Маргус Аллікмаа, голова правління Національної телерадіомовної корпорації Естонії
Ми незалежні. Це дуже важливий момент
30.07.2016 08:38 1500
  •  
  •  
  •  

Пан Аллікмаа має солідне відомство: три телеканали, п'ять радіокомпаній, інтернет-портали. Він керує Національною телерадіомовною корпорацією Естонії (ERR - Eesti Rahvusringhaaling) з моменту її утворення - 2007 року.

Маргус Аллікмаа розповів нам про статус ERR (в Україні це назвали б «громадським телерадіомовленням»), про особливості роботи з російськомовним глядачем, слухачем і, звичайно ж, про ставлення до російської пропаганди або, кажучи мовою пана Аллікмаа, «інформації, яку поширюють російські мовники».

З багатьма твердженнями співрозмовника хотілося посперечатися, але не можна не віддати належне успіхам ERR - мабуть, жодна з країн на пострадянському просторі не домоглася таких успіхів у розбудові національного телерадіомовлення, як Естонія, її досвід вартий вивчення й уваги.

НЕ БУЛО ВИПАДКУ, ЩОБ НАМ ЩОСЬ ЗАБОРОНИЛИ

- Наша корпорація не державна, вона загальноправова (так в Естонії скорочують термін «суспільно-правова юридична особа» - Ред.), - заявив Маргус Аллікмаа на самому початку інтерв'ю. - Це велика різниця. Коли підприємство державне, чиновники можуть командувати - що робити, як робити. А коли загальноправове - ніхто не може вказувати, що нам говорити, що писати тощо. Ми незалежні. Це дуже важливий момент.

- Але гроші-то вам держава дає.

- Дає. Як і скрізь у Європі. Але контролювати не має права. Ми не підкоряємося міністерству культури, не міністерство фінансів, а безпосередньо парламенту. Точніше, раді, в яку входять кілька парламентаріїв і кілька експертів - юристів, фінансистів. У раді десять осіб - так визначено законом: по представнику від кожної партії, а у нас їх шість, і чотири експерти - юристи, економісти. Рада стежить за тим, як ми освоюємо виділений нам бюджет, і раз на п'ять років призначає керівника, це та сама посада, яку я займаю. Давати рекомендації творчого плану, тим більше щось забороняти члени ради не можуть і ніколи навіть не намагалися цим займатися, на моїй пам'яті такого не було.

- В Україні, крім державного мовлення, багато популярних медіа, які належать олігархам, політикам. Вони дуже по-різному подають інформацію, активно конкурують один з одним. А хто ваші конкуренти на медіаполі Естонії, як вони працюють?

- Олігархів в Естонії просто немає, тут і говорити нема про що. А наші головні конкуренти - скандинавський медіаконгломерат Schibsted, який на даний момент викуплений естонськими бізнесменами і називається Eesti Meedia (найбільша медіакорпорація в Прибалтиці на сьогоднішній день). І шведська медіакомпанія Modern Times Group. У MTG - кілька телеканалів, а у Eeesti Meedia - кілька радіо, газет і телеканалів. Вони, як і ми, дають в ефір інформаційні випуски про події в Естонії, світі і роблять це так само, як і ми, - професійно, тобто, об'єктивно і виважено. Крім того, є ще «Талліннське ТВ» - міське телебачення, яким володіє місто, а іншими словами, Центристська партія (проросійської спрямованості - ред.). Голова цієї партії - мер Таллінна Едгар Савісаар. Ось у «Талліннського ТБ» часом спостерігаються перекоси при подачі інформації - у бік оспівування діяльності центристів.

- А ще ви не назвали Перший Балтійський канал, НТВ Мир, канал Росія-Планета, які дуже популярні у російськомовних жителів Естонії і постійно промивають їм мізки інформацією аж ніяк не об'єктивною і виваженою. Скажіть мені як людина, яка обіймає високу посаду у медіаструктурі країни, - чому вони досі мовлять, чому їх не заборонили?

- По-перше, у них оператори зареєстровані в інших країнах. У ПБК, наприклад, реєстрація в Лондоні. По-друге, це кабельні канали: якщо закриємо їх - позбавимо роботи кабельні мережі. По-третє, навіщо взагалі закривати?

- Тому що вони транслюють відверту неправду, порушують принципи журналістської діяльності. Був час, в Україні теж сумнівалися: чи варто закривати? Потім схаменулися - коли грім грянув. Зараз ситуація, як ви знаєте, змінилася.

- Обставини різні! Україна у стані війни, а ми - ні. Обставини диктують жорсткість заходів. Навіщо нам відключати кабельні російські канали? Вільні люди у вільній країні мають право дивитися все, що хочуть, зіставляти, аналізувати і робити висновки.

- Ви вважаєте, порівнюють, аналізують?

- А ви запитайте російських людей на вулицях Таллінна.Чи хочуть вони назад в СРСР? Скажуть - ні. Хочуть в Росію? Теж ні. Та всі вони розуміють! Невдоволення висловлюють? Претензій багато? Так і в естонців маса претензій, тільки дай висловитися - і охорону здоров'я почнуть критикувати, і систему освіти, і комунальні служби. Це нормально. Всі ці люди - громадяни Естонії, з усіма треба працювати. І з часом починають розбиратися - де правда, де брехня.

ТЕЛЕКАНАЛ РОСІЙСЬКОЮ МОВОЮ З'ЯВИВСЯ ПІСЛЯ ПОДІЙ В УКРАЇНІ

- Цікаве враження справляє в естонському ефірі російськомовне Радіо 4 (працює з 1993 року - Ред.). Інколи в студію телефонують слухачі і задають досить різкі, провокаційні запитання - а провідні незмінно заспокоюють, стримують, згладжують. Не йдуть навіть на найменшу конфронтацію. Після українських, так і московських опозиційних ЗМІ це так дивно і незвично.

- Наше головне завдання - консолідувати суспільство. Не розпалювати конфлікти, а запобігати їх. І у нас немає «опозиційних ЗМІ», як у Москві. Якщо дійсно з'являється якась проблема, журналісти її обговорюють, але на порожньому місці ажіотажу не створюють. Наша мета - щоб люди, які живуть в Естонії, краще знали один одного. Знали і поважали. Ми повинні протистояти агресії, конфронтації, а не навпаки. Саме в такому ключі працюють всі наші ЗМІ, в тому числі Радіо 4 і відкритий в минулому році телеканал ETV+ російською мовою.

- Естонію можна привітати - вона першою з країн Балтії відкрила такий канал!

- Ну, особисто я ще десять років тому говорив про необхідність його відкриття. Але політикам здавалося - не треба, є російськомовне радіо, є газети, і вистачить. Вплинули події в Україні, точніше, величезна пропагандистська компанія, розгорнута Кремлем. Стало ясно, що треба якось нейтралізувати цей потік. Причому не контрпропагандою, зрозуміло, а нормальним, спокійним, зацікавленим розмовою.

- Ви задоволені роботою ETV+? Чи дивляться цей канал? Чи збільшується аудиторія?

- Задоволений. Про результати говоритимемо роки через три, раніше немає сенсу. Але аудиторія точно збільшується, цей процес ми регулярно відстежуємо. До речі, цікава інформація: коли почалися події в Україні, ми помітили, що Радіо 4 втратило значну частину аудиторії, п'ятнадцять відсотків. Або слухачам не сподобалося, як ми подаємо те, що відбувається, а ми робили це в тому ж руслі, що і всі ЗМІ Європи. Або - вирішили, що російські ЗМІ володіють більшою інформацією... Але, хоч би як там було, а через півроку втрачена частина аудиторії благополучно повернулася до нас.

- Об'їлися кремлівської пропаганди? Прозріли?

- Не знаю. Ми ні під кого не підлаштовувалися, нічого в своїй роботі не міняли. Констатую факт: повернулися - і все.

- Ви, звичайно, знаєте, що відомий московський журналіст демократичних поглядів Артемій Троїцький має намір найближчим часом відкрити в Таллінні нове радіо російською мовою - «Сталкер». У радіо 4 з'явиться сильний конкурент!

- Я не думаю, що це радіо відведе аудиторію. Для російськомовних, які живуть в Естонії, Троїцький - хто? Дисидент. А до дисидентів люди як ставляться?

- Шанобливо. З захопленням.

- Нетипова відповідь (сміється). Я питаю - як більшість до них ставиться? З упередженням. Завідомо ясно, що і як будуть говорити дисиденти з того чи іншого приводу. Масам це зовсім не подобається, а маси - це і є наш глядач. Можливо, я помиляюся, але така моя думка.

ПАРТНЕРИ З РОСІЇ НЕОБОВ'ЯЗКОВІ

- Для України зараз актуальне питання: як жити без російських серіалів? Закуповувати їх перестали. Виробляти теж (багато робилися у сопродюсерстві). Але чим їх замінити?

- А ми ніколи не робили на них ставку. Велика частина нашої телеаудиторії - естономовні. Російськомовна аудиторія з'явилася лише недавно. Навіщо показувати те, що люди і так вже подивилися по російським каналам? Ми купуємо скандинавські серіали - норвезькі, датські. Вони дуже добре приймаються. Кримінальні історії, комедії. Тут потрібно ще враховувати специфіку сприйняття аудиторії - наприклад, знамениті фентезійна «Гра престолів» і політичний «Картковий будиночок» у нас в Естонії у телеглядачів рейтингу не мали. Молодь дивиться «Гру престолів» в інтернеті, а людей середнього і старшого віку цей серіал не захопив. Аргентинська, мексиканська продукція теж великого інтересу не викликає. Натомість життєві історії скандинавського виробництва мають успіх.

Що ж стосується придбання російських серіалів, є ще один важливий момент. Російські партнери, на жаль, необов'язкові, інколи не відповідають на листи, через це страждають строки поставок... Ну, можливо, ми для них занадто маленький замовник, якщо говорити про обсяги...

- Скільки своїх серіалів знімається в Естонії?

- Близько п'ятнадцяти на рік. Ми замовляємо 3-4. Інші канали теж замовляють. В Естонії ринок маленький, більш як 15 за рік такий ринок не потягне, почнеться халтура. (Важлива інформація для українських телевиробників, які стверджують, що у 43-мільйонній країні зйомка українських серіалів для внутрішнього ринку малорентабельна - Ред.).

- П'ятнадцять естономовних серіалів - для країни з мільйонним населенням! Це дуже багато, це вражаюче!

- Ви так вважаєте? Що ж, приємно. Не у всіх цих серіалів однакова якість, але деякі дуже непогані.

- Коли дивишся ці серіали, то здається, що в Естонії діє певний етичний кодекс, схожий на Кодекс Хейса, який довго існував в Голлівуді. Наприклад, якщо, за сюжетом, з'являється російська сім'я, то це неодмінно чудові люди - може, трохи простуваті, але чесні, доброзичливі, вільно говорять естонської. Ще - хтось із головних героїв обов'язково гей, причому,трудівник і порядна людина...

- Вам точно скажу - ніякого спеціального кодексу у нас не існує (сміється). Всі питання - до драматургів, це вони такі сюжети придумують.

- Чи є якась телерадіокомпанія - можливо, в Скандинавії - за зразком якої ви будуєте роботу? Приклад для наслідування?

- Ні. У будь-якої зі скандинавських телерадіокомпаній грошей разів у 20 більше, ніж у нас. Так що навіть порівнювати не варто.

- А якщо порівняти себе з найближчими сусідами - Латвією, Литвою?

- В Латвії зараз тільки йдуть тим шляхом, який ми вже пройшли. Вони дуже багато працюють над створенням загальноправового телеканалу, проводять реорганізацію програм, хочуть об'єднати радіо і телебачення - їм є чого повчитися у нас. А литовські колеги зробили величезний крок вперед - рік тому їм вдалося домогтися прийняття закону, за яким на утримання національної телерадіокомпанії гарантовано відраховуються відсотки від державного бюджету. Тобто, їм не доводиться щорічно битися за свій бюджет. У цьому плані нам є до чого прагнути.

Рита Болотська, Євгенія Богоявленська, Таллінн-Київ.

Фото: : Siim Lõvi/ERR; Martin Dremljuga / ERR; blog.gomaailm.ee.

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-