Малгожата Госєвська, депутат Сейму, співавтор доповіді про злочини Росії на Донбасі
Заходу треба показати реалії режиму Путіна
14.06.2016 08:00 1854
  •  
  •  
  •  

Минулого тижня в Сеймі Польщі було представлено доповідь “Російські воєнні злочини в Україні в 2014 році”. З цим документом польських законодавців та громадськість познайомила депутат Сейму, заступник голови комісії нижньої палати парламенту Польщі у закордонних справа Малгожата Госєвська. 

В інтерв'ю Укрінформу польський депутат розповіла про значення цього документа, його сприйняття в Росії, і роль, яку може відіграти цей документ у ставленні до Росії Путіна на Заході. 

ФРАНЦУЗЬКІ ДЕПУТАТИ ПОВИННІ ДІЗНАТИСЯ ПРО ЗЛОЧИНИ РОСІЯН 

- Cенат Франції звернувся до уряду країни про поступову відміну санкцій проти Росії. Що ви, як польський парламентар, сказали б французьким колегам у цій ситуації?

На Заході досі вважають Путіна цивілізованою особою, з якою можна домовлятися, і не роблять висновків з минулого та факту недотримання Путіним домовленостей

- Це великий сором, сором для Європи, що французькі політики таким чином підходять до справи. Моя доповідь показує, чим фактично є Росія, якою керує Путін, і що на це не можна закривати очі. Я б дуже хотіла, щоб французькі депутати прочитали цей рапорт, адже він також перекладений і французькою мовою. Вони повинні замислитися над тим, що роблять. Звичайно, з точки зору Франції, те, що відбувається на сході України, є дуже далекою справою. Вони безпосередньо не відчувають загрозу, як Польща, країни “Вишеграду” (Чехія, Словаччина, Угорщина та Польща - ред.), балтійські країни - Литва Латвія, Естонія. Їм потрібно допомогти зрозуміти цю тему, показати реалії режиму Володимира Путіна і, можливо, це вплине на їхні рішення. Я вважаю, що цей матеріал має демонструватися в Європі, аби давати зрозуміти європейцям, ким є Путін, і з якою загрозою маємо справу. Вони (на Заході - ред.) вважають Путіна цивілізованою особою, з якою можна домовлятися, і не роблять висновків з минулого та факту, що Путін є людиною, яка не дотримується домовленостей. 

Зокрема, 2008 рік і Грузія добре показали, що відсутність висновків щодо дій режиму Володимира Путіна призводить до ескалації його дій, впливає на відчуття безкарності, робить його сміливішим до подальших дій. Я думаю, що 2008 рік у Грузії і дії Росії були тестом для Європи, який Європа, фактично, не здала. Якщо б не президент Лех Качинський, то відомо як ця історія завершилася б. Тоді він став на шляху (у Путіна - ред.). Але зараз його немає, і тому Володимир Путін вирішив, що можна діяти далі. Дії французьких депутатів і справді показують, що це дійсно можна робити, і це прикро.

- Польські законодавці не планують прийняти якесь спільне звернення до французьких з цього приводу? 

- Це все вимагає роздумів, адже ситуація є новою. Хоча вже деякий час у країнах Західної Європи неофіційно ведеться дискусія про пом'якшення санкцій, і це (резолюція Сенату Франції - ред.) - перший такий офіційний крок. Тому, треба подумати над подальшими діями.

ДЛЯ ПОМ'ЯКШЕННЯ САНКЦІЙ НЕМАЄ ЖОДНИХ ПІДСТАВ

- Чи сьогодні взагалі можна піднімати питання про пом'якшення санкцій проти Росії, коли на сході України активізувалися бойові дії, щодня гинуть люди, Мінські домовленості не виконуються?

Не можна погоджуватися на перехід до нормального порядку денного у відносинах з Росією, а треба думати про більш ефективні дії щодо РФ

- Немає підстав до відміни санкцій. Російська сторона жодним чином не виконала Мінські домовленості, не можна погоджуватися на порушення міжнародного права, оскільки це заохочує до подальших дій. Крим і надалі перебуває під окупацією Російської Федерації, і цей факт не викликає жодних сумнівів. Це є порушенням міжнародного права, і з цим усі згодні. У зв'язку з цим, не можна погоджуватися на перехід до нормального порядку денного у відносинах з Росією, а треба думати про більш ефективні дії щодо Російської Федерації. Росія не поступається шляхом ведення діалогу, а лише завдяки силі й тиску. Військові маневри Anakonda, які зараз тривають на території Польщі (з 7 по 17 червня - ред.), також є формою демонстрації нашої сили (країн НАТО - ред.) та єдності. Вони не спрямовані проти Росії, а є формою демонстрації того, що країни Альянсу можуть добре співпрацювати між собою, і нехай Росія про це знає.  

- Ваша доповідь про злочини Росії на Донбасі, її передача до суду в Гаазі, презентація в національних парламентах викликала нервову реакцію в Росії. Чи можна сказати, що ви потрапили “в десятку”, і росіяни побоюються відповідальності в майбутньому за свої дії? 

- Знаю, що деякі зі злочинців, про яких згадано в доповіді, виправдовують свої дії. Наприклад, Ігор Стрєлков (Гіркін - ред.) виправдовує себе в одному із своїх інтерв'ю для російських ЗМІ. Для мене важливим є те, що ніхто, жодна зі сторін не поставила під сумнів цей документ, і в першу чергу російська. Готуючи цю доповідь, ми діяли дуже обережно. У ньому є близько 60 свідчень, але це не означає, що ми говорили лише з людьми, згаданими в документі. Ми провели бесіди з набагато більшою кількістю осіб, свідками цих драматичних подій. Але ми не всі свідчення взяли до уваги саме через побоювання, що хтось зміг би щось поставити під сумнів. А вистачило б однієї помилки, і це могло б мати вплив на достовірність цілого документу. До цього часу ніхто не знайшов у доповіді жодної помилк,и і це для мене дуже важливо. Це показує вагу матеріалу, а тому він серйозно сприймається російською стороною.

В історії не часто траплялося, щоб людей викрадали прямо зі святинь. Але РФ здатна на все

- На території Росії зараз перебуває ще багато політичних в'язнів з України, зокрема і з Криму...

- І з'являються нові. У Криму зараз спостерігається загострення ситуації, викрадення людей з мечетей тощо. В історії не часто траплялося, щоб людей викрадали прямо зі святинь. Але Російська Федерація здатна на все.

УВЕСЬ СВІТ ПОВИНЕН ГОВОРИТИ ПРО УКРАЇНСЬКИХ В'ЯЗНІВ У РОСІЇ 

- Чи Польща й надалі підтримуватиме прагнення України витягнути цих людей з російського полону?

- Звичайно, що так. І не тому, що нас пов'язують дружні відносини, а тому, що це наш обов'язок, обов'язок цивілізованого світу. Увесь світ повинен говорити про в'язнів, які утримуються на території Російської Федерації.

- Чи плануються ще презентації доповіді в інших країнах світу?

- Ми плануємо ще такого роду презентації в національних парламентах інших країн. Ми дискутуємо, ведемо переговори, намагаємося встановити терміни презентацій. Я не приховую, що нам важливо те, щоб цей рапорт, цей образ Росії Путіна могли зрозуміти європейські політики і, насамперед, суспільства цих країн.

Юрій Банахевич, Варшава

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-