогу режисеру Олегу Сенцову». На щастя, ніхто не встиг покласти туди грошей. Якщо б знайшли гроші, точно якусь справу роздмухали б. А так – вчепилися у коробку – мовляв, що це? Реквізит для вистави, елемент декорації. Неправда! Ні, правда, і все, до побачення.

«Якщо навіть у театрі, зі сцени, я не зможу говорити правду, як жити взагалі?»

– Дурне запитання: чи не страшно?

– Всі ми дорослі люди, і всі усвідомлюємо ризики. Але якщо ми ставимо виставу «Війна близько», отже, готові ризикувати. Ті, хто підписуються на цю справу, звичайно, готові. А хто не готовий – той не бере участі. Приміром, один артист, який дуже хотів зі мною працювати, прочитавши сценарій «Війни», відмовився грати. Сказав – ні, я не можу говорити про ці речі зі сцени. Нажахано мені написав. Просто – нажахано. Він повинен був грати Афанасьєва – ту роль, яку виконує Микола Мулаков. І він запитав іншого нашого артиста Костю Кожевникова – а як ти не боїшся? Костя відповів: «Я не боюся тільки уві сні. Але якщо навіть в театрі, у своєму маленькому театрі, зі сцени, я не зможу говорити правду, як жити взагалі?»

«БУДЕМО ПИСАТИ ЛИСТИ СЕНЦОВУ І КОЛЬЧЕНКУ»

Єдина і справжня Росія для мене – яка живе у підпіллі і нічого від держави не отримує, окрім репресій

– Відчуваєте вакуум навколо себе?

– Ні. Знаєте, коли нас виселяли, особливо вперше, багато хто пробував заступитися – керівники театрів, народні артисти. Десятки тисяч підписів було зібрано під листами на нашу підтримку. Інша справа, що це не мало наслідків. Але прагнення допомогти було.

А зараз – навколо Театру.doc вже склався свій мікросвіт. Тому не можу сказати, що ми знаходимося у вакуумі. У нас є дружні зв'язки – з правозахисними організаціями, з іншого Росією, другою Росією, яка для мене – єдина і справжня, яка живе у підпіллі і нічого від держави не отримує, окрім репресій. При цьому – допомагає людям, робить те, що вважає за потрібне. Наскільки можливо. Так що вакууму не відчуваю. Навпаки, відчуваю підтримку однодумців і своїх глядачів. Це моє оточення. Люди, яких я ціную.

Людська свідомість, так вже вона влаштована, насамкінець відтягує усвідомлення того, що «війна близько»

При всьому тому, обстановка в країні, звичайно, стає гіршою рік від року. Реалізуються найбільш мерзенні сценарії. А людська свідомість, так вже вона влаштована, насамкінець відтягує розуміння того, що «війна близько». Один мій знайомий абсолютно справедливо сказав нещодавно: «Я тепер знаю, як Гітлер захопив владу у Німеччині. Я розумію, як це відбувається». Ми втрачаємо одну свободу за іншою, нас притискають і утискають, але люди пояснюють собі: немає іншого виходу, потрібно прийняти, потрібно підкоритися.

Не потрібно! Саме про це останнє слово Олега Сенцова. Він сказав: «Боягузтво – найголовніший, найстрашний гріх на землі... Єдине, що я можу побажати росіянам, навчитися не боятися».

– У фіналах Ваших вистав – завжди заклик до глядачів. «Болотна справа» закінчується піснею «Збийте кайдани. Дайте мені волю. Я навчу вас свободу любити». А у «Війні» – у промені світла – залишається Геннадій Афанасьєв з піднятою рукою. Як символ опору. Ідея зрозуміла – Ви пропонуєте глядачам підняти руку, підхопити пісню. Однак зал, на жаль, не підхоплює.

У травні 2015-го «пісню свободи» глядачі ще підхоплювали. Тепер перестали

– Підхоплювали. У травні 2015-го, на прем'єрних виставах «Болотної справи» ще підхоплювали. Тепер припинили. А нещодавно, 18 вересня, у день російських виборів, коли ми давали якраз «Болотну справу», люди у залі плакали. Мені артисти сказали, у нас же від сцени до залу рукою подати, все видно.

– Після «Болотної справи» глядачі можуть залишитися і написати листа «в'язням Болотної». А чому ви не пропонуєте писати такі ж листи Сенцову та Кольченку?

– Обов'язково будемо писати, почнемо в жовтні. Нещодавно я дізналася, на які адреси відправляти і як послати листи, щоб гарантовано дійшли. Неодмінно будемо писати. Я знаю, що це багато значить для людей в ув'язненні. Вивільнені «болотники» розповідали, приходили до нас на спектакль, присвячений їм же. І Олег Сенцов, я сподіваюся, коли-небудь побачить наш спектакль про себе. А весь той жах, який він пережив і переживає зараз, стане для нього, прекрасного режисера, досвідом, який можна конвертувати у творчість.

– І ще дуже хочеться вірити, що вам, усім нам не доведеться писати листи Романові Сущенку. Що вам не доведеться робити наступний спектакль про нього...

Рита Болотська, Євгенія Богоявленська, Москва

Фото з архіву Театру.doc.

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-