Микола Кравченко, художній керівник Миколаївського драматичного театру
Кожен день шукаю відповідь на питання: як вбити дракона
07.06.2016 12:53 1214
  •  
  •  
  •  

На Києвських афішах вперше з’явився спектакль, побачити який практично неможливо. Просто тому, що його постановки можна перелічити на пальцях. Він не подобається владі, і не кожен режисер наважиться за нього взятися. Це «Дракон» у виконанні Миколаївського академічного художнього російського драматичного театру, прем’єра якого відбулася у 2014 році.

Про політичні алюзії на сцені й закулісну побутову реальності, про подвижництво фанатів від мистецтва і провінційність чиновників усіх мастей, про мистецтво жити «без дракона» всередині (жити малим) і допомагати матеріально нужденним в інтерв’ю Укрінформу художнього керівника театру, режисера-постановника вистави «Дракон» Миколи Кравченка.

НАША ТРАГІКОМЕДІЯ «ДРАКОН» ВИВЕЛА НА СЦЕНУ НАРОД

— Миколо Антоновичу, вже 8–9 червня ваш театр на гастролях у Києві. Столиця в очікуванні. Ви привозите «Дракон». «Дракон» — це, безумовно, філософська річ. І сатира Горіна, і казка Шварца про те, яка хистка межа між добром і злом, і що, навіть, Ланселот, який бореться з Драконом, ризикує в нього перетворитися. Усе це — про нас. Про наш сьогоднішній день. Нашу політику, наших політиків… Тому ви вирішили показати саме «Дракон»?

- Нам важливо сьогодні, коли ми шукаємо, хто ми насправді, розібратися, хто ми. Дракони? Або ми - ті люди, які сліпо підкоряються Дракону? Або ми все ж можемо йому протистояти? Кожній людині потрібно розібратися в самому собі. І ось цей матеріал дає поштовх до розуміння, це крок до самого себе.

- І що ми побачимо в цьому спектаклі - це Шварц, Горін, ваша інтерпретація?

— Так, є п’єса Шварца і сценарій Горіна до фільму Марка Захарова. Ці два твори я об’єднав, якісь незначні речі вже додавав від себе. Тобто це наш варіант, адаптований до нашого театру.

Від того жанру, який є у Шварца, — у нього багато п’єс, які він визначає як казки, — ми трохи відійшли. У нас це, імовірно, трагікомедія. Це жорсткий і досить відвертий спектакль. Він інтенсивний за своїм напруженням. У ньому дуже багато пластики.

- Жанр визначили. А новаторські ідеї в чому?

— Знаєте, перше, що обов’язково повинно бути в кожній виставі, — бо якщо цього немає, то спектакль можна взагалі не ставити! — це присутність любові. Й у виставі є дві людини — Ланселот і Ельза, стосунки яких складаються дуже ніжно, дуже зворушливо. І наша вистава — про любов, яка перебуває в певному середовищі, розвивається впродовж певного часу, долає зло людське, байдужість людську, зазнає різних впливів. Скажімо, гроші, бажання володіти чимось, що тобі не може належати ні за жодним правом… Ось із цим стикаються наші герої.

"Прокидайтеся, вже драконів немає, будьте людьми, відчувайте, живіть, любіть, намагайтеся допомогти один одному"

Але не тільки це. Ми маємо  те, що не було основним у Горіна. Це непроста, але дуже яскрава дійова особа — народ. Ось у нас це є відокремленою дійовою особою, яка дуже сильно впливає на всі процеси, яка визначає стиль життя та її якість. І це тридцять осіб, які перебувають на сцені. У них немає тексту, але заразом кожен із них — індивідуальність, яку помітно, яка працює, реагує на взаємини основних персонажів. І це не просто так, не повітря. У цьому — наша громадянська позиція, позиція театру й моя як його художнього керівника. Ми мусимо говорити про важливі речі, ми мусимо будити людей: прокидайтеся, прокидайтеся, вже драконів немає, будьте людьми, відчувайте, живіть, любіть, намагайтеся допомогти один одному.

- Як довго ви йшли до втілення задуму? Складно було працювати?

- Над «Драконом» я дуже довго працював, десь, напевно, років зо три, поки не знайшов вирішення ключових сцен. Наприклад, сцени бою Дракона і Ланселота. Для мене дуже важливо було продумати, як же це все відбувається там - на небі, щоб глядачеві було зрозуміло, щоб він був учасником цієї дії. І я знайшов рішення. Можу з упевненістю сказати, що сцена ця звучить дуже переконливо, вона зрозуміла, вона приймається глядачем.

- А як це технічно вирішено? Зараз на сцені задіюються такі механізми, що часом спектакль перетворюється ледве не на атракціон. Глядач вже очікує якихось незвичайних задумів.

- Боюся, що це буде звучати грубо, але з грошима будь-який дурень може зробити щось незвичайне, а ось без грошей спробуйте... Ви прийдіть, подивіться спектакль, і після цього ми обговоримо - вдався він чи ні. Я вважаю, не спримайте за рекламу, що це чудово, це нове, це незвично, це ніде ще не використовувалося! І при мінімальній кількості технічних засобів є максимальне відчуття реальності того, що відбувається.

- Тобто це буде повномасштабний спектакль, з декораціями...

- Звичайно. Ми приїжджаємо з декораціями, їде велика кількість учасників цього проекту - більше півсотні людей. Це досить багато. Власне, у виставі зайняті всі актори, що працюють у театрі, - 44 людини.

- Хто організував гастролі - ваша місцева влада, якийсь спонсор? Чи це запрошення з Києва?

- Гадаю, що тільки за результатом зможу точно сказати, хто ж нам допомагає. Тому що зараз є люди - і з Києва, і з Миколаєва, - які погоджуються взяти участь у цьому проекті.

ПЕРШИЙ «ДРАКОН» З'ЯВИВСЯ В ЛЕНІНГРАДІ. ОСТАННЬОГО БАЧИЛИ В МЕЛЬБУРНІ. ТЕПЕР ВІН Є І В МИКОЛАЄВІ

- Ви дуже заінтригували. І, безумовно, потрібно це побачити. А головне тому, що постановка «Дракона» - це рідкість. Та ще й у новій версії. Якщо подивитися на історію постановки цієї вистави, то вона часом драматична і навіть трагічна...

- Перша спроба була в 1944 році, і після кількох показів спектакль зняли. Наступна - подивіться, який тимчасовий пробіл - була здійснена в 1962 році, коли режисер Микола Акімов знову поставив його в Ленінградському театрі комедії. Але після сімнадцяти показів спектакль знову згорнули, тому що хтось десь побачив у ньому зазіхання на непорушне право влади керувати людьми виключно на свій власний розсуд.

І далі найцікавіше. Спектакль був поставлений в НДР у 1965-му, і там він йшов до 1981 року. Було 580 показів! А, наприклад, у Франції його поставили в 1967 році, і він показувався всього лише рік.

Ну, Захаров зробив «Вбити дракона»... до Речі, хтось із моїх колег говорив мені, коли я готував постановку: слухай, а знаєш, що Захаров поставив «Дракона» і більше нічого вже не ставив.

- Це дійсно так?

- Чесно кажучи, я не перевіряв. Але ця версія є. А Захаров поставив фільм «Вбити дракона» у 1988 році, і згадайте, яка там група акторів, це всі зірки були!

...Ну, а остання постановка «Дракона», яку я прослідковую, була в 2013 році в Мельбурні.

- А як давно «Дракон» йде у вас?

- Ми відкривали «Драконом» минулий театральний сезон. Показували його на нашому фестивалі «Homo Ludens» (Людина, що Грає). І він був щедро відзначений журі.

- Щодо акторів. Я так розумію, що у вас досить сильний склад, є свої зірки, є кому грати головні ролі в «Драконі».

- У нас немає не зірок, у нас всі зірки!.. Але, звичайно ж, коли ми беремо якусь п'єсу, ми розуміємо, чи є у нас, скажімо, Гамлет або у нас його немає, є у нас Ромео і Джульєтта або у нас немає Ромео і Джульєтти. Тому якщо їх немає, то і ставити немає сенсу. А оскільки так зірки стали, що в нас, з огляду на типажність, є всі ті актори, які можуть зіграти ролі в «Драконі», то все вийшло вдало.

- А якого глядача ви очікуєте в Києві?

- Глядач має прийти. Тому що - ви подивіться на репертуар наших театрів останніх десяти років - десь була ця назва? Її не було. Так що глядач має бути допитливим. Ну і, звичайно, такий, що думає...

НАШ «РЕВІЗОР» - МАЙЖЕ МЮЗИКЛ. ЦЕ ТЕ НОВАТОРСТВО, ЯКЕ РОБИТЬ ТЕАТР ЖИВИМ

- Ваш театр буквально днями повернувся з-за кордону. Ви брали участь у міжнародному фестивалі. Що це за фестиваль, наскільки він був для вас успішним? Як часто вам вдається потрапляти на такі події?

- Ситуація для нашого театру дещо незвичайна, тому що ми не так часто виїжджаємо за межі України. І запрошення від Мінкультури Туреччини взяти участь у Міжнародному фестивалі державних театрів (а це колеги з Німеччини, Індії, Франції, США, Іспанії та інших країн) - це був для нас дуже відповідальний момент! Поготів, що організатори фестивалю фінансували всі витрати театру (інакше б ми, звичайно, не поїхали). Навіть декорації виготовили, ми тільки надіслали креслення. І, повірте, зробили дуже якісні декорації. Та й все було на високому рівні! Нас, театралів, приймали не гірше політиків, дипломатів. Тому треба було просто організуватися і працювати. В Анталії ми представляли Україну виставою «Інкогніто» за мотивами п'єси Гоголя «Ревізор». Це якась сучасна інтерпретація, музичний варіант. Не оперета, але ближче до мюзиклу. І я переживав, чи зрозуміє наш гумор тамтешній глядач. Але Гоголь, як і мистецтво, - інтернаціональні, так що у нас все вийшло. Зал на вісімсот місць аплодував стоячи!

- Для вас було важливо і себе показати, і на інших подивитися - вистави своїх колег з інших країн. Взагалі, чому важливі такі гастролі?

- Ми задоволені гастролями, тому що колектив відчув свою затребуваність. А те, що з багатьох театрів, які подали заявки, вибрали саме наш, дає підстави думати, що ми працюємо правильно, продуктивно і затребувані не тільки в Україні, але і за її межами. Адже для організаторів фестивалю це ризик, вони запрошують, платять гроші і відповідають за якість того, що представляють глядачеві.

- Ви - драматичний театр, покликаний орієнтуватися на класику, - зробили з Гоголя мало не мюзикл. І багато у вашому репертуарі таких експериментів?

- У нас в репертуарі 37 вистав, і всі вони в різних жанрах і стилях. Але ми не намагаємося робити експеримент заради експерименту. І, скажімо, того ж Шварца намагаємося осягнути як Шварца, не йдучи сильно далеко. Якщо ми ставимо Джона Патріка, то наближаємося до автора максимально. А власну творчість (ось, наприклад, ми запрошуємо режисерів, зокрема і студентів режисерських факультетів) - це те новаторство, яке робить театр живим.

- Тобто вам є що показати, і не тільки миколаївському глядачеві. А як часто ви їздите на гастролі взагалі?

- Ми їздимо дуже рідко. Та й взагалі гастрольна діяльність в наш час носить досить сумний характер. Просто немає грошей. Місто у нас небагате, ми не можемо призначати високу вартість квитка. Тому що для сім'ї з невеликим достатком змарнувати на похід у театр 400-500 гривень або навіть 100-250 - це багато. Тому у нас квитки, починаючи, скажімо, від 40-60 гривень. Ми не можемо заробити на готель, на транспорт.

- А Міністерство культури вас підтримує?

- Міністерство культури підтримує... Ну, скажімо, якщо в Англію чи ще кудись треба поїхати і представити Україну, то кого повезуть - театр Ім.лесі Українки, театр Франка або миколаївський театр?.. Вони там ближче.

- В останні два роки куди вам вдалося вибратися?

- Останні роки ми не виїжджаємо на гастролі. Та не тільки останні два роки, ми як такі гастролі не проводимо. Ми можемо поїхати на короткострокові, обмінні гастролі в міста, які перебували поблизу нас, - щоб не марнувати великі суми на проїзд, на готель. Ми віддали нашу сцену Одеському театру, поки були в Анталії. Вони зіграли у нас дві вистави. Зараз ми, 10 червня, показуємося в Одесі. Тобто ми їдемо на гастролі в Київ, показуємо «Дракон» 8-9 червня, а на зворотному шляху з Києва 10 червня граємо його в Одесі. Але навіть не залишаємося ночувати, відразу після вистави їдемо в Миколаїв.

А були ми в Одесі, Кіровограді... У Полтаві на фестивалі, але це була локальна поїздка, коли полтавці зробили нам декорації, ми відіграли виставу і витратилися лише на залізничні квитки.

- Як давно ваш театр був на гастролях у Києві?

- Ми дуже давно були в Києві. Боюся помилитися, але десь років п'ятнадцять тому була така форма як творчий звіт областей. І ми приїжджали, показували виставу «Дядя Ваня» Чехова в театрі Івана Франка, друга - «Дуже проста історія» за п'єсою Марії Ладо в Молодому театрі на Прорізній.

На жаль, можливості показуватися в столиці давно вже немає. І це завжди було проблемою. І в радянській державі, і в перші роки незалежної України, коли дуже гостро стояли питання фінансування освіти, медицини і культури. Але тоді хоча б постійно говорили, що на це треба звертати більше уваги. А останні років десять у нас про проблеми медицини і освіти ще говорять, а про культуру і не згадують.

ПРИ НИНІШНІЙ РЕФОРМІ КУЛЬТУРИ ГЕНІЙ БЕЗ ДИПЛОМА ПІДЕ ПРОДАВАТИ ПШОНО НА БАЗАР

- Однак, в останні два роки дуже активно обговорюється тема реформ в галузі культури. Що для вас актуально насамперед?

- Гадаю, необхідно вирішити питання реформи самого Міністерства культури, і нехай воно не зачіпає діячів культури. Хоча вже вийшов закон, за яким буде проходити конкурсний відбір на заміщення посад керівника та творчих працівників. Тобто, як завжди, наші реформи йдуть від чиновників, які поняття не мають, що ж насправді відбувається. Не можна такі закони приймати, тому що вони будуть знищувати культуру. Ось зараз приймуть закон і що буде? Через десять років буде цілковитий бардак у творчих колективах. І про це писав Михайло Резникович, писали багато іншіх відомих діячів культури.

- Але багато інших відомих діячів культури над цією реформою працювали і її підтримують. Виходить, що є розкол у вашому середовищі?

Ми зараз говоримо: а можливо, і не завалиться. Але стінку прибираємо

- Подивіться, коли йде реформа, коли ви перебудовувати свій будинок і говорите, що п'ятдесят на п'ятдесят: 50 - що вийде, а 50 - що не вийде, можна починати будівництво та ремонт? Навряд чи. Тому що ви ризикуєте прибрати опірну стіну, через що будинок може завалитися.

А ми зараз говоримо: а можливо, і не завалиться. Але стінку прибираємо. Ось така ситуація: п'ятдесят на п'ятдесят. Можливо, добре. Можливо, погано. Це не підхід до розв'язання питання.

- Ви проти конкурсно-контрактної системи?

- Дивіться, для Києва це можливо і добре. У Києві є театральний інститут. Але ніхто з випускників театрального інституту не зреагує на те, що я зараз оголошу конкурс на заміщення посади артиста другої категорії з окладом таким-то, а гуртожитки у мене немає, службових квартир немає. А людина прийде - і що?

Ми маємо штатний розклад, де вказана чітка заробітна плата. Мені треба придумувати щось для того, щоб виявив цікавість і приїхав геніальний молодий артист, який закінчив інститут. А він каже, що йому потрібна зарплата не 4 тисячі, а 12 тисяч. Можливо, такі зарплати існують у національних театрах, але у нас цього немає.

Так от, національні театри можуть оголошувати конкурс і відбирати собі найкращих, тому що зарплата у них більше, більше можливостей - на радіо, телебаченні, в кіно та інше. Тут у нас життя трошечки по-іншому будується. Хоча творчі сили дуже часто такого ж високого рівня, як і в Києві, іноді навіть вищі. Тому контрактна система може бути. Але вона не дуже підходить для репертуарних театрів, як наш. Ось, скажімо, взяв я на контракт людину, і вона отримує дуже великі гроші. Ми ставимо якийсь спектакль за бродвейським типом. Поставили, відпрацювали один сезон, або два, або три. Заробили гроші, розійшлися, щось придумуємо інше. А у нас трошечки по-іншому, у нас люди працюють довго. Зайняті в десяти-п'ятнадцяти виставах, мають житло, дітей і так далі. Переїжджати до інших міст не так просто. А Міністерство має бігти, підібгавши холоші, попереду реформ. От і будуть руйнувати долі людей. Найцікавіше, що при негативному результаті винних не буде.

До того ж ось оголосять конкурсну систему, і прийде талановита людина, а в неї немає вищої освіти. А вимога - обов'язкова вища. Що робити? У мене часто так трапляється. Просто у людини немає грошей заплатити за навчання. І виходить, що вона не може прийти в театр, у неї немає відповідного папірця. І геній йде продавати пшоно на базар.

Тут є проблема. В свій час в театр можна було взяти дуже талановиту людину без освіти, і ці люди ставали народними артистами. Згадайте нашу плеяду ветеранів. Хто з них мав вищу театральну освіту? Вони були самородками. От як раз зараз цих самородків ми будемо викидати на узбіччя.

- Миколо Антоновичу, ви самі торкнулися цієї теми. Ви маєте проблеми з артистами? До провінційних театрів не йдуть випускники театральних ВНЗ?

- До нас випускники не їдуть. Якщо їдуть, то дуже рідко. І трапляється, що директор або художній керівник під свою відповідальність рятують талановиту людину. Будь-яка перевірка скаже: це нецільове використання бюджетних коштів...

МЕНЕ БІСИТЬ ПРОВІНЦІЙНІСТЬ В ГОЛОВАХ ЧИНОВНИКІВ

- Втім, обласні театри - це центри культури на місцях. Зазвичай, там працюють фанати своєї справи. Вже за це вас треба поважати і любити, це важка праця часом в нелегких умовах. У вас місто небагате, ви самі сказали. Місцева влада вас підтримує? Що у вас за проблеми?

- Я не можу сказати, що у влади - ми безпосередньо підкоряємося обласній раді, облдержадміністрації - є якась зневага до нас або нерозуміння. Але це... Ну є театр - і нехай. Він довгі роки живе своїм життям - і нехай живе. Є у вас глядачі, от і працюйте. І це вже добре! Чому? Бо театру важлива допомога, але ще важливіше, коли йому не заважають. Дуже рідко трапляється чиновник, який тонко розбирається в цих процесах, який, приїжджаючи в інше місто, насамперед йде дивитися театр.

Здебільшого, вони займаються своїми справами, і Бог з ними, нехай займаються, ніхто їх сюди за руку не тягне. Вони не ходять. Вони, зазвичай, не знають, що це таке - театр. І якщо вони не заважають, це щастя. У нас була півроку тому ситуація, коли заступник губернатора, яка ніколи не була в театрі, - може бути, ще з дитячим садком її колись водили, - разом з керівником управління культури, який не бачив жодної вистави у театрі, почали вирішувати питання театру, і передбачалася катастрофа. Слава Богу, їм вчасно сказали, що краще не чіпати, щоб не нашкодити, і вони відступили. Таке теж було.

А так нам платять зарплату, двісті тисяч на енергоносії - і це все. На все інше ми заробляємо самі. У нас досить проблем, які не є для нас чимось новим - це стиль нашого життя. Було б незвично і дивно, якби нас зараз засипали фінансами або всякою допомогою - щоб ми купували апаратуру, робили сценічний комплекс, всілякі ефекти, дим машини, ліхтарі, точкове світло... Цього у нас немає, але ми виходимо зі становища, і ми розуміємо, що у держави немає грошей, що вони потрібні на медицину, на освіту, на спорт... Ми розуміємо, що всім треба, всім бракує, і ми досить скромні люди, щоб жити на ті кошти, які можливі. Немає такого, що - караул, ми помираем. Ні - працюйте і не будете помирати.

- Я поставила вам питання і спіткнулася на слові «провінційний». Коли вам кажуть, що ви - провінційний театр, це не ображає? Якщо так, вибачте.

Відчуття провінційності - воно в голові

- Чому це має мене ображати? Скажіть, будь ласка, Шолохов, який жив у станиці Вешенскій, був провінційним письменником? Або Толстой - у Ясній Поляні? Або той же Чехів, який не завжди жив у Москві?.. Відчуття провінційності - воно в голові. Ну, провінція - і провінція. Власне кажучи, звідси виростає все мистецтво. Провінція - це струмочки, ще чисті, ще не сильно забруднені життєвою метушньою, вони і наповнюють ключовою водою цю річку, яка є столицею, повноводною, вируючою, що викликає захоплення і заздрість.

ШУКАЮ ПОРЯТУНОК У ФРАНСУА ВІЙОНА

- Зараз актори, музиканти їздять в АТО піднімати дух наших воїнів. Ви не берете в цьому участь?

- Не було жодних пропозицій, щоб нам поїхати в АТО. Але театр збирає гроші, - і це моя позиція, позиція театру, - щоб допомагати людям, які марно постраждали від війни. Це діти, це люди, які позбавлені даху над головою. Ми збираємо гроші на фестивалі «Homo Ludens» і поза ним - і перераховуємо адресно. Я беру у Фонді соціального захисту списки людей - хворих дітей, які приїхали до нас з Донецька, сімей військовослужбовців, які втратили годувальника і перебувають у скрутному становищі. Ми запрошуємо їх у театр, з рук в руки вручаємо їм те, що зібрали.

Крім того, я сам намагаюся допомогти. У мене доньки живуть в Лос-Анджелесі, і я в минулому році був у них в гостях, і сказав: "Давайте зберіть щось для нас в Україну. Там це модна (в хорошому сенсі) тема - комусь на щось збирати. І дівчатка надіслали вісім посилоки з одягом. Я віддав їх організаціям, які займаються опікунством, роздали людям.

А якось стояв біля театру, коло центрального входу, і йшло дві сім'ї, у яких дівчинки років по дев'ять з ДЦП. У мене як раз були гроші, які мені діти надіслали для допомоги, кажу: хлопці, чим я можу вам допомогти? І ми зустрілись і вирішили, що найнеобхідніше для них - це тренажери для ніжок. Я віддав їм гроші, і вони купили тренажери. Ну, ось так вийшло...

- Кажуть, що в бентежні часи навіть ті, хто не цікавився високим мистецтвом, шукають у ньому порятунок. Ви це відчуваєте? «Вбити дракона» в собі. Знаєте як це зробити?

- Можна відповісти вам словами з балади Франсуа Війона?

...Я знаю летопись далёких лет,
Я знаю, сколько крох в сухой краюхе,
Я знаю, что у принца на обед,
Я знаю - богачи в тепле и в сухе,

Я знаю, что они бывают глухи,
Я знаю - нет им дела до тебя,
Я знаю все затрещины, все плюхи,
Я знаю всё, но только не себя...

Я знаю, как на мёд садятся мухи,
Я знаю смерть, что рыщет, всё губя,
Я знаю книги, истины и слухи,
Я знаю всё, но только не себя.

Так от, я багато знаю, але кожен день шукаю відповідь на питання: «Як вбити в собі дракона?..»

Валентина Пащенко, Київ.

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-